Apple

iOS 12 dostępny - co nowego? najważniejsze zmiany i nowości

Konrad Kozłowski
iOS 12 dostępny - co nowego? najważniejsze zmiany i nowości
60

Jednak Apple miało kilka ciekawych niespodzianek w rękawie. Zaprezentowany dziś iOS 12 to przede wszystkim zbiór mniejszych lub większych poprawek dla iPhone'a oraz iPada, ale doczekaliśmy się też kilku nowości. Oto najważniejsze z nich.

iOS 12 na wszystkich urządzeniach z iOS 11

iOS 11 wspierał urządzenia z 2013 roku, nawet iPhone'a 5S. W 7 tygodni zaktualizowała swoje iPhone'y i iPady połowa użytkowników. Aktualnie na rynku jest 81% urządzeń z iOS 11, a 95% użytkowników iOS 11 uznaje się za usatysfakcjonowanych. Dla wszystkich posiadaczy iOS 11 dobrą wiadomością jest więc zapowiedź dostępności aktualizacji do nowego iOS 12, oczywiście za darmo. Craig Federighi skupił się na początku na wydajności, którą poprawi iOS 12 między innymi dla iPhone'a 6 Plus. Aplikacje mają uruchamiać się do 40% szybciej, klawiatura będzie ukazywać się do 50% szybciej, a dostęp do kamery poprzez wykonanie gestu na ekranie głównym będzie szybszy nawet do 70%.

Nowy format USDZ dla grafik 3D i animacji, które można współdzielić pomiędzy aplikacjami, czy w Safari i Wiadomościach. Na scenie zagościł przedstawiciel Adobe, który zapowiedział pełne wsparcie dla USDZ w Adobe Creative Cloud.

Nowa aplikacja Metrówka oraz AR Kit 2.0

iOS 12 będzie wyposażony w aplikację Metrówka (Measure), która pozwoli na dokładnie to, co ma w nazwie - dzięki obsłudze AR (rozszerzonej rzeczywistości) możecie szybko zmierzyć rozmiar walizki, zdjęcia czy innych przedmiotów. Kolejnym zastosowaniem dla AR Kit 2.0 jest aplikacja LEGO rozszerzająca posiadany analogowy budynek z klocków o cyfrowe ulice, dodatkowe budynki, postacie oraz pojazdy. Co więcej, dzięki wsparciu dla wielu użytkowników, w zabawie może uczestniczyć więcej osób niż jedna (aplikacja Lego AR Experiences pojawi się później w tym roku).

Zdjęcia w iOS 12

Zdjęcia w iOS 12 wybiorą najważniejsze wydarzenia, miejsca i osoby, a także kategorie/rodzaje zdjęć. W wyszukiwarce pojawia się opcja szukania po lokalizacjach czy wydarzeniach. Dodano także nową zakładkę "Dla ciebie", gdzie zbierane będą wykonane wcześniej zdjęcia danego dnia lub najlepsze ujęcie. Aplikacja sugerować będzie udostępnianie zestawu zdjęć konkretnym osobom, a gdy to zrobimy, u nich również aplikacja przeszuka wspólne zdjęcia i zarekomenduje ich wysłanie. Wszystko odbywa się lokalnie na urządzeniu dzięki machine learning, a przesyłane pliki są szyfrowane.

Siri - skróty

Nowością są skróty pozwalające na stworzenie szybkiej akcji - "zgubiłem klucze"  lub "zamów jedzenie". Wtedy aktywowana będzie wcześniej zdefiniowana akcja w aplikacji. Taka integracja pozwoli na przykład uruchomić alarm w beaonie z kluczami. Skrót może też być zestawem czynności - podczas wyjazdu na surfing sprawdzi nam pogodę i przypomni o użyciu kremu przecisłonecznego. W skrócie możemy umieścić wiele czynności - na czas powrotu do domu uruchomimy konkretną muzykę, wyślemy SMS-a do rodziny i ustawimy temperaturę w klimatyzacji.

Aplikacje - Apple News, Giełda, Apple Books

Aplikacja Apple News zyskała boczny panel nawigacyjny, a Giełda doczekała się kompletnego redesignu. Dodano także powiązane z konkretną firmą newsy pochodzącej z różnych źródeł, na przykład CNN. Aplikacja Giełda pojawi się także na iPadzie - tutaj również zastosowano widok dwukolumnowy - po lewej mamy informacje z giełdy, po prawej czytamy informacje. Odświeżonego wyglądu doczekał się Dyktafon, który zawita również - po raz pierwszy! - na iPada. Apple porzuca nazwę iBooks i ujednolica nazewnictwo z innymi, nowymi usługami. Apple Books to także kompletnie nowy interfejs aplikacji oraz sklepu.

Grupowane powiadomienia, tryb "Nie przeszkadzać", Screentime

"Nie przeszkadzać podczas snu" - we wskazanym okresie telefon wyświetli tylko godzinę i inne podstawowe informacje, dopiero o poranku pokazane zostaną wszystkie zaległe powiadomienia. Tryb "nie przeszkadzać" może być dezaktywowany po opuszczeniu konkretnego miejsca albo o konkretnej godzinie. Po mocniejszym naciśnięciu na powiadomienie możemy wyłączyć dla danej aplikacji lub ustawić pominięcie ekranu blokady - wtedy trafią tylko do centrum powiadomień. Powiadomienia są teraz grupowane i jednym gestem można usunąć wszystkie notyfikacje z danej aplikacji. Screentime będzie odpowiedzialne za gromadzenie informacji na temat użytkowania telefonu - przez ile czasu aktywny jest ekran, jak dużo powiadomień wysyła dana aplikacja, a dla poszczególnych programów możemy ograniczyć czas działania. Rodzice będą mogli zdalnie zarządzać czasem działania aplikacji lub urządzenia u swoich podopiecznych.

Animoji z językiem - Wiadomości, iMessage, Facetime

Apple nie przepuściło okazji i usprawniło Wiadomości w  iOS 12. Znane wszystkim animoji zyskuje opcję... rozpoznawania języka. Dodano Memoji, czyli animowane wersje nas samych. Aparat w Wiadomościach pozwala na zrobienie zdjęcia z efektem oraz własnym Memoji. Facetime będzie wspierać do 32 uczestników. Tak! Wideorozmowy grupowe w Facetime!

Data premiery iOS 12 - aktualizacja dostępna!

Apple ogłosiło, że nowy iOS trafi na urządzenia użytkowników już 17 września i tak się właśnie dzieje - iOS 12 możecie już pobrać na swoje urządzenia.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu