Komputery

Intel Bay Trail w kluczu USB. Na takiej przystawce telewizyjnej uruchomimy Androida, Windowsa, Ubuntu i nie tylko

Tomasz Popielarczyk
Intel Bay Trail w kluczu USB. Na takiej przystawce telewizyjnej uruchomimy Androida, Windowsa, Ubuntu i nie tylko
41

Dongle HDMI robią ostatnio furorę. Widzieliśmy już wiele pomysłów: klucze pełniące rolę przystawek telewizyjnych z Androidem, służące do streamingu wideo z urządzeń mobilnych, a nawet zastępujące pełnowartościowe komputery. Do tej ostatniej kategorii zalicza się rewelacyjny mini-PC z Intel Bay Trail...

Dongle HDMI robią ostatnio furorę. Widzieliśmy już wiele pomysłów: klucze pełniące rolę przystawek telewizyjnych z Androidem, służące do streamingu wideo z urządzeń mobilnych, a nawet zastępujące pełnowartościowe komputery. Do tej ostatniej kategorii zalicza się rewelacyjny mini-PC z Intel Bay Trail o ogromnych możliwościach.

Jak bardzo mini może być mini-PC? Bardzo. W internetowych sklepach Alibaby zadebiutowało urządzenie o wielkości klucza USB, które możemy podłączyć do dowolnego portu HDMI monitora, telewizora czy nawet projektora. W zamian otrzymamy pełnowartościowy komputer napędzany procesorem Intel Atom (Bay Trail) Z3735G. Jest to 32-bitowa jednostka z 2 MB cache L2 i czterema rdzeniami o taktowaniu 1,33-1,83 GHz. Wspiera ją 1 GB RAM-u i 16 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji jednak mamy też wersję z 64-bitowym chipem Z3735F i 2 GB RAM-u i 32 GB pamięci wewnętrznej. W obu przypadkach dongle dysponuje wsparciem dla łączności WiFi 802.11  b/g/n, a także Bluetooth 4.0.

Co w tym takiego nadzwyczajnego? Przecież mieliśmy już dziesiątki takich rozwiązań z chipsetami ARM. Właśnie - ARM. Tutaj producent oddaje nam do dyspozycji konstrukcję x86 - tę samą, którą znajdziemy w tabletach z Windows 8.1, a nawet niektórych mobilnych notebookach. Z powodzeniem zatem taki dongle może uruchomić Windowsa, wybrane dystrybucje Linuksa, a w razie potrzeby również Androida. Mocniejsza wersja specyfikacją nie odbiega właściwie w żaden sposób od takiego Transformer Booka T100 czy Acer Aspire Switcha 10. I przypominam - to wszystko w małym dongle'u HDMI.

Na grafikach widać, że konstrukcja dysponuje złączami Micro USB oraz pełnowymiarowym USB 2.0. Nie zabrakło też slotu na karty MicroSD. Całość mierzy 99,6 x 37,6 x 9,6 mm i waży 46 gramów, a więc doskonale nadaje się do podłączenia z tyłu telewizora w salonie czy też zorganizowania prezentacji w firmie bez obawy, że "znów coś nie zadziała".

Procesory z rodziny Intel Bay Trail chwaliłem już wielokrotnie. Za każdym razem, gdy mam do czynienia ze sprzętem pracującym pod ich kontrolą, nie mogę wyjść z podziwu, jak wydajne i wszechstronne są to rozwiązania. Gdzieś w sieci widziałem nawet klipy wideo, na których prezentowano kilka stosunkowo wymagających gier na Windows (m.in. Starcraft II). Intel Atom na Transformer Booku T100 radził sobie z nimi stosunkowo nieźle, co sprawia, że z powodzeniem możemy wykorzystać opisywany dongle jako prostą konsolę do gier (raczej indie lub retro). Niestety nie  ujawniono jeszcze ceny takiego dongle'a, więc trudno jednoznacznie polecić jego zakup. Niewątpliwie jednak jest to gadżet bardzo interesujący.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Intelkomputerydonglehot