Polska

Internetowe Konto Pacjenta - nowa e-usługa, w której sprawdzicie swoją historię leczenia z NFZ

Grzegorz Ułan
Internetowe Konto Pacjenta - nowa e-usługa, w której sprawdzicie swoją historię leczenia z NFZ
13

Może nie tak do końca nowa, bo wcześniej informowałem Was o uruchomieniu Zintegrowanego Informatora Pacjenta na stronach NFZ o podobnej funkcjonalności. Internetowe Konto Pacjenta jest nową wersją, bardziej przyjazną i przejrzystą, uruchomioną już na stronach rządowych.

Dla tych, którzy chcą skorzystać z wersji NFZ, odsyłam do mojego wpisu o ZIP z zeszłego roku. Nie wiem od kiedy działa Internetowe Konto Pacjenta, trafiłem na nie przypadkiem teraz, ale jest zdecydowanie lepiej wykonanym i bardziej przyjaznym narzędziem.

Podobnie, jak w przypadku ZIP, zalogowanie się do swojego konta na IKP wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu uruchomi się nam pulpit naszego konta z 4 zakładkami. Pierwsza zakładka - Wizyty, to lista wszystkich naszych świadczeń finansowanych z NFZ. Jak widać, na mnie wiele się nie wykosztowali, jak do tej pory (odpukać).

W każdą z pozycji na tej liście możemy wejść i wyświetlić jej szczegóły, w przypadku gdy nie rozpoznajemy danego świadczenia - nie zostało wykonane, możemy zgłosić nieprawidłowość. Jak wiemy wiele takich nieprawidłowości w historii zostało wykrytych. Podejrzewam, że z tym narzędziem wykryją więcej. Jest tu jeszcze jedna pod-zakładka - Planowane wizyty, ale szczerze powiedziawszy nie wiem, do czego miałaby służyć i z czym być zintegrowana, by nam się tu planowane wizyty wyświetliły.

Jeśli mieliście już wydawane jakieś e-recepty znajdziecie je w kolejnej zakładce - Recepty, z kolei wszystkie wcześniejsze, te papierowe, pokażą się Wam po kliknięciu w link - Podsumowanie kosztów refundacji recept.

Trzecia zakładka to skierowania, na planowane badania oraz na pobyt w sanatorium, ta pozycja również będzie musiała być zintegrowana z jakimś innym, zewnętrznym narzędziem.

Natomiast ostatnia zakładka - Apteczka, to taka baza wiedzy, na temat wydawanych nam leków w e-receptach, jak i wszystkich innych dopuszczonych do obrotu lekach i wyrobach medycznych w Polsce.

Ciekawe i przydatne narzędzie dla każdego, czekam aż udostępnione zostaną wszystkie opcje i integracje z innymi systemami, które będą pozwalały na wyświetlanie też planowanych wizyt lekarskich czy też planowanych badań. Internetowe Konto Pacjenta znajdziecie pod tym adresem - https://pacjent.gov.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu