To mnie drażni.

Interia mówi, tak kupujemy ruch (bo inni też tak robią)

GM
Grzegorz Marczak
34

Słowem wstępu - wszyscy tak robią, wszyscy kupują ruch po to aby poprawić swoją pozycję w megapanelu (czasami chodzi o coś więcej ale nie ma się co oszukiwać nadrzędny cel jest wiadomy) Kolega Ols w komentarzach do wpisu o chomikach przypomniał mi i jednocześnie uświadomił, że to zabawa stara jak me...

Słowem wstępu - wszyscy tak robią, wszyscy kupują ruch po to aby poprawić swoją pozycję w megapanelu (czasami chodzi o coś więcej ale nie ma się co oszukiwać nadrzędny cel jest wiadomy) Kolega Ols w komentarzach do wpisu o chomikach przypomniał mi i jednocześnie uświadomił, że to zabawa stara jak megapanel. Robi tak o2 które współpracuje z kurnikiem i robią tak również inni.

IDG jako newsowy serwis już następnego dnia po wpisie na AW opisało sytuację Interii i Chomikuj, które po cichu wydzierżawiło domenę portalowi. Deal z Chomikuj nie przeszedł jednak bez echa - głównie za sprawą gazety wyborczej która wskazało go jak największy portal z nielegalnymi treściami w Polsce. No i mamy teraz zestaw wypowiedzi na temat umowy i kupowania ruchu i tego kto jest właścicielem i bierze na siebie odpowiedzialność (gdyby ktoś chciał kogoś pozywać). Prezes Interii mówi:

Interia.pl nie jest formalnym właścicielem serwisu Chomikuj.pl, dlatego trudno mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej naszej firmy.

Czyli nie są właścicielami serwisu - łączy ich jedynie umowa przy okazji której wydzierżawili domenę aby zwiększyć statystyki grupy (przy okazji ciekawe jak to serwis z zasięgiem 2 milionów RU potrzebuje brokera w postaci Interii do tego aby sprzedawać reklamy?).

Jednak jak tłumaczy przedstawicielka Gemiusa do zliczania statystyk megapanelu nie istotne jest kto jest właścicielem serwisu czy też firmy tylko kto jest właścicielem domeny.

Zasada tego samego wpisu w bazie whois jest zasadą, od której nie ma wyjątków.

Manipulowanie megapanelm jest więc sprawą oczywistą i zgodną z zasadami. No i robią tak wszyscy więc nikt nie chce być tym gorszym i stratnym:

"Ruch ten jest odpowiedzią na analogiczne ruchy konkurencyjnych grup witryn"

Skoro boss Interii wyłożył wszystko na stół mówiąc otwartym tekstem kupujemy ruch aby poprawić wynik w megapanelu, a pani kierownik z Gemius mówi, że to dobrze bo wszystko jest zgodnie z zasadami. To właściwie nikt nie powinien się oburzać przecież biznes to biznes a spadki w dochodach z reklam trzeba jakoś zahamować.

Ja mam jeszcze lepszy pomysł. Gemius z Megapanelem mogli by pójść o krok dalej, bo z tą całą dzierżawą to tylko problemy są, trzeba jakieś cesje robić itp. Zmieniłbym zasady na takie w których wystarczy oświadczenie dwóch stron, że zgadzają się na zliczanie swoich statystyk jak jedna grupa. Efekt końcowy i tak jest ten sam ale za to dużo mniej formalności. Dodatkowo można by stworzyć giełdę "ruchu" na której w zależności od potrzeb dobierało by się odpowiednich kontrahentów i podpisywało szybkie umowy nawet na jeden miesiąc.

W tym całym biznesowym cwaniactwie dostrzegam jednak pewien problem który może i mam nadzieję, że kiedyś się zemści. Zawieranie szybkich umów na ruch to koszty które nie koniecznie mogą się zwrócić. Jeśli chomikom ktoś zaproponuje lepszą umowę to bez skrupułów pożegnają się z Interią i przejdą na przykład do WP czy O2. Moim więc skromnym zdaniem poza branżowego amatora lepiej jest budować własny biznes z własnych klocków bo w dłuższej perspektywie będą z tego lepsze "owoce" niż z szybkich umów na 2 miliony RU.

Ps. Piszę o Interii i Chomikuj nie dlatego, że mam nadzieję, że coś się zmieni czy też dlatego, że mnie to jakoś specjalnie razi. Po prostu zwyczajnie nie podobają mi się takie zagrywki (i to nie chodzi tutaj tylko o Interię) choć wiem, że dla wielu to pokaz branżowej przedsiębiorczości .

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu