Technologie

Intel prezentuje nowy procesor - czas na cieńsze i bardziej wydajne laptopy

Maciej Sikorski
Intel prezentuje nowy procesor - czas na cieńsze i bardziej wydajne laptopy
18

Sporo dzisiaj było na AW wpisów dotyczących nowych urządzeń zaprezentowanych w Berlinie podczas targów IFA (oficjalnie ruszają dzisiaj, ale najważniejsze wydarzenia mamy już za sobą). Do grona prezentującego nowinki dołączył Intel z nową linią procesorów: Intel Core M. Te podzespoły mają być wykorzy...

Sporo dzisiaj było na AW wpisów dotyczących nowych urządzeń zaprezentowanych w Berlinie podczas targów IFA (oficjalnie ruszają dzisiaj, ale najważniejsze wydarzenia mamy już za sobą). Do grona prezentującego nowinki dołączył Intel z nową linią procesorów: Intel Core M. Te podzespoły mają być wykorzystane w laptopach i hybrydach. Klientów powinno to zainteresować.

Intel chwaląc swój produkt zwraca uwagę na kilka motywów: sprzęt bez wentylatorów, wydajny, smukły i długo pracujący na jednym ładowaniu - może się podobać i kusić do zakupów. Te będzie można rozpocząć już w przyszłym kwartale, gdy na rynek trafią pierwsze urządzenia z nowym procesorem Intela. Do wyboru będą m.in. produkty Acera (Aspire Switch 12), Asusa (ASUS Zenbook UX305 ASUS, Transformer Book T300FA, ASUS Transformer T300 Chi), Della (Letitude 13 7000 Series), HP (ENVY X2) i Lenovo (ThinkPad Helix). Potem także Toshiby. Część produktów pokazano w Berlinie, reszta będzie stopniowo pokazywana i wprowadzana na rynek. W pierwszej połowie 2015 roku powinno już ich być całkiem sporo.

Intel Core M ma sprawić, że nowe laptopy będą bardzo cienkie (porównywalne do tabletów, poniżej 9 mm), a przy tym nie stracą nic ze swojej wydajności. Ponoć na odchudzaniu nie ucierpi akumulator - strata na tym polu wzbudzałaby największy niesmak u klientów. Korporacja przekonuje, że w porównaniu do poprzedniej generacji Core, linia M ma się odznaczać nawet o 50% wyższą wydajnością obliczeniową (graficzna wzrośnie o 40%). Ludzie ze starszymi maszynami z pewnością zauważą taki skok.

Pozostaniemy jeszcze przy liczbach – według zapowiedzi Intela, Core M może wytrzymać ponad 8 godzin odtwarzania filmów – wynik lepszy od tego, jaki osiągały poprzednie generacje i z pewnością jest to już zadowalający rezultat. Procesor będzie dostępny w kilku wersjach: Intel Core M-5Y10/5Y10a o częstotliwości do 2 GHz i Intel Core M-5Y70 o częstotliwości do 2,6 GHz.

Jeżeli ktoś chce sobie sprawić prezent pod choinkę i kupić nowego laptopa, to może znajdzie coś ciekawego w nadchodzącej ofercie. Jedyny problem jest taki, że za tę przyjemność początkowo trzeba będzie zapewne słono zapłacić. Rozwiązanie jest godne uwagi, do tego dochodzi podatek od nowości - zakup uderzyłby po kieszeni. Za kilka kwartałów ceny powinny jednak spaść, a wtedy można już szukać nowego sprzętu. Różnice w jakości użytkowania będą zapewne spore.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Intelpremiera