Moje przemyślenia

Inwazja interfejsu Metro - zupełnie nowy wizerunek Hotmaila i SkyDrive

Konrad Kozłowski
22

Metro, metro, metro - Microsoft oszalał na punkcie tego interfejsu. Wszystko rozpoczęło się od Windows Phone, a późniejsza ekspansja okazała się tylko kwestią czasu. Nadszedł czas na konsolę Xbox 360, nadchodzi czas premiery nowego Windowsa oraz pakietu Office. Ale to nie koniec - do nowej idei dost...

Metro, metro, metro - Microsoft oszalał na punkcie tego interfejsu. Wszystko rozpoczęło się od Windows Phone, a późniejsza ekspansja okazała się tylko kwestią czasu. Nadszedł czas na konsolę Xbox 360, nadchodzi czas premiery nowego Windowsa oraz pakietu Office. Ale to nie koniec - do nowej idei dostosowywane są kolejne usługi giganta z Redmond, z Hotmailem i SkyDrivem na czele!

Delikatnego odświeżenia doczekała się także polska strona logowania do usług Live - jednak tej nazwy używamy już po raz ostatni, ponieważ czeka nas wielki rebranding usług online w wykonaniu Microsoft, a nazwa Windows Live zostanie porzucona.

Na screenach poniżej możemy zobaczyć jak będą wyglądać zupełnie nowe podstrony logowania do poszczególnych usług. Również główna strona ulegnie drastycznej przemianie.

Hotmail zmieni się nie do poznania. Nowy interfejs cechować ma się większą intuicyjnością obsługi, szybkością i przyjemnym dla oka wyglądem. Czy Google po przejęciu Sparrow będzie musiało wziąć się do pracy nad wyglądem swojej poczty? Na screenach dostrzec można nową nazwę - "Newmail", która zastąpiła logo Hotmaila. Najprawdopodobniej jednak jest to po prostu nazwa kodowa tego projektu.

Podobnie prezentować się będzie dysk online, czyli SkyDrive. Uproszczony niemal do granic możliwość interfejs oraz ograniczona kolorystyka to najważniejsze cechy stylu Metro, więc i tutaj nie mogło ich zabraknąć. Zrzuty ekranu sugerują także brak podjętych działań wobec innej aplikacji synchronizującej nasze dane z chmurą - Windows Live Mesh. Czyżby Microsoft zdecydował się na wspieranie dwóch tego typu aplikacji jednocześnie?

Równie dużej przemiany doczeka się Messenger, umożliwiający błyskawiczną wymianę wiadomości ze znajomymi, również z tymi z Facebooka. Co ciekawe dostępny ma on być na każdej podstronie usług Microsoftu, jako sidebar. Jeżeli w trakcie wykonywania czynności na koncie dostaniemy nową wiadomość zostaniemy o tym poinformowani w podobny sposób, jak dzieje się to w systemie Windows 8 (zobacz poniżej).

Również firmy trzecie nie próżnują i przygotowują się na nadejście zmian w produktach Microsoftu. eBay zaprezentował swoją aplikację do obsługi serwisu, która dołączyła do takich aplikacji jak Kindle czy WordPress. Miejmy nadzieję, że sytuacja z brakiem podstawowych aplikacji na mobilny system Windows Phone nie powtórzy się przy okazji premiery Windowsa 8.

Interfejs Metro to całkiem nowe podejście do wyglądu systemu operacyjnego, pakietu biurowego oraz wszystkich usług Microsoftu. Muszę przyznać jednak rację tym, którzy zapowiadają sukces tych przemian. Jest to odczuwalny powiew świeżości od wielu lat i nie mogę się doczekać aż te wszystkie zmiany wejdą w życie.

Źródła i foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu