Netflix

Netflix w 2021 roku: ile zapłacimy za abonament w usłudze?

Paweł Winiarski
13

Netflix cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jeśli zastanawialiście się, jaka jest cena abonamentu na Netflixie i czym różnią się poszczególne plany, to dobrze trafiliście.

Ile kosztuje Netflix - podstawowe informacje

Netflix to serwis streamingowy, na którym możemy oglądać filmy i seriale - zarówno fabularne, dokumentalne, jak i animowane. Oficjalnie Netflix pojawił się w Polsce jesienią 2016 roku i można z niego korzystać zarówno na komputerze, telewizorze, konsoli, tablecie, jak i smartfonie. Biblioteka jest cały czas aktualizowana (najczęściej w systemie miesięcznym), a oprócz produkcji na wyłączność, które zostają w serwisie, pojawiają się również filmy i seriale na licencji. Te jednak trafiają tam w systemie rotacyjnym, przez co po jakimś czasie znikają z Netflix. Serwis posiada swoje dedykowane aplikacje na wymienione wyżej urządzenia i praktycznie na każdej platformie działa bardzo dobrze, oferując między innymi bardzo przydatną i dobrze działającą funkcję kontynuowania seansu. Oznacza to, że jeśli przerwaliście oglądanie filmu na telewizorze, możecie je później kontynuować na przykład na tablecie, a Netflix zapamięta, w którym momencie skończyliście seans.

Ile kosztuje Netflix - plany abonamentowe (i różnice między nimi) w Polsce

Ile kosztuje Netflix w Polsce? Aktualnie Netflix oferuje w Polsce trzy pakiety, które różnią się ceną, jakością materiałów i ilością urządzeń, na których można jednocześnie skorzystać z kont. Każdy z pakietów pozwala oglądać materiały na telefonie, tablecie, komputerze, telewizorze, konsoli i przystawkach do telewizorów, nie różnią się one również biblioteką i wszystkie oferują dokładnie te same materiały. Ponadto każdy z planów oferuje możliwość korzystania z funkcji offline, która pozwala pobierać filmy i seriale do pamięci urządzenia mobilnego (lub komputera w przypadku aplikacji Netflix na PC z Windows 10), a następnie oglądać je bez podłączenia do internetu. Pamiętajcie jednak, że w zależności od licencji na dany materiał, czas na obejrzenie go offline może być różny.

Plan Podstawowy kosztuje 34 złote miesięcznie i oferuje jakość SD (rozdzielczość 480p). W planie Podstawowym można oglądać materiały jednocześnie tylko na jednym urządzeniu.

Plan Standard kosztuje 43 złote miesięcznie i oferuje jakość Full HD (1080p). W planie Podstawowym można oglądać materiały jednocześnie tylko na dwóch urządzeniach.

Plan Premium Ile kosztuje Netflix Premium? 52 złote miesięcznie i oferuje jakość Ultra HD (rozdzielczość 4K) wraz z HDR. Plan Premium pozwala na jednoczesne oglądanie oglądanie materiałów aż na 4 urządzeniach.

Konto rodzinne nie jest dostępne w serwisie Netflix, można natomiast utworzyć profile użytkowników, w tym profil dziecka.

Plany mobilne Netflix już nie dla Polaków

W lutym 2020 roku Netflix wprowadził do Polski plany mobilne. Usługa jest wtedy ograniczona do urządzeń mobilnych właśnie, ale dzięki temu tańsza. 24 złote miesięcznie to jakość SD i tylko smartfony (Mobilny). 38 złotych to rozdzielczość HD i opcja jednoczesnego korzystania na dwóch kontach, na smartfonie, tablecie i komputerze (Mobilny+). W marcu 2021 roku zostały one jednak wycofane z polskiej oferty, najprawdopodobniej przez małe zainteresowanie, które wynikało z małej różnicy cenowej względem normalnych planów.

Czy ceny Netflixa w 2021 roku zmienią się?

Cena Netflix najprawdopodobniej wzroście, ale to wie tak naprawdę tylko Netflix. Na początku roku mieliśmy sporo obaw, ponieważ ceny usługi w USA i Wielkiej Brytanii wzrosły, na szczęście jednak nieznacznie i póki co nie dotarły do Polski. Tego typu zmiany nigdy nie są ciepło witane i nasze rodzime podwórko nie jest tu wyjątkiem - ile kosztuje Netflix w Polsce? Według wielu osób za dużo. I kompletnie się temu nie dziwię, bo wystarczy spojrzeć jak najtańszy pakiet SD (rozdzielczość 480p) czy pakiet standard z Full HD (1080p) wypadają w porównaniu z cenami konkurencyjnych usług. Są to odpowiednio 34 zł i 43 złote, gdzie HBO GO kosztuje 24,90 zł, a Amazon Prime 25,99 zł. Różnica jest więc znaczna, przez co cały czas popularne jest dzielenie się kontem Netflix, czyli dzielenie opłaty abonamentowej na kilka osób i wspólne korzystanie z serwisu na jednym koncie.

Podsumowanie

O tym, czy subskrypcja Netflix jest warta Waszych pieniędzy musicie zdecydować sami. Mam wrażenie, że stał się niemalże synonimem streamingu wideo, jednak doskonale rozumiem głosy, że jeśli chodzi o bibliotekę, przegrywa z konkurencją. Wygrywa natomiast jako usługa, szczególnie pod kątem aplikacji, która radzi sobie chyba najlepiej w temacie kontynuowania oglądania na innych urządzeniach, rekomendacji, powiadomień czy stabilności. Chociaż tu naprawdę ciężko zrobić coś gorszego niż HBO GO. Ja przyzwyczaiłem się do Netfliksa tak bardzo, że raczej nie planuję rezygnować z subskrypcji, choć uzupełniam ją również innymi serwisami - nie zawsze regularnie, czasem tylko na miesiąc aby obejrzeć coś nowego lub nadrobić zaległości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu