Intel

Intel współpracuje i konkuruje z AMD – wiemy więcej o nowych procesorach

Mateusz Stach
Intel współpracuje i konkuruje z AMD – wiemy więcej o nowych procesorach
6

W oczekiwaniu na mobilne jednostki od AMD Ryzen i nowe układy Intel Coffee Lake raczeni jesteśmy informacjami o ulepszonych CPU Kaby Lake.

Procesory Coffee Lake spotkały się z ciepłym przyjęciem, jednak jak na razie trafiły tylko i wyłącznie do komputerów stacjonarnych. Na mobilne Coffee Lake H z sześcioma rdzeniami przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Tymczasem jednak pojawiają się kolejne informacje o układach Kaby Lake Refresh noszących mylące oznaczenia sugerujące przynależność do ósmej generacji.

Pierwsze takie Core i3

Realna konkurencja ze strony układów Ryzen Mobile zmusiła Intela do szybkiego przedstawienia swoich pierwszych czterordzeniowych procesorów niskonapięciowych. Jednostki takie jak Core i5-8250U to pierwsza zmiana jakościowa u procesorowego giganta od lat. Podobnie jak czterordzeniowe Core i3-8100 w desktopach. Okazuje się, że producent chipów planuje pójść za ciosem i już planuje kolejne układy Kaby Lake Refresh. Tym razem będzie to Core i3-8130U, kolejny wyjątkowy procesor. Będzie to bowiem pierwszy Core i3 z zarezerwowaną dotychczas dla wyższych modeli procesorów funkcją Turbo Boost. Z ujawnionych przez serwis laptopmedia danych wynika, że możemy się spodziewać układu o dwóch rdzeniach, czterech wątkach, buforze 4 MB i taktowaniu w zakresie 2,2 – 3,4 GHz. A to wszystko przy TDP trzymającym poziom 15 W. Widać, że wreszcie wszystkie rodziny procesorów Intela przesuwają się do przodu pod względem zaawansowania technicznego.

Więcej o Core i7 z grafiką AMD

Wiadomo też więcej o projekcie, w którym Intel współpracuje z AMD. Procesor Core i7-8709G również należy do rodziny Kaby Lake. Wyróżnia go jednak to, że posiada zintegrowany układ graficzny AMD Radeon RX Vega M. W sieci pojawił się filmik z testów tego układu w 3DMark. Wynik kooperacji rywali nabiera kształtów i zaczyna się przedstawiać naprawdę imponująco. Czterordzeniowy, ośmiowątkowy układ ma mieć taktowanie w zakresie 3,1 do 3,9 GHz. A zintegrowana z nim grafika ma mieć taktowane 1190 MHz i do dyspozycji 4 GB własnej pamięci HBM2.

Już w przyszłym roku otrzymamy więc zarówno laptopy z szybszymi układami Core i3, jak i bardzo wydajne maszyny z układem Core i7 o zintegrowanej grafice pozwalającej zagrać w bardziej wymagające tytuły. Ujawnienie tylko części informacji w tym drugim przypadku tylko zwiększa moją ciekawość co do możliwości tego maleństwa. Pojawiające się wcześniej zdjęcia sugerują, że Core i7-8709G będzie stosowany również w minidesktopach takich jak Intel NUC. Może to być więc również interesujące rozwiązanie dla komputerów typu All-In-One.

W przeciwieństwie do nowego Core i3, widzę jednak realne zagrożenie dla wyniku kooperacji „niebieskich” z „czerwonymi”. To wycena nowego chipu. Już wcześniejsze procesory Intela z własną pamięcią, najmocniejsze układy z rodziny Iris Pro kosztowały tyle, że wykorzystano go w niewielu modelach laptopów. A te natomiast cieszyły się dużym zainteresowaniem i jednocześnie znikomą popularnością. Oby to samo nie spotkało Kaby Lake G.

Źródło: youtube via guru3d, laptopmedia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu