Felietony

Internetowa inwazja RMF FM

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

19

Wprawdzie tradycyjny odbiornik radiowy jest nadal głównym nośnikiem, przez który odsłuchujemy rozgłośnie radiowe, jednak coraz częściej słuchamy swoich ulubionych stacji w Internecie. Fakt ten zdają się dostrzegać największe sieci radiowe, udostępniając na swoich stronach niezliczone kanały tematycz...

Wprawdzie tradycyjny odbiornik radiowy jest nadal głównym nośnikiem, przez który odsłuchujemy rozgłośnie radiowe, jednak coraz częściej słuchamy swoich ulubionych stacji w Internecie. Fakt ten zdają się dostrzegać największe sieci radiowe, udostępniając na swoich stronach niezliczone kanały tematyczne, firmowane swoją stacją. Eska ma swoją Fabrykę Muzy, Radio Zet może również się pochwalić niezłym portfolio swoich kanałów. Jeżeli chodzi o dostępność w Internecie, najdalej jednak poszła najpopularniejsza stacja ogólnopolska RMF FM.

Od kilku lat, wiodąca prym w ogólnopolskich rankingach słuchalności, krakowska stacja RMF FM, udostępniła prawie na wszystkie dostępne platformy swoją aplikację do słuchania stacji głównej jak i tematycznych kanałów muzycznych. Być może wynikiem tego były spadające statystyki słuchalności tej stacji w tradycyjnym odbiorniku.


Źródło danych: MillwardBrown SMG/KRC, Radio Track, fala: sierpień 2010 - październik 2010 (wielkość: 21 012), sierpień 2011 - październik 2011 (wielkość: 21 029)

W każdym razie zakres udostępnionych aplikacji robi wrażenie, w dużym stopniu też przyczyniając się do popularyzacji odsłuchiwania w ten sposób swoich kanałów muzycznych.


Mamy tu aplikacje mobilne jak i przeglądarkowe. Jest też aplikacja do zainstalowania na komputerze pracującym pod system Windows. Brakuje tylko aplikacji na Linuksa i na Mac OSX, jednak dostępność wygodnych w użyciu wtyczek do przeglądarek, rekompensuje ten brak w zupełności.

Wspomniane wcześniej stacje Eski i Zetki, oferują swoim słuchaczom playera online na stronie internetowej jak i aplikacje mobilne dla Androida oraz iPhone. Podobnie jak popularny serwis, tylko z internetowymi stacjami tematycznymi - Polska Stacja.

RMF FM

Radio ZET

Polskie Radio

Radio ESKA

Jeżeli słuchacie, innych, polskich bądź zagranicznych stacji radiowych, polecam rewelacyjną aplikację z ogromną bazą takich stacji - TuneIn

Wersje Pro, umożliwiają między innymi nagrywanie stacji.

Jakich Wy stacji radiowych słuchacie w internecie? W pracy czy w domu?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu