Gry

Dlaczego warto czekać na Cyberpunk 2077? Wszystko o nowej polskiej grze

Paweł Winiarski
Dlaczego warto czekać na Cyberpunk 2077? Wszystko o nowej polskiej grze
14

Polski Cyberpunk 2077 to bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Po ogromnym sukcesie Wiedźmina 3, gracze spodziewają się po nowej produkcji CD Projekt Red hitu. Czy tak będzie? Dowiemy się dopiero w przyszłym roku. Podsumowaliśmy jednak to, co już o grze wiadomo. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o Cyberpunk 2077.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na Cyberpunk 2077?

Przy okazji serii Wiedźmin, CD Projekt Red sięgnął po dzieła naszego rodzimego pisarza, Andrzeja Sapkowskiego. Ryzykowny krok, bowiem książkowe przygody Wiedźmina nie cieszyły się dużą popularnością ani za granicą, ani wśród młodszego pokolenia Polaków. Ostatecznie jednak gry wypromowały postać Geralta i pozytywnie wpłynęły na sprzedaż książek Sapkowskiego, przedstawiając ten niesamowity świat fanom fantasy na całym świecie. Wiedźmina 3 okazał się światowym sukcesem i wizytówką Polski na arenie międzynarodowej.

W przypadku Cyberpunk 2077, CD Projekt Red ponownie nie zdecydował się na stworzenie swojego uniwersum i sięgnął po już gotowy świat. To wizja przyszłości wymyślona przez Mike'a Pondsmitha, a dotyczy gry - czy raczej gier fabularnych - z serii Cyberpunk. To ponura rzeczywistość, w której króluje bezrobocie, narkotyki i wirtualna rzeczywistość stanowiąca pewną formę ucieczki od smutnej codzienności. To przyszłość, w której normalny człowiek nie jest już najwyższą formą łańcucha pokarmowego i postanowił ulepszać swoje ciało za pomocą implantów oraz wszczepów. Tworzący wirtualny świat gry CD Projekt Red ma więc świetną bazę pod niesamowitą grę i opowieść, trudno jednak jednoznacznie określić w tej chwili jak mocno będzie z niego czerpał. Gra powstaje we współpracy ze wspomnianym Mikiem Pondsmithem - myślę więc, że fani uniwersum będą zadowoleni, a producent gry doskonale wie jak adaptować tego typu światy do gry - możemy więc spać spokojnie.

Night City - to tam będziemy żyć i działać

Cyberpunk pozwoli nam zwiedzić Night City - dużą, futurystyczną, złożoną z 6 dystryktów (City Center, Watson, Westbrook, Heywood, Pacifica, Santo Domingo) metropolię liczącą 5 milionów mieszkańców. Amerykańskie miasto usytuowane jest w stanie Kalifornia, pomiędzy Los Angeles a San Francisco. Poza ogromną powierzchnią miasta, którą będziemy mogli zwiedzać (również zza kółka pojazdu), twórcy obiecują również dopracowane budynki, gdzie będziemy mogli odwiedzać wiele pięter.

Zobacz też: W co zagrać przed Cyberpunk 2077?

O wielkości świata niech świadczy deklarowany przez jednego z twórców czas, jaki przeznaczymy w wirtualnym świecie. Mówi się o ponad 100 godzinach rozgrywki. A mówimy o grze, w której producent poświęcił mnóstwo czasu na pieczołowicie przygotowane główne misje fabularne i misje poboczne.

Kim jest V - główny bohater Cyberpunk 2077?

V, w którego przyjdzie nam się wcielić w grze Cyberpunk 2077 to najemnik, dla którego nowoczesna gangsterka to chleb powszedni. Warto pamiętać, że CD Projekt Red nie zdecydował się na jedną płeć, dlatego V może być zarówno mężczyzną, jak i kobietą - przed rozpoczęciem zabawy dostosujemy również wygląd bohatera, a to dzięki rozbudowanemu kreatorowi postaci. Co więcej, jak na rasowego RPG-a przystało, istotne będzie również wybranie pochodzenia, co ma podobno wpłynąć na opowiadaną przez grę historię i rozmowy prowadzone z osobami spotkanymi w grze. Na starcie będziemy mogli wybrać jedną z trzech klas postaci - Solo, Netrunner oraz Techie.

W przeciwieństwie do Wiedźmina 3, gdzie widzieliśmy całą postać Geralta, w Cyberpunk 2077 wejdziemy niejako w jego ciało - gra będzie bowiem FPS-em (czy jako wolicie FPP). Wspomina się o serii Deus Ex, gdzie zastosowano ten sam model rozgrywki. W Cyberpunk 2077 istotne będzie strzelanie, w grze pojawi się tak zwany bullet time czy bieganie po ścianach - wspomniano również o pociskach odbijających się od ścian. Zwiastuny i fragmenty rozgrywki, które dotychczas pokazano stawiają sprawę jasno - Cyberpunk 2077 będzie brutalny.

Czym byłby nowoczesny świat bez hakowania? To oczywiście pojawi się w Cyberpunk 2077 przybierając formę mini-gier.

Jak na RPG-a przystało, postać, czy raczej jej umiejętności, będziemy z czasem rozwijać oraz wprowadzać modyfikacje wszczepów i implantów. Mimo wybrania podstawowej klasy na początku gry, to my zdecydujemy o dalszym rozwoju naszej postaci. Wspomniano o możliwości kupowania i zmiany ekwipunku, walutą w Cyberpunk 2077 są Euro-Dollary.

Silnik, wymagania sprzętowe

CD Projekt Red nie określił jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych gry, jednak w sieci pojawiły się już tak zwane "prognozy" bazujące zarówno na informacjach o silniku gry (REDengine znany z gier z serii Wiedźmin), dotychczasowych materiałów promocyjnych, jak i konfiguracji komputera, na którym uruchomiono pokaz na tegorocznych targach E3 w Los Angeles.

Zobacz też: Jakiej muzyki posłuchać przed Cyberpunk 2077?

W przypadku platformy PC, minimalne wymagania sprzętowe jakim trzeba będzie sprostać by uruchomić Cyberpunk 2077 to:

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3GHz, AMD Ryzen 5 260 3.9 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780/AMD Radeon R9 280 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 12GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

  • Procesor:Intel Core 7-8700K 3.7 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1070/AMD Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 16GB

W przypadku konsol, potrzebna będzie oczywiście wyłącznie konsola, pad i telewizor. Na PlayStation 4 Pro oraz Xboksie One X gra ma działać w rozdzielczości 4K. W sieci pojawiły się również informacje (PlayStation Store), że w przypadku wersji na PS4, gra będzie zajmować 80GB miejsca na dysku twardym.

Gra ma posiadać pełną polską lokalizację.

Kiedy zagramy w Cyberpunk 2077?

Premiery dużych, tworzonych przez lata gier, mają to do siebie, że lubią się przesuwać. Na chwilę obecną jednak CD Projekt Red poinformował, że gra ukaże się na półkach sklepowych 16 kwietnia 2020 roku i będzie dostępna w dwóch edycjach. Standardowa wersja na PC będzie kosztować w dniu premiery 199,99 zł, na konsolach natomiast 269,99 zł. Sprzedawana będzie również wersja kolekcjonerska - i tu ustalono jednakową cenę dla każdej z platform - 749,99 zł.

W skład edycji standardowej wejdzie:

- gra Cyberpunk 2077
- mapa miasta
- pocztówki
- naklejki
- kompendium wiedzy o grze
- ściezka dźwiękowa z gry Cyberpunk 2077
- cyfrowa wersja podręcznika do Cyberpunk 2020

W skład edycji kolekcjonerskiej wejdzie:

- gra Cyberpunk 2077
- mapa miasta
- pocztówki
- naklejki
- kompendium wiedzy o grze
- ściezka dźwiękowa z gry Cyberpunk 2077
- cyfrowa wersja podręcznika do Cyberpunk 2020
- ilustrowany artbook
- spcjalne pudełko
- steelbook
- figurka o wysokości 25 centymetrów
- metalowe spinki
- metalowy breloczek do kluczy
- naszywki

Dodatkowo, wydawnictwo Dark Horse przygotuje specjalny ilustrowany album The World of Cyberpunk, który pomoże graczom wejść w świat gry.

Cyberpunk 2077 ukaże się na komputerach PC z Windowsem oraz konsolach - Xbox One i PlayStation 4.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu