Apple

iPhone pozwoli ci teraz na kalibrację baterii. Wszystko to dzięki nowej funkcji iOS

Kamil Świtalski
3

Najnowsza wersja iOS przynosi opcję rekalibracji baterii. Ale wyłącznie dla rodziny iPhone 11.

Bateria w iPhone to temat zapalny od wielu lat. Jedni narzekają na to, że gigant z Cupertino nie potrafi zadbać o solidny zapas mocy i wciąż są one po prostu za małe, inni wciąż żywo pamiętają sprawę ze spowalnianiem iPhone'ów, którym spadła kondycja baterii. Mimo wszystko z każdym kolejnym urządzeniem można dostrzec poprawę, więcej w tym jednak magii bardziej oszczędnych podzespołów i optymalizacji systemowych, niż wielkości baterii. Jak wiadomo, po jakimś czasie przydałoby się też zadbać o odpowiednią kalibrację akumulatora, ale dotychczas takiej opcji w iOS brakowało. iOS 14.5 ma to zmienić, co wpadło w oko użytkownikom najnowszej bety.

Rekalibracja baterii w iOS 14.5 staje się faktem. Niestety - na tę chwilę wyłącznie dla rodziny iPhone 11

Pierwszy raz o nowościach poinformowali beta testerzy, ale nie trzeba było długo czekać na to, aż pojawi się oficjalna strona pomocy. Czytamy tam:

System iOS 14.5, dostępny jeszcze tej wiosny, zawiera uaktualnienie, w którym system raportowania kondycji baterii przeprowadza ponową kalibrację maksymalnej pojemności baterii i gotowości na szczytowy pobór mocy na iPhonie 11, iPhonie 11 Pro i iPhonie 11 Pro Max w celu rozwiązania problemu niedokładnych szacunków systemu raportowania kondycji baterii u niektórych użytkowników. Do objawów tego błędu należą nieoczekiwane wyczerpywanie się baterii oraz, w małej liczbie przypadków, mniejsza gotowość na szczytowy pobór mocy. Niedokładne wskazania systemu raportowania kondycji baterii nie odzwierciedlają faktycznego problemu z kondycją baterii.

Ponowna kalibracja przeprowadzana jest podczas regularnego ładowania i - jak twierdzi Apple - może zająć nawet kilka tygodni.

Po ukończeniu ponownej kalibracji procent maksymalnej pojemności oraz gotowość na szczytowy pobór mocy zostaną uaktualnione. Zostanie też usunięty komunikat o ponownej kalibracji, co wskazuje na ukończenie procesu. 

Zgodnie z oczekiwaniami — kiedy po zakończeniu całego procesu okaże się, że kondycja baterii jest wyjątkowo słaba - smartfon zaserwuje komunikat o serwisie baterii. Warto mieć jednak na uwadze, że ponowna kalibracja może się nie udać. Apple dopuszcza taką możliwość i jasno zaznacza, że w takich przypadkach użytkownicy mogą liczyć na darmową wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, w Autoryzowanych Serwisach Apple.

Wszystko fajnie, szkoda tylko, że wszystkie te opcje dostępne są wyłącznie dla rodziny iPhone 11

Jak już wspomniałem wyżej - nowe opcje udostępniane zostają wyłącznie debiutującym w 2019 roku smartfonom iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max. Czy (i kiedy) takie opcje trafią do innych urządzeń Apple - nie wiadomo. Podejście to dość dziwne - rozumiem że iPhone 12 są zbyt nowe, by cokolwiek niedobrego miało prawo zadziać się z ich bateriami, zaś starsze modele... mają szansę wykazać zbyt dużo nieprawidłowości, więc lepiej nie ryzykować i takich opcji w ogóle nie dodawać?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu