Świat

Intense Debate i Disqus czyli nowe komentarze

Grzegorz Marczak
Intense Debate i Disqus czyli nowe komentarze
5

Intense Debate i Disqus to dwa serwisy, które dzisiaj mają swoją premierę. Oba serwisy oferują tę samą funkcje i mają ten sam cel czyli stworzyć nowy lepszy system komentarzy, który będzie jednocześnie czymś więcej niż tylko komentarzami. O obu serwisach pisałem wcześniej z nadzieją, że będzie to...


Intense Debate i Disqus to dwa serwisy, które dzisiaj mają swoją premierę. Oba serwisy oferują tę samą funkcje i mają ten sam cel czyli stworzyć nowy lepszy system komentarzy, który będzie jednocześnie czymś więcej niż tylko komentarzami. O obu serwisach pisałem wcześniej z nadzieją, że będzie to coś nowego i ciekawego.

Z bliska na razie przyjrzałem się komentarzom oraz systemowi forum jaki oferuje Disqus. Cała idea tego serwisu polega na tym aby stworzyć sobie forum w domenie disqus.com, potem to od nas zależy czy forum to zintegrujemy z naszym blogiem i wykorzystamy je do komentarzy czy nie. (oto moje przykładowe forum dla antyweb antyweb.disqus.com).

Jeśli zdecydujemy się na integracje forum z blogiem i zastąpienie naszych komentarzy przez disques musimy zainstalować plugin (mowa oczywiście o blogu na WP, ale serwis wspiera także inne platformy) i podać w jego konfiguracji ścieżkę do naszego forum na disqus. Resztę robi za nas dodatek, podmienia system komentarzy na naszym blogu oraz liczniki przy postach. I to już wszystko. System działa, mamy wielowątkowe komentarze z ciekawym interfejsem graficznym i wieloma przydatnymi funkcjonalnościami.


Komentarze w Disqus

W momencie kiedy zintegrujemy disqus z blogiem, na naszym forum w domenie disqus z automatu potworzą się nowe wątki w których tematem będzie temat naszego postu a treścią będzie początek wpisu z blogu. Użytkownicy pisząc komentarze będą tak naprawdę dodawać nowe posty do wątku na forum jakie mamy w disqus.

Niestety, ale jest jedno albo i dwa "ale". Przede wszystkim nasze komentarze z wordpressa nie są przenoszone do disqus po zintegrowaniu tego systemu z naszym blogiem (nie są również widoczne).

Powyższy problem można by przeboleć - gorzej jest jednak z faktem, że komentarze nasze nie są zbierane w bazie naszego bloga. Jeśli kiedykolwiek chcielibyśmy zrezygnować z systemu komentarzy Disqus (dotyczy to również Intense Debate Intense Debate oferuje już możliwość importu i eksportu komentarzy z i do naszego bloga ) to jedyne co możemy zrobić to eksport naszych komentarzy do pliku xml a potem próba wgrania ich do naszego bloga (co może być trudne i karkołomne).


Komentarze w Intense debate

Intense debate działa w dość podobny sposób do Disqus, w środku wydaje się jednak być bardziej rozbudowany funkcjonalnie oferując dość zaawansowany profil, śledzenie wątków, budowanie reputacji na bazie komentarzy itp. To co zaniepokoiło mnie w Intense debate (poza wydajność serwisu - działa w moim odczuciu dużo wolniej niż Disqus) to fakt, że na firmowym blogu ich własny system komentarzy nie działa na moim FF.

Podsumowując - oba serwisy dopiero co wystartowały, oba oferują podobne funkcjonalności, oba są dość dobrze wykonane. Rywalizacja między nimi będzie bardzo ciekawa szczególnie dlatego, że zyskiwać będziemy my czyli użytkownicy.

EDIT: Działanie Intense Debate można obejrzeć na blogu pytamy.pl. Udało mi się zaimportować komentarze z Word Press do ID, ale szło to dość opornie przy zaledwie 200 komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu