Sprzęt

Intel przedstawia szerokie portfolio mobilnych procesorów Skylake dla laptopów i tabletów

Tomasz Popielarczyk
Intel przedstawia szerokie portfolio mobilnych procesorów Skylake dla laptopów i tabletów
Reklama

Zgodnie z przewidywaniami targi IFA w Berlinie będą miejscem premiery kolejnych procesorów z rodziny Skylake. Po desktopowych potworach dedykowanych g...

Zgodnie z przewidywaniami targi IFA w Berlinie będą miejscem premiery kolejnych procesorów z rodziny Skylake. Po desktopowych potworach dedykowanych głównie (choć nie tylko) zastosowaniom gamingowym przyszła kolej na układy charakteryzujące się znacznie niższym TDP, dedykowane komputerom przenośnym (ultrabookom, laptopom) oraz tabletom.

Reklama

Zaprezentowane przez Intela portfolio nowych procesorów jest naprawdę szerokie. Obejmuje ono zarówno układy przeznaczone dla bardziej wydajnych laptopów z TDP 45 W, a także znacznie bardziej energooszczędne z TDP 28 i 15 W. Dopełnieniem tego wszystkiego są mobilne Core M (TDP wynosi w nich zaledwie 4,5 W) przeznaczone przede wszystkim dla tabletów (choć wszyscy wiemy, jak to jest z nimi w praktyce). Poniżej pełna, oficjalna lista.






Nowe, niskonapięciowe układy z rodziny Skylake mają być wprowadzane na rynek stopniowo. Jak łatwo się domyślić, wiele zależy tutaj od producentów sprzętu, którzy wykorzystają je w swoich konstrukcjach. Wszystkie procesory cechują się sprzętowym wsparciem dla technologii Intel WiDi, True Key, Intel RealSense oraz... Cortany (nagłośniony jakiś czas temat ze stale nasłuchującymi nas komputerami, które można wybudzać głosem). W niemal wszystkich znajdziemy również procesory graficzne Intel HD Graphics serii 500 wspierające DirectX 12. Dodatkowo w Skylake-U i Skylake-Y najwyższe modele otrzymają grafikę Iris Pro z pamięcią eDRAM, która znacząco podniesie ich przepustowość. Szczególnie ciekawie zapowiada się seria Skylake-H, a więc chipy przeznaczone dla laptopów. Co prawda nie znajdziemy tutaj modeli z Iris Pro (większoś z nich i tak ma dedykowane karty GeForce oparte na bardzo efektywnej energetycznie architekturze Maxwell), ale możemy liczyć na dużą moc obliczeniową, pokaźnych rozmiarów pamięci cache L3. Znaczna część spośród pokazanych dziś procesorów wspiera pamięci DDR4, choć w niektórych przypadkach niepokojące jest dość mocne ograniczenie przepustowości magistrali, o czym wspominałem już kilka tygodni temu przy okazji przecieków.


Portfolio Intela uzupełniły również inne modele desktopowe, przeznaczone dla mniej wydajnych użytkowników. Łącznie firma na teraz w ofercie aż 10 takich układów, z czego tylko pokazane wcześniej w tym roku 6700K i 6600K mają odblokowany mnożnik. Pozostałe osiem układów to:

  • Intel Core i7-6700
  • Intel Core i5-6600
  • Intel Core i5-6500
  • Intel Core i5-6400
  • Intel Core i7-6700T
  • Intel Core i5-6600T
  • Intel Core i5-6500T
  • Intel Core i5-6400T

Modele bez żadnej literki w oznaczeniu cechują się TDP na poziomie 65 W. Pozostałe cztery z dopiskiem "T" to natomiast niskonapięciowe układy z TDP 35 W. Procesory są kompatybilne z plytami głównymi z przystawką LGA 1151 opartymi na chipsetach Z170, H170 oraz B150. We wszystkich znajdziemy też obsługę pamięci DDR4.

Intel odsłonił wszystkie swoje karty, prezentując procesory do właściwie każdych zastosowań. Trzeba przyznać, że architektura Skylake jest bardzo skalowalna, co pozwoliło stworzyć imponująco szerokie portfolio. Teraz czekamy na pierwsze testy. Można się raczej spodziewać, że rewolucji nie będzie. Skylake to przede wszystkim lepsza efektywność energetyczna, wsparcie dla nowych technologii (m.in. DDR4 czy eDRAM w GPU) oraz sprzętowe wsparcie dla coraz bardziej kluczowych dla Intela rozwiązań, jak RealSense czy... Cortana od Microsoftu. Jedno jest pewne - za kilka miesięcy na półkach sklepowych jakieś trzy czwarte komputerów i hybryd z Windowsem będzie właśnie pracować w oparciu o te chipy.

Reklama


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama