Apple

Przełknęliście już wzrost cen nowych iPhonów? To przygotujcie się na podwyżki w App Store

Patryk Koncewicz
Przełknęliście już wzrost cen nowych iPhonów? To przygotujcie się na podwyżki w App Store
0

Podwyżki, podwyżki i jeszcze raz podwyżki. Już od przyszłego miesiąca za aplikacje i gry w App Store zapłacimy 20% więcej.

W oficjalnym sklepie Apple zapanowała wielka drożyna. Wzrosły ceny nie tylko premierowych iPhonów 14 (oraz modeli poprzedniej generacji), ale także dziesiątki pomniejszych akcesoriów, takich jak etui, kable, ładowarki czy przejściówki. Dla wszystkich tych, którzy oburzyli się podwyżką urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, mam kolejną nieprzyjemną wiadomość. Wzrost cen dotknie także sklepu z aplikacjami.

Za aplikacje i gry na iOS zapłacimy więcej

Jak donosi portal Reuters, Apple planuje już niebawem zauważalnie podnieść ceny aplikacji dostępnych w sklepie App Store. Podwyżką zostaną objęte kraje strefy euro, niektóre państwa azjatyckie (Japonia, Wietnam, Korea Południowa), a także Polska, Szwecja, Malezja, Pakistan i Chile.

W niektórych krajach (takich jak Wietnam) podwyżki zostały podyktowane nowymi przepisami dotyczącymi pobierania podatków od konsumentów, jednak w większości pozostałych przypadków bezpośrednim powodem jest rosnąca inflacja. Opierając się na reprezentatywnych przykładach wywnioskować można, że aplikacje zdrożeją o około 20%. Oprogramowanie kosztujące obecnie 99 eurocentów od października ma być bowiem warte 1,19 euro. Co ciekawe w Japonii sprawa prezentuje się jeszcze gorzej. Na tamtejszym rynku ceny wzrosną o 30%. Warto jednak zaznaczyć, że zmiana cen dotyczy tylko płatnych gier i aplikacji, a nie subskrypcji czy mikropłatności.

Dla sympatyków Apple może to jednak nie mieć żadnego znaczenia. Nowe iPhony w wersji Pro sprzedają się świetnie mimo podwyżek i nie są już dostępne u wielu sprzedawców. Zapotrzebowanie jest tak duże, że Apple zleciło Foxconnowi – jednej z głównych fabryk produkujących jabłkowy sprzęt – zwiększenie produkcji droższych modeli o 10%.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news