Startups

iBroker.pl wygrywa w konkursie Money.pl - mam trochę mieszane uczucia

Grzegorz Marczak
iBroker.pl wygrywa w konkursie Money.pl - mam trochę mieszane uczucia
41

Dzisiaj rano w internecie pojawiła się informacja o pierwszym laureacie konkursu organizowanego przez money.pl czyli "Milion na Start-up". Zwycięzcą (rozumiem, że nie jedynym?) zostaje serwis iBroker.pl iBroker.pl z tego co rozumiem przejął schedę po opisywany przez ze mnie kiedyś na Antyweb serw...

Dzisiaj rano w internecie pojawiła się informacja o pierwszym laureacie konkursu organizowanego przez money.pl czyli "Milion na Start-up". Zwycięzcą (rozumiem, że nie jedynym?) zostaje serwis iBroker.pl

iBroker.pl z tego co rozumiem przejął schedę po opisywany przez ze mnie kiedyś na Antyweb serwisie mrovisko.pl. Wtedy był to serwis który agregował ogłoszeni o pracę, oraz dawał możliwość zamieszczania własnych - pomysł z rozproszoną dystrybucją ogłoszeń był już wtedy. To co różni iBrokera od poprzedniej wersji to brak agregacji ogłoszeń z innych serwisów i skupienie się na pozyskaniu własnych ogłoszeniodawców. Ogłoszenia własne mają być dystrybuowane do współpracujących serwisów które będą zarabiały na klikach i rejestracji użytkowników z ich polecenia.



Pomysł wydaje się dość ciekawy. Robi to już jeśli chodzi o ogłoszenia o pracę serwis workit.pl (od twórców flakera) z tym, że iBroker w późniejszych etapach rozwoju ma też sprzedawać ogłoszenia nie związane z pracą.

Skąd więc moje wątpliwości skoro pomysł mi się podoba? Przede wszystkim patrząc teraz na iBroker widzę przerażającą pustkę - nie wiem od kiedy serwis wisi w internecie? Wprawdzie branża za którą się zabrali twórcy nie jest łatwa bo wymaga kontaktów i znajomości (trzeba namówić najlepiej większe serwisy do tego aby umieściły ogłoszenia) ale dziwi mnie praktycznie brak samych ogłoszeń.

Money mówi, że

"Największą przewagą konkurencyjną projektu jest wprowadzenie na polski rynek nieznanej dotąd usługi multipostingu ogłoszeń".

Przykład mroviska (rok 2007) i workit pokazuje iż ani to nie jest młody pomysł ani też nie znany w Polsce, po prostu nikt z money się chyba wcześniej za taki projektem nie rozglądał.

Co ciekawe miałem ostatnio propozycję zamieszczenia bloku z ogłoszeniami od pracuj.pl (wprawdzie zasady rozliczania nie były dla mnie atrakcyjne ale myślę, że nie długo się to zmieni) - całkiem więc możliwe, że za chwilę "multiposting ogłoszeń" (ciekawy słowo twór) nie będzie tworzył przewagi.

Czy więc iBroker.pl ma szanse na rynku? Moim zdaniem z takim partnerem jak money.pl (które obejmując 70% udziałów stało się tak naprawdę właścicielem) i jego możliwościami reklamowymi oraz bazą współpracujących serwisów jest to jak najbardziej realne.

Pytanie czy serwis dał by sobie radę sam? I czy money przez tą inwestycje nie wybrało tak naprawdę startupu "pod siebie" (a przy tej oglądalności można by powiedzieć brutalnie o zakupie skryptu)? Nie chcę powiedzieć, że jest to coś złego bo tak robi każdy inwestor - tylko w tym przypadku był to konkurs na startupy a nie wybieranie inwestycji dla money.pl. A może się czepiam i tak miało być?

Niezależnie od motywacji organizatora konkursu gratuluję twórcom iBroker.pl inwestora! Na razie płacą dość sporo za kliknięcia (25 groszy) - mam nadzieję, że stawka ta zostanie utrzymana nawet wtedy kiedy ogłoszenia będą liczone w tysiącach sztuk :) Jeśli serwis przy współpracy z money.pl rozwinie skrzydła z pewnością skorzystam z możliwości zarabiania na dobry treściach (bo ogłoszenia o pracę są chyba zawsze dobrymi treściami).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu