Ciekawe strony

Interaktywna gra, która uczy angielskiego

Filip Żyro
Interaktywna gra, która uczy angielskiego
11

Nie tak dawno temu pisałem o narzędziu, które pozwala uczyć się języka angielskiego podczas oglądania materiałów wideo z konferencji TED. Wtedy jednak chodziło o podwójne tłumaczenie napisów, więc nie było to narzędzie, które jest programem specjalnie napisanym do nauczania. Ot taki dodatek. Teraz...

Nie tak dawno temu pisałem o narzędziu, które pozwala uczyć się języka angielskiego podczas oglądania materiałów wideo z konferencji TED. Wtedy jednak chodziło o podwójne tłumaczenie napisów, więc nie było to narzędzie, które jest programem specjalnie napisanym do nauczania. Ot taki dodatek. Teraz jednak miałem okazję zagrać w interaktywną grę/film, który został napisany stricte pod kątem nauki angielskiego.

Olivegreenthemovie.com to specjalnie zaprojektowana witryna, na której znajdziecie interaktywny film nakręcony i zaprogramowany pod kątem nauki języka angielskiego. Jest to metoda bazująca na pojęciu neurodydaktyki. W skrócie chodzi o teorię wedle, której „dobrze bawiący się” mózg działa na wyższych obrotach, dzięki czemu przyswaja znacznie więcej informacji. Trzeba przyznać, że taka metoda jest znacznie przyjemniejsza niż klasyczne odpytywanie ze zrozumienia tekstu. Warto również dodać, że autorzy zadbali o to, aby film był interesujący. Materiał został zrealizowany z rozmachem i opowiada historię pewnej intrygi, w którą zostaje wplątana główna bohaterka. Nie jest więc to opowieść o Johnie, który wyszedł do sklepu w celu zrobienia zakupów. Film jest ciekawy co pozwala zainteresować się nim na dłużej, a nauka języka dzięki niemu jest znacznie ciekawsza.

Początki z Olivegreenthemovie.com są bardzo proste. Film bazuje na planie progresji umiejętności gramatycznych i leksykalnych. W każdej scenie w dialogach filmowych wprowadzane są nowe zagadnienia. Z każdą sceną także rośnie poziom trudności języka, którym mówią bohaterowie. Czyli na początku mamy do czynienia z prostymi frazami i prostymi zadaniami do rozwiązania. Materiał został podzielony na sceny, w których do wykonania mamy konkretne zadania, które odblokowują możliwość dalszej gry.

Jednak zadania w trakcie filmu, które mamy rozwiązać służą jedynie wprowadzeniu elementu rozrywkowego. Prawdziwa nauka zaczyna się dopiero po obejrzeniu każdej ze scenek. Do każdej z nich zostały ułożone specjalne pytania, które mają pomóc nam w lepszy zapamiętaniu nowych słów, a także poprawnym użyciu ich w zdaniu. Do każdej ze seny zostały ułożone specjalne pytania, a odpowiedzi na nie oceniamy sami za pośrednictwem specjalnych przycisków.

Spędziłem z Olive Green The Movie kilka godzin i powiem szczerze, że bawiłem się całkiem dobrze. Ciężko mi powiedzieć, jak będą radziły sobie z filmem osoby z mniej zaawansowanym angielskim, jednak wydaje mi się, że pierwsze lekcje nie powinny być dla nich problemem. Skoro już jesteśmy przy pierwszych lekcjach warto wspomnieć, że cztery pierwsze klipy są za darmo. Dopiero za odblokowanie następnych materiałów będziemy musieli zapłacić.

Niewątpliwe nauka tą metodą wymaga od człowieka wewnętrznej dyscypliny. Jednak jeżeli tylko ją posiadamy, to nauka języka może już nigdy nie wyglądać tak samo. Wszystkie dziedziny życie zmieniane są przez nowe technologie, dlaczego więc nauka języka miałaby na tym nie skorzystać?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu