Intel

8 rdzeni w procesorach Coffee Lake coraz bliżej, działające sample już są

Kamil Pieczonka
8 rdzeni w procesorach Coffee Lake coraz bliżej, działające sample już są
14

Jeszcze rok temu Intel w swoich procesorach z serii Core przeznaczonych dla zwykłych konsumentów nie oferował nic więcej ponad 4 rdzenie. Premiera procesorów Ryzen, które w tym samym segmencie zaoferowały nawet 8 rdzeni, zmusiła giganta do działania. Obecnie najwydajniejszy układ z serii Core 8. generacji oferuje 6 rdzeni, ale wiele wskazuje na to, że niedługo się to zmieni.

Intel Coffee Lake z 8 rdzeniami

O tym, że Intel szykuje się do premiery procesora przeznaczonego na podstawkę LGA1151 i wyposażonego w 8 rdzeni spekuluje się już od kilku miesięcy. Wiele wskazuje na to, że nowy procesor może trafić na rynek mniej więcej w tym samym czasie co płyty główne z chipsetem Z390 Express, który przymierzany jest obecnie do zastąpienia Z370. Będzie to miało miejsce prawdopodobnie jeszcze w tym roku, być może nawet już w czerwcu, podczas targów Computex.

Fakt, że taki procesor jednak istnieje zdaje się potwierdzać jeden z nowym wpisów w bazie aplikacji SiSoft Sandra. Baza ta już wcześniej kilkukrotnie była źródłem pierwszych informacji o nowych układach AMD i Intela i tym razem jest zapewne podobnie. Testowany egzemplarz nie ma podanego modelu, ale patrząc na jego wykrytą specyfikację, wszystko wskazuje na to, że jest to architektura Kaby/Coffee Lake.

Jak sami możecie zobaczyć na grafice powyżej, pierwszy sampel taktowany jest zegarem 2.6 GHz. Nie jest to dużo, ale pierwszy testowy układ nie będzie z miejsca bił rekordów taktowania. Poza tym mamy do dyspozycji 8 rdzeni (16 wątków dzięki HT), z których każdy wyposażony jest w 256 KB pamięci cache L2 oraz w sumie 16 MB pamięci cache L3. To właśnie konfiguracja pamięci cache wskazuje na platformę Coffee Lake. Platforma HEDT bazująca na podstawce LGA 2066/2011 nie oferuje żadnego procesora, który miałby 16 MB pamięci L3, a koresponduje to z wartością 2 MB pamięci dla każdego rdzenia w procesorach Core 8. generacji.

Otwarte pozostaje jednak pytanie, kiedy nowy układ pojawi się w sklepach. Na ten moment trudno oczekiwać aby miało się to stać przed jesienią tego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu