Ciekawostki technologiczne

To straszne, że nastolatkowie nie potrafią się już komunikować ze znajomymi poza internetem

Marcin Hołowacz
To straszne, że nastolatkowie nie potrafią się już komunikować ze znajomymi poza internetem
4

Badanie na temat postaw nastolatków wobec internetu? Brzmi ciekawie. Szczególnie w dzisiejszych czasach.

Projekt oparty na koncepcji agencji Heuristica zrealizowała firma badawcza Mands. Badanie prowadzone było przy wykorzystaniu techniki Mini-FGI pomiędzy czerwcem a wrześniem 2017, z uczniami szkół ponadpodstawowych (gimnazja i szkoły średnie) we Wrocławiu i Jeleniej Górze. Projekt miał na celu bliższe poznanie postaw młodych ludzi związanych z korzystaniem z Internetu, jego roli w ich życiu, postawy wobec tzw. „fake-news” i sposobów na zachowanie cyberbezpieczeństwa.

Świat bez internetu? A co to?

Kiedyś internet mógł uchodzić za nowość i byli nawet tacy, którzy przewidywali wtedy jego upadek. Jednak dziś wszyscy wiemy, że sieć to „serious business” i że nie można jej lekceważyć! Nie ma cię w sieci? To nie istniejesz! Dobrze ukazują to tego typu parodie:

Młodzi ludzie tłumaczą czym jest internet

W informacji prasowej mogłem przeczytać, że młodzi ludzie zapytani o to, jak wytłumaczyliby komuś czym jest internet reagują zaskoczeniem. Czy jest w tym coś dziwnego? Też byłbym zaskoczony, gdyby ktoś poprosił mnie o wyjaśnienie komuś czym są drzewa… Przeciez każdy wie czym są drzewa… tak samo każdy wie czym jest internet. Jednak gdyby nalegać na definicję:

Poproszeni o próbę stworzenia tego rodzaju definicji najczęściej mówią, że jest to miejsce, w którym jest wszystko czego szukasz (i dużo więcej), w którym znajdzie się na wszystko odpowiedź. Porównują go do wielkiego słownika, lub do odrębnego, (wirtualnego) świata, którego poszczególne elementy służą określonym celom. Jednak już na tym etapie część nastolatków zwraca uwagę na fakt, że nie wszystko, co można tam znaleźć jest prawdziwe.

Taki opis internetu wydaje się trafiony, a dodatkowo cieszy fakt, że wśród młodych ludiz istnieje świadomość tego, że jest w nim również sporo nieprawdziwych informacji.

Czego brakowałoby ci w świecie bez internetu?

Uczestnicy jednej z rozmów poinformowali, że gdyby przyszło im żyć w świecie bez internetu, najbardziej brakowałoby im kontaktu ze znajomymi. Zaraz… że co? Przecież znajomi nie są w internecie, tylko w prawdziwym świecie… Dziwne. Jednak jakby się nad tym zastanowić, wśród wielu ludzi media społecznościowe stanowią główną platformę służącą do komunikowania się z innymi. kolejni respondenci opowiadający o tym w jaki sposób spędzają czas w internecie, informowali, iż są to głównie kontakty z ludźmi (przede wszystkim Messenger). Później ewentualnie wskazuje się również na aspekty takie jak pomoc w nauce.

Internet jest zawsze z nami

Badani korzystają z internetu za pośrednictwem wielu urządzeń i są to zarówno smartfony i tablety, jak i komputery stacjonarne czy laptopy. Można to podzielić na zasadzie: poważniejsze rzeczy na laptopie (np. przygotowywanie prezentacji), natomiast uzyskanie informacji o tym jak gdzieś dotrzeć, albo sprawdzenie czegoś tuż przed zajęciami w szkole, to już sprawa dla smartfona. Ogólnie mówiąc, w dzisiejszych czasach internet jest całodobowym towarzyszem większości młodych ludzi.

Facebook i YouTube

Facebook to najpopularniejsze z mediów społecznościowych. Ciekawe jest podejście ludzi do „lajkowania”. Niektórzy rezerwują polubienia wyłącznie dla swoich znajomych. Są również tacy, którzy obdarzają nimi hojniej, bo ich „lajki” trafiają np. do celebrytów. Facebook jest również krytykowany, młodzież zaznacza, że na facebookowym „wallu” często pojawiają się… śmieci (mało wartościowe treści).

W internecie pod względem popularności króluje również YouTube, tyle że jego przeznaczenie jest zgoła inne (w sumie nic dziwnego). Szuka się tam treści do nauki oraz treści rozrywkowych. Chłopcy często szukają „śmiesznych filmików”, tego „jak ktoś gra w gry”, albo recenzji gier i sprzętu technologicznego. Dziewczyny natomiast często cenią sobie makijażowe tutoriale czy testowanie nowych produktów. Do nauki wielu pasują kanały takie jak: „Mówiąc inaczej”, „Naukowy bełkot”, Historia bez cenzury”.

Bezpieczeństwo

Nastolatkowie są świadomi tego, że internet to nie tylko zabawa. Wiedza, że nie są w sieci całkowicie anonimowi. Wiedzą, że do potencjalnych zagrożeń zalicza się włamanie na konto czy złośliwe oprogramowanie. Są świadomi tego jak się zabezpieczać, ponieważ wymieniają różne sposoby. Głównie badani bazują na swojej intuicji, tzn. „kiedy coś wydaje się podejrzane, lepiej to wyłączyć”.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu