Akcja Partnerska

Bezpieczeństwo i wygoda, inteligentny dom z WIŚNIOWSKI smartCONNECTED

KK
Krzysztof Kurdyła
1

Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których właściciele domów nie decydują się na montaż nowoczesnych, zdalnych systemów zarządzania, jest fałszywe przeświadczenie, że są mniej bezpieczne od tradycyjnych rozwiązań. Porównajmy w takim razie te dwa światy.

W tradycyjnym domu naszym głównym zabezpieczeniem są zamki i klucze, wzbogacone przed kilkunastu laty o piloty do bram. W nowoczesnym inteligentnym domu, działającym na przykład pod kontrolą systemu smartCONNECTED marki WIŚNIOWSKI, Waszym kluczem będzie smartfon z zainstalowaną i odpowiednio skonfigurowaną aplikacją. Rozpatrzmy więc kilka scenariuszy potencjalnie groźnych dla naszego dobytku.

Kochanie, chyba zgubiłem...

Zgubienie kluczy lub smartfonu to chyba najpopularniejszy scenariusz, jaki może przytrafić się każdemu. Nie ma w takim przypadku mowy o złych intencjach kogokolwiek, moment nieuwagi i poszło. Obie zguby są dla znalazcy anonimowe, o ile nie dołączymy do nich czegoś, co na taką identyfikację pozwala.

Klucze będą zwykłym balastem, raczej trudno wyobrazić sobie, żeby znalazca, nawet gdyby był złodziejem, chodził od drzwi do drzwi i próbował znaleźć Waszą nieruchomość. Niemniej jednak, w takim przypadku większość osób dla poczucia własnego bezpieczeństwa zdecyduje się na kosztowną wymianę zamków.

W przypadku smartfonu sytuacja jest prosta, dzisiejsze telefony są doskonale zabezpieczone biometrycznie, co podobnie jak przy kluczach gwarantuje anonimowość. Zarówno telefony Apple, jak i te z Androidem oferują funkcję odnajdywania urządzenia. Ja sam przynajmniej dwukrotnie odnalazłem w ten sposób smartfony członków swojej rodziny.

Po takiej wpadce nie musimy niczego fizycznie wymieniać, wystarczy zmiana haseł i ewentualnie PIN-u potrzebnego do uruchomienia aplikacji. Dobrym pomysłem jest zdalne wyzerowanie zgubionego telefonu. Z dużym prawdopodobieństwem zgubę uda Wam się jednak po prostu odnaleźć.

Na celowniku

Różnice pomiędzy nowoczesnym systemem a kluczami jeszcze wyraźniej widać, gdy przeanalizujemy scenariusz, w którym ktoś planuje nas okraść. Jeżeli przestępcom uda się ukraść nasze klucze, jesteśmy namierzeni, a złodzieje wiedzą, gdzie ich mają użyć. Jeśli nie połapiemy się szybko w sytuacji, w takim przypadku przestępcy mają otwartą drogę do naszego domu.

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku dobrze zabezpieczonego smartfonu, który już na poziomie samego urządzenia ma trudne do złamania zabezpieczenia biometryczne i kodowe. Oczywiście każde zabezpieczenie da się złamać, ale trzeba pamiętać, że na te dobre potrzeba dużo czasu.

Złodziej musi mieć też dostęp do wydajnych i drogich komputerów. Nawet jeśli przyjmiemy, że przestępcom uda się to zrobić, to po złamaniu zabezpieczeń Androida lub iOS, kolejne będzie czekało w aplikacji WIŚNIOWSKI smartCONNECTED, którą możemy zabezpieczyć na przykład PIN-em i dodatkowo jest szyfrowana.

Próby dostania się do dobrze zabezpieczonego smartfona dadzą Wam na tyle dużo czasu, że nie dość, że zdążycie deautoryzować aplikację, skasować zdalnie zawartość smartfona, to jeszcze będziecie mogli spróbować wraz z policją złapać cwaniaka.

Tradycyjne włamania

Dobrze przygotowany inteligentny dom to nie tylko zamki, bramy i rolety, ale także czujki wykrywające ruch czy nieautoryzowane otwieranie drzwi oraz kamery rejestrujące to co się dzieje na jego terenie. To wszystko zintegrujecie w aplikacji i systemie smartCONNECTED, lecz jeśli złodzieje wybiorą drogę tradycyjnego włamania, błyskawicznie otrzymacie powiadomienie o takim zdarzeniu, a kamery pomogą Wam je udokumentować.

Atak z sieci

Nie musicie się obawiać ataku hakerskiego na Wasz domowy system. O zabezpieczeniach smartfona i aplikacji już opowiadaliśmy, więc tu skupimy się na komunikacji pomiędzy urządzeniami i centralką. Po uruchomieniu i skonfigurowaniu systemu smartCONNECTED komunikacja pomiędzy elementami systemu jest szyfrowana przy pomocy unikatowego 128-bitowego klucza.

Połączenie wszystkich wymienionych w tym artykule informatycznych zabezpieczeń tworzy zaporę, której w taki sposób po prostu nie opłaca się przełamywać. Tak jak nikt już dziś nie boi się korzystać z podobnie zabezpieczonych systemów bankowości elektronicznej, tak nie powinien bać się o zabezpieczenia smartCONNECTED.

Podsumowanie

WIŚNIOWSKI smartCONNECTED to nowoczesny i w pełni bezpieczny system umożliwiający zarządzanie nowocześnie zabezpieczonym domem. Żadne z tradycyjnych rozwiązań nie da Wam takich możliwości, jak system, który w każdym momencie jest w stanie się z Wami skomunikować. Inteligentny dom to nie tylko wygoda, ale też wyższe poczucie bezpieczeństwa u właścicieli tak zabezpieczonej nieruchomości.

Szczegółowe informacje dotyczące opisanych tu systemów, a także pełną ofertę urządzeń firmy znajdziecie na stronie www.wisniowski.pl oraz na ich kanale YouTube.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą WIŚNIOWSKI

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

bramy-smartCONNECTED