Social Media

Koniec takich zdjęć na Instagramie. Meta wprowadza nowe zasady

Patryk Koncewicz
Koniec takich zdjęć na Instagramie. Meta wprowadza nowe zasady
1

Niechciane wiadomości przeznaczone dla osób pełnoletnich (choć na dobrą sprawę dla nikogo) to prawdziwa plaga Instagrama. Dzięki nowej funkcji od Meta nie będzie trzeba ich oglądać.

Giganci mediów społecznościowych w końcu na poważnie wzięli się za ochronę nieletnich przed niepożądanymi treściami dla dorosłych. Instagram już niebawem wprowadzi funkcję, która bluruje treści 18+, zachęcając tym samym dorosłych, by zaprzestali wysyłania nagich fotek w wiadomościach prywatnych.

Meta znalazła sposób na niechciane treści w wiadomościach prywatnych

Instagram z artystycznego miejsca do publikowania fotografii stał się uosobieniem najgorszych cech dzisiejszego internetu. Hejt, powierzchowność, nieoznaczane reklamy, promowanie wyidealizowanych wzorców ciał – to ma niewątpliwie destrukcyjny wpływ na dzieci i młodych dorosłych, którzy z Instagramem mają do czynienia już od najmłodszych lat.

Źródło: Depositphotos

Instagram stał się też w ostatnich latach wielką platformą promocyjną dla osób parających się sprzedawaniem nagości w internecie, a to sprawiło, że pełnoletni użytkownicy ze skłonnościami do ekshibicjonizmu stali się bardzo zuchwali. Mówiąc obrazowo – internauci poniżej osiemnastego roku życia stykają się coraz częściej z niechcianymi fotkami, przesłanymi w wiadomościach prywatnych. I to właśnie z tym zgorszeniem Meta chce walczyć nowymi regulacjami na swoich platformach.

Podczas gdy ludzie w przeważającej mierze korzystają z czatów, aby dzielić się tym co kochają ze swoimi przyjaciółmi, rodziną lub ulubionymi twórcami, oszuści wykorzystujący przemoc seksualną mogą również używać prywatnych wiadomości do udostępniania intymnych zdjęć lub proszenia o nie – Meta

Rozwiązaniem tego problemu mają być testowane obecnie funkcje bezpieczeństwa, dzięki którym obrazy przedstawiające nagość w wiadomościach prywatnych zostaną automatycznie wychwycone przez system.

Instagram będzie edukować dorosłych – uważaj, do kogo wysyłasz zdjęcia

Facebook i Instagram przez lata pozostawały bierne na skargi rodziców, oburzonych zdjęciami, które ich pociechy otrzymywały w DM’ach. Meta oczywiście nie jest w stanie powstrzymać zaburzonych użytkowników, wysyłających nagie zdjęcia do nieletnich. Zamiast tego wprowadza system zamazywania treści dla dorosłych, kierowany – co ciekawe – nie tylko do najmłodszych.

Są zdecydowanie lepsze miejsca na wysyłanie pikantnych fotek, niż Instagram. Dlatego też Meta oprócz automatycznego blurowania zdjęć wprowadzi też serię komunikatów i powiadomień, zachęcających do rozważnego podejścia. Instagram poinformuje, że takie zdjęcia mogą po pierwsze być niechciane, a po drugie wyciec, bo nigdy nie wiadomo, czy adresat nie zapisał fotki. Platforma zachęci też do blokowania osób wysyłających nagie fotografie, jeśli nadawca będzie zbyt natarczywy.

Wskazówki te obejmują przypomnienia, że ​​ludzie mogą robić zrzuty ekranu lub przesyłać dalej obrazy bez Twojej wiedzy, oraz że Twój związek z daną osobą może się zmienić w przyszłości więc powinieneś uważnie przeglądać profile, na wypadek, gdyby dana osoba nie była tym, za kogo się podaje – Meta

Oczywiście Meta nie narzuci pełnoletnim użytkownikom włączania filtra, ale będzie zachęcać do jego stosowania.

Źródło: Meta

Powyższe działania nie są pierwszym krokiem Meta do zapewnienia nieletnim większego bezpieczeństwa. Dotychczas gigant wprowadził między innymi brak możliwości bezpośredniego nawiązania kontaktu przez wiadomość prywatną z nastolatkami poniżej 16 roku życia. Ochrona dzieci jest jak najbardziej wskazana i zrozumiała, ale czy nie wydaje się Wam to szokujące, że platforma społecznościowa w 2024 roku musi dorosłym ludziom tłumaczyć, że przesyłanie nagich zdjęć może być gorszące, niebezpieczne i karalne?

Stock image from Depositphotos

Źródło: Meta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu