Komputery kwantowe to jedno z haseł, które rozpala wyobraźnię naukowców, biznesmenów i futurologów. Jeżeli człowiekowi uda się je stworzyć, to w dzied...
Intel inwestuje kilkadziesiąt milionów dolarów w prace nad komputerem kwantowym
Komputery kwantowe to jedno z haseł, które rozpala wyobraźnię naukowców, biznesmenów i futurologów. Jeżeli człowiekowi uda się je stworzyć, to w dziedzinie nowych technologii może nastąpić przełom, który będzie miał wielki wpływ na całą rzeczywistość. Niektórzy porównują to z wynalezieniem koła czy pisma. Do sukcesu droga daleka, ale wykonano kolejny ważny krok w jego kierunku: Intel zainwestuje 50 milionów dolarów w rozwój informatyki kwantowej. Zrobi to w ramach ciekawego partnerstwa.
Czy rewolucja technologiczna nadal trwa? Jedni twierdzą, że tak i dynamicznie się rozkręca, drudzy przekonują, że widać już wyraźne hamowanie, inni są zdania, że stoimy i przydałby się mocny strzał, który ponownie rozruszałby rozwój technologiczny. Takim strzałem mogą być wspomniane komputery kwantowe. Co odróżnia je od stosowanych dzisiaj maszyn? W wielkim skrócie wygląda to tak:
W przeciwieństwie do komputerów cyfrowych opartych na tranzystorach i wykorzystujących dane zakodowane w formie cyfr binarnych (bitów), komputery kwantowe wykorzystują bity kwantowe (kubity). Kubity mogą występować w kilku stanach jednocześnie, umożliwiając wykonanie z dużym przyspieszeniem wielu obliczeń równolegle. Komputery kwantowe dają perspektywę zmierzenia się z wieloma złożonymi problemami, dla których dotychczas nie znaleziono rozwiązania.
Mowa zatem o komputerach, które przeniosłyby obliczenia na zupełnie inny poziom, dałyby człowiekowi narzędzie, z jakim do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Święty Graal nauki i technologii, ale warto podkreślić, że ten Graal jest w naszym zasięgu. Nie powstanie za rok czy dwa, nie stworzy go samodzielnie jeden zespół naukowców czy firma, lecz wspólna wieloletnia praca może przynieść wymierne korzyści.
Dlatego Intel podejmie współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Delft, konkretnie z QuTech – jednostką, którą tworzą pracownicy Wydziału Nauk Stosowanych oraz Wydziału Elektrotechniki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Technologicznego w Delft, a także z TNO. To podmiot działający w obszarze badań stosowanych (działa w nim kilka tysięcy specjalistów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem z tysiącami firm oraz organizacji). Projekt ma trwać dekadę, w tym czasie Intel wyłoży na badania 50 mln dolarów, zagwarantuje partnerom wsparcie techniczne oraz pomoc swoich inżynierów.
Chyba nikt nie spodziewa się natychmiastowych rezultatów, ale dzielenie się wiedzą, opatentowanymi rozwiązaniami, pomysłami oraz zastrzyk finansowy w pakiecie mogą przyspieszyć prace, sprowadzić je na właściwe tory. Badania nad komputerem kwantowym mogą być dywersyfikowane, to jest w stanie zachęcić innych do podjęcia współpracy lub wskazać im właściwe ścieżki rozwoju. W efekcie może powstać narzędzie, które poważnie ułatwi prace nad nowymi lekami, materiałami, technologiami przyszłości. Komputer kwantowy…
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu