0

Intel Core 11. generacji dla mocnych notebooków, pokona AMD?

Intel tydzień temu zaprezentował nam specyfikację swoich najnowszych procesorów - Intel Core 11. generacji z rodziny H, które przeznaczone są dla notebooków. Nowe modele produkowane w litografii 10 nm mają ponownie wynieść Intela na piedestał najwyższej wydajności.

Intel Core 11. gen z serii H – specyfikacja platformy

Premiera procesorów AMD Ryzen z serii 5000 dla urządzeń przenośnych sprawiła, że to AMD przejęło palmę pierwszeństwa pod względem wydajności. Notebooki z procesorami AMD dostały też wreszcie najwydajniejsze karty graficzne od NVIDIA i mogły pokazać pełnie swych możliwości. Dlatego Intel nie mógł zbyt długo zwlekać i musiał zaprezentować konkurencyjne rozwiązanie, którym jest 11. generacja architektury Core produkowana w poprawionym procesie litografii 10 nm SuperFin. Nowa platforma wnosi sporo zmian, przede wszystkim mamy tutaj nową architekturę rdzenia – Willow Cove, układ graficzny z serii Intel Xe, obsługę PCIe 4.0, a także wsparcie dla Thunderbolt 4.0.

Architektura Willow Cove obiecuje wzrost wydajności nawet o 19% względem swojego poprzednika w zastosowaniach wielordzeniowych oraz wyższą wydajność jednego rdzenia. Co ciekawe udało się to osiągnąć pomimo niższego taktowania, Core i9-11980HK może pracować z zegarem 5.0 GHz, podczas gdy jego poprzednik mógł teoretycznie osiągnąć nawet 5,3 GHz. Intel odblokował też w niektórych modelach możliwość podkręcania i ułatwia to dzięki aplikacji Intel Extreme Tuning Utility. Producenci notebooków przygotowują kilkadziesiąt różnych konfiguracji, które będą dostępne z panelami o odświeżaniu nawet 360 Hz, obsługą bootowalnych macierzy RAID 0 oraz PCIe 4.0 dla dedykowanych kart graficznych.

Intel Core 11. gen z serii H – wydajność

Na testy nowych procesorów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pierwsze notebooki z tymi układami powinny trafić do sklepów pod koniec maja, a Intel do tej pory dostarczył do producentów już ponad milion swoich procesorów. Póki co możemy bazować tylko na wykresach jakie dostarczono w prezentacji, a z nich wynika, że nowy topowy układ Intela jest średnio o 20% wydajniejszy niż AMD Ryzen 9 5900HX. Oba procesory testowane były z GeForce RTX 3080 Laptop z TDP na zbliżonym poziomie (155-165W).

W poniższej tabelce znajdziecie dokładną specyfikację procesorów, które trafią do sprzedaży w najbliższym czasie. Będzie to w sumie 5 modeli, począwszy od rodziny Core i5-11260H/11400H wyposażonej w 6 rdzeni i taktowanie rzędu 4,4-4,5 GHz, poprzez ośmiordzeniowy układ Core i7-11800H z zegarem maksymalnym na poziomie 4,6 GHz, a na dwóch układach Core i9 skończywszy. Topowy model Core i9-11980HK przy konfiguracji 65W może pracować z zegarem 5.0 GHz, a przy obciążeniu wszystkich rdzeni, nawet 4,5 GHz, skąd ma się brać jego największa przewaga nad poprzednikiem.