Intel, po długim okresie prac nad pamięciami 3D XPoint zaprezentował w końcu pierwszy produkt z serii Optane: DC P4800X umieszczony na karcie PCIe. Komponent charakteryzuje się pojemnością wynoszącą 375 GB i kosztuje... 1520 dolarów. Dlaczego tak drogo? Nie jest to urządzenie skierowane do konsumentów, przeznaczeniem Optane oraz technologii 3D XPoint są zastosowania serwerowe.
Intel zapowiedział już wprowadzenie na rynek kolejnych produktów z serii Optane - w tym roku mają być dostępne m. in. dyski o pojemności 750 GB, 375 GB w wersji dla U.2. Technologia XPoint jest nowym typem pamięci półprzewodnikowych, nad którymi pracowali wspólnie Intel oraz Micron. Niedostępne są szersze szczegóły na temat działania dysków Optane, natomiast uważa się, że wykorzystano zmiany w oporności elektrycznej. Nie są to jednak pełne dane.
Co ciekawe, Intel zapowiadał wcześniej, że komponenty z serii Optane będą znacznie wydajniejsze od pamięci NAND oraz DRAM. Miało się to odbywać właściwie na każdym polu. Okazuje się jednak, że różnice są znacznie bardziej subtelne, niż obiecywano. Pierwszy produkt z serii Optane jest w stanie "wyciągnąć" 2400 MB/s odczytu i 2000 MB/s zapisu - w porównaniu do NAND nie jest to szczególny wynik - szczególnie, że niektóre pamięci tego typu potrafią nawet wyprzedzić produkt Intela.
Nie to jednak jest najważniejsze w Optane. W przypadku bardzo wysokich obciążeń, w trakcie wykonywania ogromnych porcji operacji, produkt ma utrzymywać bardzo niskie opóźnienia, które również znacząco wpływają na wydajność. W zastosowaniach serwerowych, gdzie mamy do czynienia z ciągłą pracą na dużych ilościach informacji jest to cecha wręcz wymagana.
W trakcie wykonywania dużych ilości operacji wyjścia / wejścia, Optane P4800X jest w stanie utrzymać opóźnienie na poziomie od 60 do 100 mikrosekund w 99,999% przypadków. Dla porównania - Intel P3700 (NAND) jest w stanie utrzymać tylko 99 procent operacji I/O w ramach opóźnienia poniżej 2800 mikrosekund. Dodatkowo, atutem produktów Optane wykonanych w technologii 3D XPoint ma być niesamowita trwałość - Intel obiecuje, że taki dysk można nadpisać nawet 30 razy w ciągu dnia i nie obawiać się w niedalekiej przyszłości o zużycie pamięci. Możliwe jest ponadto wykorzystanie pamięci Intela jako... pamięć RAM, co może mieć zastosowanie w przypadku serwerów tylko w przypadkach, gdy dramatycznie zależy nam na ilości pamięci (i przy okazji tniemy koszta) - nie na opóźnieniach, czy transferach. Aby skorzystać z technologii Memory Drive Technology, która pozwala na wykorzystanie pamięci Optane jako RAM, należy korzystać ze specjalnych chipsetów i... procesorów Intel Xeon. Niewykluczone, że po sukcesie na rynku serwerowym, technologia 3D XPoint zostanie wdrożona również na rynku dla zwykłych konsumentów. Osobiście jednak jestem zdania, że nie każdy byłby nią zainteresowany - przewaga Optane nad resztą stawki zasadza się głównie na opóźnieniach.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu