Ciekawostki technologiczne

Niektórzy chcą budować latające roboty przypominające Iron Mana. Naprawdę

Marcin Hołowacz
Niektórzy chcą budować latające roboty przypominające Iron Mana. Naprawdę
Reklama

Moim zdaniem roboty są fajne. Mogą przybierać różną postać i realizować różne zadania. Przykładem ciekawego robota jest iCub, który został stworzony w celu rozwijania sztucznej inteligencji wyposażonej w jakieś „ciało” (embodied artificial intelligence). Wiąże się to z takim podejściem do temu, że większa wartość może leżeć w rozwijaniu sztucznej inteligencji z dostępem do robota, za pomocą którego dostarczane są do niej bodźce ze środowiska.

Gdyby się nad tym zastanowić, to kim jesteśmy jest bardzo mocno związane z naszym ciałem… Chodzi mi o to, że nasze „ja” nie powstaje w całkowitym oderwaniu od świata, np. w jakiejś symulacji. Być może warto o tym pamiętać podczas pracowania nad sztuczną inteligencją, która również mogłaby skorzystać z narzędzia do rejestrowania bodźców ze świata? Właśnie tak zrozumiałem prace nad iCubem, gdy o nich kiedyś czytałem.

Reklama

Mimo iż opisany wyżej robot wydaje się być ciekawym projektem, komuś udało się pomyśleć o ciekawszych zastosowaniach dla iCuba

Dajcie mu silniki odrzutowe…

Serwis IEEE Spectrum przeprowadził rozmowę z Daniele Pucci, który lata temu po zobaczeniu iCuba zaczął się zastanawiać nad tym, w jaki sposób mógłby połączyć humanoidalnego robota z możliwością latania… Jego zdaniem korzyści z takiego połączenia (antropomorficzny latający robot) jest wiele. Kiedy zacząłem o nich czytać i doszedłem do jednej z nich, zrozumiał o co tak naprawdę chodzi temu inżynierowi... Zamiast owijać w bawełnę, dał jasno do zrozumienia, że jego zdaniem moglibyśmy kiedyś pokusić się o zbudowanie egzoszkieletu Iron Mana!

Co prawda nie posłużył się określeniem „Iron Man”, ale i tak wiadomo o co mu chodzi:

Naprawdę wierzę, że latające humanoidalne roboty mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania testów dla przyszłych egzoszkieletów dla ludzi. Jednakże podróż przed nami jest wciąż długa i moglibyśmy wykorzystać latające humanoidalne roboty do jej przyspieszenia i uniknięcia wielu testów z ludźmi. Zaprosiliśmy Browninga do IIT, żeby omówić z nim latające egzoszkielety i jest podekscytowany nasza pracą.

Zbroja Iron Mana, roboty, egzoszkielety...

Czyli podsumowując, Daniele Pucci chce się przyczynić do przyspieszenia rozwoju zbroi Iron Mana, bo wierzy, że przyczepienie np. silników odrzutowych do egzoszkieletu, który później ubierze jakiś człowiek i zacznie sobie latać, jest dobrym kierunkiem. No fajnie. Wspomniał również, że zaprosił „Browninga”, a chodzi oczywiście o Richarda Browninga, który zasłynął w internecie swoimi filmikami ukazującymi go podczas latania.

Brytyjski przedsiębiorca Richard Browning przeznaczył jedyne 40 tys. funtów na spełnienie swoich marzeń o byciu… sami wiecie kim. Pomogły mu w tym miniaturowe turbiny gazowe na naftę oraz lekki i mocny szkielet zewnętrzny, do którego mocowane są silniki. Nie jest to jeszcze zbroja Irona Mana z prawdziwego zdarzenia, jednak trzeba przyznać, że prace postępują w zauważalny sposób i wygląda to coraz lepiej.

Człowiek, który chciał zostać Iron Manem… po prostu nim został.

Reklama

Nie wiem co powiedzieć… naprawdę fajnie, że nie tylko ekscentryczni przedsiębiorcy zabierają się za takie rzeczy, ale również eksperci od budowania robotów. Może kiedyś faktycznie doczekamy się kombinezonów Iron Mana do zamówienia przez internet… Na tym etapie Daniele Pucci postawił dopiero pierwszy krok i zaczął tworzyć oprogramowanie do sterowania iCubem z silnikami odrzutowymi na swoich kończynach:

A tak wygląda Richard Browning ze swoim sprzętem latającym w akcji:

Reklama

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama