Technologie

Intel prezentuje swój pierwszy procesor w historii taktowany zegarem 4GHz

Jan Rybczyński
Intel prezentuje swój pierwszy procesor w historii taktowany zegarem 4GHz
Reklama

Przy okazji Computex Taipei Intel podzielił się informacjami na temat nowych produktów, statystykami dotyczącymi rynku PC oraz nowymi trendami na tymż...

Przy okazji Computex Taipei Intel podzielił się informacjami na temat nowych produktów, statystykami dotyczącymi rynku PC oraz nowymi trendami na tymże tynku. Komputery All-in-One i mini dekstopy mają stanowić nową siłę napędową rynku komputerów osobistych. Obecnie mamy do wyboru więcej modeli małych komputerów, niż przez ostatnie 20 lat. Przykładem może być naprawdę nieduży Intel NUC, jak również bezkompromisowy pod względem wydajności Gigabyte Brix Pro, które dla Was recenzowałem. Ten segment rynku rośnie najszybciej.

Reklama

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku komputerów typu All-in-One, które dzięki nowym układom Intela Baytrail-D SoC mają stać się znacznie tańsze, oszczędzając na systemie zasilania, chłodzenia i płycie głównej. W przypadku wersji przenośnych, z wbudowaną baterią cena ma spać z 849 dolarów do 599 dolarów, a w przypadku modeli stacjonarnych zaczynać się od 349 dolarów zamiast 449 dolarów. Pierwsze zmiany w cenach widać już w ostatnich premierach producentów i wydają się potwierdzać to, o czym mówi Intel.


Dodatkową atrakcją w przypadku komputerów All-in-One mają być nowe gry planszowe, wydane specjalnie z myślą o tego rodzaju komputerach i rodzinnej rozrywce. Intel wraz z Hasbro, która to firma posiada prawa do gier, wyda Ryzyko, Scrabble oraz Game of Life. Duży, dotykowy ekran, położony płasko na stole idealnie się do tego rodzaju rozrywki nadaje.

4K coraz bardziej dostępne

Intel przekonuje również, że 4K zaczyna wchodzić do głównego nurtu, również dzięki bardziej przystępnym cenom i obsłudze wysokiej rozdzielczości także przez układy graficzne znajdujące się w procesorach. Dzięki współpracy pomiędzy Intelem a Samsungiem - jednym z największych producentów paneli do monitorów, cena ekranów 4K ma spaść do 399 dolarów, a komputery Al-in-One z monitorami 4K mają być dostępne w cenie od 999 dolarów. W praktyce ma to oznaczać obniżkę cen o połowę. Osobiście z nadzieją patrzę na ekrany 4K i wideo 4K. O ile wideo 3D jest dla mnie zbędnym bajerem, za który nie warto dopłacać i z którego nie korzystałbym, nawet gdybym miał taką możliwość, to 4K podoba mi się pod każdym względem. Tym lepiej, że będzie łatwiej osiągalne.



Nowe procesory Intela - witajcie 4 GHz

Intel zaprezentował również zupełnie nowe procesory. Najważniejszy będzie oczywiście najszybszy, który posiada najwyższy zegar w historii procesorów Intela. Mowa o Intel Core i7-4790K o nazwie kodowej Devil’s Canyon, który posiada 4 GHz częstotliwości bazowej. Oznacza to, że procesor standardowo działa z taką częstotliwością na wszystkich 4 rdzeniach jednocześnie i nie jest to chwilowo osiągana szybkość, dzięki technologii Turbo Boost. Oczywiście Turbo Boost będzie dodatkowo podnosić zegar, tak jak ma to miejsce w innych modelach. Mało tego, procesor jest odblokowany i przeznaczony do dalszego podkręcania.

Reklama



Reklama

Co istotne, Intelowi udało się zachować pełną kompatybilność zarówno z obowiązującym gniazdem LGA 1150 jak i z stosowanymi dotąd powietrznymi systemami chłodzenia. Wymagało to zastosowania nowego materiału, poprawiającego oddawania ciepła oraz dodania nowych kondensatorów, aby ustabilizować napięcie dostarczane do układu. Nowy procesor ma być od 30 do 65% szybszy niż topowy układ sprzed trzech lat. Nowych chipset z serii 9 wspiera również PCIe SSD, czyli możliwość podłączania pamięci do gniazda PICe, co powinno zaowocować 67% wzrostem wydajności.

Intel pokazał również drugi procesor nazwany Intel Pentium Anniversary Edition, wydany z okazji 20 lecia marki Pentium. Posiada on dwa rdzenie z bazowym taktowaniem 3,2 GHz. Oba procesory powinny trafić do sklepów 14 czerwca.



Obrazy pochodzą z informacji prasowej Intela.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama