Motoryzacja

Interfejs samochodu niczym z gry komputerowej

Filip Żyro
Interfejs samochodu niczym z gry komputerowej
13

W przeszłości niejednokrotnie pojawiały się propozycje wyświetlania najważniejszych informacji związanych z jazdą na przedniej szybie widoczne z poziomu kierowcy. Niektóre współczesne limuzyny i supersamochody korzystają z takiego rozwiązania. Nijak się ono jednak ma do propozycji zaprezentowanej pr...

W przeszłości niejednokrotnie pojawiały się propozycje wyświetlania najważniejszych informacji związanych z jazdą na przedniej szybie widoczne z poziomu kierowcy. Niektóre współczesne limuzyny i supersamochody korzystają z takiego rozwiązania. Nijak się ono jednak ma do propozycji zaprezentowanej przez koncern Jaguar Land Rover.

Ostatnimi czasy, gdy sięgamy po tematy motoryzacyjne, zazwyczaj piszemy o autonomicznych samochodach lub pojazdach na energię elektryczną. Bez wątpienia są to dwa najważniejsze kierunki rozwoju motoryzacji przyszłości, jednak branża samochodowa w kwestii nowych technologii ma coraz więcej do zaoferowania. Ostatnimi czasy projektanci samochodów coraz śmielej sięgają po nowe technologie, implementując je w różnych obszarach motoryzacyjnego świata. Coraz częściej w nowoczesnych autach pojawiają się elementy rozszerzonej rzeczywistości, które mają ułatwić sterowanie autem i planowanie podróży.

Jaguar Land Rover pracuje nad rozwiązaniem, które nie tylko na przedniej szybie umieściłoby prędkościomierz, ale nad czymś co znacznie wybiega znacznie dalej, a wygląda jak rzeczywistości poszerzona o bardzo istotne informacje z punktu widzenia kierowcy. Najbardziej spektakularnym elementem systemu jest możliwość wyświetlania optymalnej trasy, którą powinien poruszać się nasz samochód. Co więcej komputer podpowie nam, kiedy powinniśmy zacząć hamować przed zakrętem i z jaką intensywnością. System żywcem przypomina podpowiedzi znane z gier komputerowych, takich jak chociażby Grand Turismo. Jakby tego było mało za pośrednictwem systemu od koncernu JLR w trakcie ścigania się na torze, możemy wyświetlić przejazd naszego przeciwnika dzięki czemu będziemy wiedzieli, jak radzimy sobie w porównaniu z jego czasem. Ostatnią opcją przygotowaną na potrzeby wyścigów jest wyświetlanie sztucznych przeszkód, które wyznaczają przebieg trasy przejazdu. Widać zatem, że jak na razie Jaguar myśli głównie o zastosowaniu rozwiązania w celach rajdowych, choć wcale być tak nie musi.

https://www.youtube.com/watch?v=FeK9IkSD_nI#t=67

Z bardziej przyziemnych rzeczy przedstawiciele koncernu mówią o umieszczeniu obrazy na przedniej szybie z nawigacji GPS, prędkościomierza, czy zastąpieniu lusterka wstecznego, poprzez projekcję obrazu z kamery zainstalowanej na tyle samochodu. Konstruktorzy wciąż eksperymentują, w jakiej konfiguracji i gdzie dokładnie możliwe byłoby wyświetlanie poszczególnych elementów interfejsu.

Niestety nie możemy mieć gwarancji, że system pojawi się w najnowszym Jaguarze F-type czy nowej generacji Land Rovera, ponieważ wciąż jest w fazie testów. Powinniśmy jednak trzymać kciuki, bowiem wygląda imponująco. Każdy przecież chciałbym poczuć się za kierownicą samochodu niczym w grze komputerowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu