Internet

Internet nie tylko dla młodych. Co piąty Polak w wieku 55+ surfuje w sieci

Paweł Winiarski
6

Z najnowszego badania Megapanel PBI/Gemius można dowiedzieć się ciekawych rzeczy odnośnie wieku polskich użytkowników internetu. Wiedzieliście, że całkiem silną grupę stanowią osoby 55+? Co piąty Polak w wieku 55 i więcej surfuje w sieci. Daje to około 2,6 miliona użytkowników sieci w tym wieku....

Z najnowszego badania Megapanel PBI/Gemius można dowiedzieć się ciekawych rzeczy odnośnie wieku polskich użytkowników internetu. Wiedzieliście, że całkiem silną grupę stanowią osoby 55+?

Co piąty Polak w wieku 55 i więcej surfuje w sieci. Daje to około 2,6 miliona użytkowników sieci w tym wieku. Cztery lata temu internetem zainteresowanych było o ponad jedną trzecią mniej osób z tej grupy wiekowej - 1,7 miliona. Od 2011 o 2015 roku niemal dwukrotnie zwiększył się ponadto średni odsetek osób w wieku 55+ wśród osób korzystających (i odwiedzających) Twittera (z 7,6 % do 14,3 %). Biorąc jednak pod uwagę popularność tej usługi w Polsce obstawiałbym raczej wspomniane odwiedzanie. Od jakiegoś czasu widać, że media internetowe chętnie posiłkują się w swoich artykułach linkami bezpośrednio do Twittera. Na przykład przy tematach związanych z polityką.

O zbyt dużym wzroście nie można mówić w kontekście Facebooka. W 2015 roku co dziesiąty odwiedzający serwis (10,6 %) miał co najmniej 55 lat. Cztery lata wcześniej w tym wieku był co dwunasty użytkownik Facebooka, co dawało około 8,4 %.

Jako ciekawostkę napiszę, że miałem niedawno przyjemność porozmawiać z kilkoma osobami, które dopiero poznają sieć, a są w wieku, o którym traktuje badanie Gemiusa. Powtarzało się w zasadzie jedno stwierdzenie - osoby starsze nie potrafią zrozumieć dlaczego w komentarzach w polskiej sieci jest tyle nienawiści, jadu, wytykania wpadek i kłótni. Daje trochę do myślenia, prawda?

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TwitterFacebook