Artykuł sponsorowany

Inteligentny dom z firmą WIŚNIOWSKI, czyli czym jest system smartCONNECTED

Krzysztof Kurdyła
Inteligentny dom z firmą WIŚNIOWSKI, czyli czym jest system smartCONNECTED
7

Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej, najważniejszą rzeczą, o której musiałem pamiętać był klucz na szyi. Rodzice wracali z pracy późno i jeśli rano byłem roztargniony, w południe musiałem czekać na ich powrót. Dziś załatwiliby to przy pomocy smartfona i systemu smartCONNECTED.

Smart WIŚNIOWSKI

Firma WIŚNIOWSKI to jeden z najbardziej znanych polskich producentów bram, okien, drzwi i ogrodzeń klasy premium. Nowoczesny design, świetna jakość materiałów i wykonania to cechy charakterystyczne produktów oznaczonych logo WIŚNIOWSKI.

W oparciu o technologię radiową io-homecontrol® oraz aplikację WIŚNIOWSKI smartCONNECTED, firma stworzyła kompleksowy system zarządzania domem i terenem przydomowym. To, co wyróżnia technologię io-homecontrol® to jej dwukierunkowość, urządzenia w nie wyposażone nie tylko są w stanie odbierać komunikaty użytkownika, ale także wysłać informację zwrotną.

Aplikacja Wiśniowski smartCONNECTED pozwala sterować naszym domem z każdego miejsca, w którym mamy internet. Dzięki wykorzystaniu usługi geolokalizacji możemy na przykład otworzyć bramę wjazdową bez ręcznego wywołania tej czynności. Geolokalizacja działa w odległości od 150 do 950 m i sam decydujesz o odległości i ustawiasz, jak chcesz.

Jak to działa?

W sytuacji takiej, jaką opisałem we wstępie, wasze roztargnione dziecko nie będzie musiało, tak jak mi się to zdarzało, czekać pod drzwiami lub wałęsać się bez celu po okolicy. Dzięki systemowi smartCONNECTED wystarczy telefon do mamy lub taty. Będziecie w stanie wpuścić je do domu, otwierając bramę i drzwi w aplikacji WIŚNIOWSKI smartCONNECTED i nie zajmie wam to więcej niż kilkanaście sekund.

System stworzony przez firmę WIŚNIOWSKI obsługuje takie elementy domu jak brama ogrodzeniowa i garażowa, okna tarasowe, drzwi zewnętrzne i rolety automatyczne. Do każdego z produktów producent przygotował odpowiednie napędy i sterowniki. WIŚNIOWSKI smartCONNECTED integruje z innymi systemami typu smart home i dzięki temu pozwala stworzyć kompleksowy i zautomatyzowany system zarządzania całym domem.

Jeśli macie mocno przeszklony dom z kilkunastoma roletami, to smartCONNECTED nie tylko pozwoli wam je wszystkie zamknąć (lub otworzyć) jednym przyciskiem z odpowiednio skonfigurowanego scenariusza, ale może to zrobić za Was automatycznie, gdy wymagają tego warunki pogodowe. Na smartfonie można też przygotować harmonogram godzinowy sterujący tym, co i kiedy ma się otwierać lub zamykać.

Sama aplikacja została zaprojektowana bardzo intuicyjnie. Możemy przy jej pomocy sterować pojedynczymi urządzeniami, ale jej „sercem” jest możliwość tworzenia scenariuszy, pozwalających na kontrolowanie całych grup produktów, także całkowicie automatycznie, po spełnieniu określonych w aplikacji warunków (np. pojawieniu się w odpowiedniej lokalizacji).

Centralka smartCONNECTED Box to eleganckie i nowocześnie zaprojektowane urządzenie, które może być postawione nawet w wyeksponowanym miejscu w salonie. Centralka nie tylko integruje wszystkie elementy inteligentnego domu, ale nadzoruje też na bieżąco stan poszczególnych urządzeń, a w razie potrzeby zaalarmuje właścicieli, że dzieje się coś niepokojącego.

Smart home w praktyce

Pozostaje oczywiście kwestia, jak dalece taki system jest przydatny w codziennym życiu. Możliwych scenariuszy jego użycia jest znaczenie więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

W dzisiejszych czasach dużo rzeczy kupujemy przez internet, co wiąże się choćby ze sporą ilością dostaw kurierskich. Nie zawsze jest tak, że możemy być w domu w odpowiednim czasie, a przegapienie dostawy może spowodować różne komplikacje. Mając smartCONNECTED będziecie w stanie zdalnie wpuścić kuriera na posesję tak, aby mógł zostawić paczki w bezpiecznym miejscu. Podobnie możemy załatwić sprawę odczytu liczników gazu czy prądu, jeśli osoba zbierająca te dane zjawi się nie w porę.

Potrzebujecie, żeby ktoś w trakcie waszego urlopu przyszedł podlać kwiaty? Dwa kliknięcia w smartfonie i sprawa załatwiona. smartCONNECTED może też się przydać właścicielom zwierząt domowych. Jeśli zostawicie swojego psa w ogrodzie, a dojdzie do załamania się pogody, zdalnie będziecie w stanie wpuścić go na przykład do garażu.

Dla mnie osobiście wyjątkowo cenna jest możliwość sprawdzenia „z drogi”, czy na pewno wszystko dobrze pozamykałem. Jak pewnie niejeden z Was, mam wyrobiony „rytuał zamykania”, ale... raz na jakiś czas i tak muszę się wrócić i szarpnąć za klamkę. Teraz dzięki smartCONNECTED wystarczy rzut oka na ekran telefonu.

Czy to bezpieczne?

Sporo osób interesujących się tego typu systemami ma obawy, czy takie otwieranie i zamykanie domu jest bezpieczne. Wszystkie połączenia pomiędzy smartfonem a bazą, czy bazą a poszczególnymi urządzeniami są szyfrowane 128-bitowym kluczem. Dzisiejsze telefony mają też bardzo dobre zabezpieczenia na poziomie systemowym, a aplikacja WIŚNIOWSKI smartCONNECTED jest dodatkowo zabezpieczona indywidualnym kodem PIN. Zgubienie tak zabezpieczonego telefonu jest zdecydowanie mniej groźne od utraty tradycyjnych kluczy.

Podsumowanie

Firma WIŚNIOWSKI dalej zamierza rozwijać swoje produkty w kierunku wyznaczonym już dziś przez smartCONNECTED i zachęca wszystkich do zapoznania się z możliwościami, o jakie wzbogaciły się dzięki niemu ich produkty. Smart rewolucji nie trzeba się bać, tylko umiejętnie korzystać z tego, na co dziś pozwalają nam internet i nowoczesne technologie.

Szczegółowe informacje dotyczące opisanych tu systemów, a także pełną ofertę urządzeń firmy znajdziecie na stronie www.wisniowski.pl oraz na ich kanale YouTube.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą WIŚNIOWSKI

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu