Intel

Intel przyśpiesza wdrożenie 5G. Tak wygląda pierwsza platforma testowa

Jakub Szczęsny
Intel przyśpiesza wdrożenie 5G. Tak wygląda pierwsza platforma testowa
5

Już wcześniej pisaliśmy dla Was o tym, że tegoroczne targi MWC były swego rodzaju zapowiedzią nowej technologii przesyłania danych w sieci komórkowej. Podczas, gdy w dalszym ciągu rozwija się już funkcjonujące infrastruktury 4G, czołowi dostawcy innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych już teraz pracują nad 5G, które nie będzie tylko rozwinięciem obecnie najwyższego standardu, ale prawdziwą rewolucją. Intel zdaje się mieć solidne argumenty za tym stwierdzeniem.

Sieć 5G należy upatrywać w kategoriach infrastruktury, która będzie nie tylko dotyczyć smartfonów, ale również i innych urządzeń możliwych do podłączenia do globalnej sieci. I wcale nie chodzi tutaj tylko o sprzęty, które jednoznacznie już kojarzą nam się z dostępem do internetu. Nadchodzi przecież era autonomicznych pojazdów, które będą musiały korzystać z danych zgromadzonych w sieci, a także inteligentnych systemów w domów, które będą automatyzować nasze codzienne czynności. Aby móc wykorzystać w pełni potencjał rozwiązań idących za tą ideą, należy dostarczyć na rynek odpowiednie technologie oraz sprzęty, które będą w stanie pracować w ramach nowego standardu sieci.

Intel w trakcie MWC ogłosił plany dotyczące własnych produktów 5G

Tegoroczne targu MWC w Barcelonie ujawniły sporo informacji na temat planów Intela odnośnie nowej sieci 5G. Otóż, producent rozpoczął inwestycje w technologie chmurowe oraz sieci rdzeniowych, co spowodowało m. in. stworzenie platformy testowej 3. generacji Intel Mobile Trial Platform. W ramach tego rozwiązania, Intel wspólnie z operatorami z wielu krajów pracuje nad tworzeniem oraz testowaniem sieci 5G z wykorzystaniem własnej platformy.

Dodatkowo, oprócz prac nad nowym standardem sieci bezprzewodowej, Intel zaprezentował swój kolejny produkt: XMM 7560 Modem, który ma gościć w zaawansowanych urządzeniach LTE nowej generacji. Sprzęt wyposażony w ten układ będzie w stanie obsłużyć standard 4G w prędkości jednego gigabita na sekundę i dodatkowo, będzie w stanie obsłużyć każdą sieć LTE na całym świecie. Modem produkowany będzie w oparciu o 14 nm proces technologiczny Intela i bazować będzie na metodzie CDMA.

Intel zwrócił również uwagę na ofertę technologii 5G dla komputerów mobilnych. Operatorzy w jej ramach będą mogli w prosty sposób przeprowadzić transformację istniejącej już sieci w kontekście wdrażania nowego standardu. Rozwiązania Intela pozwalają na uzyskanie wyższego bezpieczeństwa i większej wydajności, a także szereg wbudowanych funkcji pozwalających na zastosowanie sprzętów w różnych zastosowaniach – mowa tutaj o nowych procesorach Intel Atom C3000, Xeon D-1500, adapterze sieciowym 25 GbE Intel Ethernet Network Adaptem XXV710, a także Intel QuickAssist.

Intel aktywnie pracuje z innymi podmiotami w dziedzinie wdrażania standardu 5G

Ericsson oraz Intel podjęli otwartą inicjatywę branżową 5GI, która ma na celu badać, testować oraz wprowadzać kolejne innowacje w dziedzinie standardu 5G. Głównym zainteresowaniem firm jest tzw. przemysłowy Internet rzeczy, który ma wspierać wdrażanie zautomatyzowanych rozwiązań podłączonych do globalnej sieci w ośrodkach produkcyjnych. Do tej inicjatywy dołączyli również Honeywell, General Electric oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Ale nie tylko, bo Intel ściśle współpracuje również z Nokią. W oparciu o dotychczasową współpracę obydwu firm, postanowiono uruchomić dwa laboratoria, w których prowadzone są prace nad standardem LTE.

Sporym osiągnięciem jest uzyskanie zgodności operacyjnej 5G

Warto wiedzieć, że Intel wraz z Ericssonem po raz pierwszy osiągnął zgodność operacyjną przy transmisji na żywo między platformą próbną 5G Intel Mobile Trial Platform UE, a systemem Ericsson 5G Radio Prototype. Uzyskano to dzięki zaawansowanemu formowaniu wiązki do łączności bezprzewodowej – to zaś w przyszłości ma się przełożyć na obsługę autonomicznych samochodów i rzeczywistości wirtualnej.

Intel zatem już teraz jest dobrze przygotowany na nowe realia, które staną się codziennością w ciągu kilku najbliższych lat. Warto zauważyć to, iż Intel celuje nie tylko w stricte własne rozwiązania, ale i aktywnie współpracuje z innymi firmami, które zajmują się wdrażaniem sieci 5G na świecie. To zaś odbywa się z korzyścią dla wszystkich – również dla konsumentów, którzy z tej technologii będą korzystać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu