Technologie

WiFi 802.11ac? Lepiej szykujcie się na dziesięciokrotnie szybszy standard 802.11ax

TP
Tomasz Popielarczyk
7

Rynek nowych technologii ma to do siebie, że zanim jeszcze ugruntuje się na nim jedna technologia, na horyzoncie pojawia się już kolejna - lepsza, nowsza i szybsza. Tak też się dzieje aktualnie w sferze łączności bezprzewodowej. Kto z Was dysponuje routerem zgodnym ze standardem 802.11 ac? No właśni...

Rynek nowych technologii ma to do siebie, że zanim jeszcze ugruntuje się na nim jedna technologia, na horyzoncie pojawia się już kolejna - lepsza, nowsza i szybsza. Tak też się dzieje aktualnie w sferze łączności bezprzewodowej. Kto z Was dysponuje routerem zgodnym ze standardem 802.11 ac? No właśnie. A tymczasem na horyzoncie już widać technologię 802.11 ax o przepustowości przekraczającej 10 Gb/s.

Nad nowym standardem pracuje chiński koncern Huawei. Inżynierom udało się dziesięciokrotnie zwiększyć prędkość transmisji danych w stosunku do raczkującej przecież obecnie technologii 802.11 ac. Nowe routery zgodne ze standardem ax mogłyby zatem przesyłać pliki z prędkością sięgającą 10,5 Gb/s.

Co najciekawsze, nie wykorzystano do tego celu żadnych nowych, wyższych częstotliwości. Sieć działa bowiem dalej w paśmie 5 GHz. Jedyne, czego udało się dokonać, to bardziej optymalne wykorzystanie fal. Nowa technologia ma w bardziej inteligentny sposób zarządzać spektrum sieci, żonglować danymi między poszczególnymi antenami oraz skuteczniej zwalczać zakłócenia.

Odradzanie komukolwiek zakupu routera 802.11 ac byłoby jednak głupotą, bo komercyjny debiut kolejnej generacji WiFi miałby nastąpić najwcześniej w roku 2018. Oczywiście przy założeniu, że wszystkie testy się powiodą i w międzyczasie nie wynikną żadne komplikacje. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że w 2015 roku planowana jest sklepowa premiera nowej specyfikacji 802.11 ac (802.11ac-2013), która ma zaowocować zwiększeniem prędkości łącz do 7 Gb/s. Oznacza to, że na przestrzeni kilku najbliższych lat prędkość sieci WiFi będzie rosła w zastraszająco wysokim tempie.

Czy ktokolwiek w ogóle potrzebuje takich prędkości? Okazuje się, ze tak. Bynajmniej nie są one potrzebne do rozgrywek LAN z udziałem dwóch oddziałów wojska. Coraz większa liczba użytkowników dysponuje bowiem sieciowymi dyskami lub innymi magazynami danych, które w połączeniu z telewizorami, odtwarzaczami multimedialnymi oraz urządzeniami mobilnymi powinny zapewniać możliwie najbardziej efektywną transmisję danych. Biorąc pod uwagę stopniową popularyzację rozdzielczości 4K przyśpieszanie sieci WiFi jest jak najbardziej uzasadnione. A na tym przecież nie koniec, bo do głosu dochodzą coraz mocniejsze łącza internetowe oraz kolejne inteligentne domowe akcesoria, które będą zapychały transfer. WiFi 802.11 ac oraz ax są odpowiedzią na te zmiany.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu