18

Hyperlapse Video – Microsoft opracował technologię, która nada nagraniom z GoPro zupełnie nowy wymiar

Kiedy oglądamy filmy promocyjne GoPro, mamy ochotę pobiec do sklepu, kupić kamerę sportową i zacząć nagrywać. Później okazuje się, że nie będąc mistrzem świata w downhillu, czy w skokach na spadochronie ciężko nagrać równie widowiskowy materiał. Nawet nagrania przejazdu rowerem po bardzo widowiskowej trasie czy spaceru w górach zabijane są dłużyznami, bo trwa kilka godzin. […]

Kiedy oglądamy filmy promocyjne GoPro, mamy ochotę pobiec do sklepu, kupić kamerę sportową i zacząć nagrywać. Później okazuje się, że nie będąc mistrzem świata w downhillu, czy w skokach na spadochronie ciężko nagrać równie widowiskowy materiał. Nawet nagrania przejazdu rowerem po bardzo widowiskowej trasie czy spaceru w górach zabijane są dłużyznami, bo trwa kilka godzin. Zrobienie odpowiedniego montażu wymaga umiejętności i dużo czasu. Tutaj wkracza Microsoft z nowo opracowaną technologią Hyperlapse Video, która uczyni tego rodzaju nagrania znacznie bardziej atrakcyjnymi dla widza.

Dynamiczny montaż wymaga dziesiątek, jeśli nie stek godzin spędzonych nad materiałem wideo. Precyzyjne przejścia z dokładnością do dziesiątych cześć sekundy, zgrywające się idealnie z podkładem muzycznym, oraz perfekcyjna znajomość aplikacji do obróbki wideo. Puszczenie nagrania jeden do jednego, bez cięć, zabija nuda i dłużyzna, bo nikt nie wytrzyma kilkugodzinnego nagrania z najciekawszej nawet trasy. Co innego tam być, a co innego to oglądać. To z resztą bolączka większości nagrań rodzinnych i np. nagrań ślubów. Za to przyspieszenie nagrania eliminuje dłużny, ale wyolbrzymia wszystkie drgania i chwianie się kamery. Obraz skacze po całym ekranie, zwłaszcza jeżeli kamera jest przymocowana do kasku i podczas nagrywania rozglądamy się na boki. Zwykła stabilizacja obrazu nie pomaga w takiej sytuacji. Dla amatora, który chce się po prostu pochwalić fajnym szlakiem z gór nie ma prostego wyjścia z tej sytuacji. A raczej nie było.

vlcsnap-2014-08-11-11h21m05s27

vlcsnap-2014-08-11-11h21m12s104

Specjalnie do takich zastosowań Microsoft opracował technologię Hyperlapse Video. Wygląda ona trochę jak rozwinięcie niektórych funkcji Photosynth pod kątem wideo właśnie. Hyperlapse Video przyspiesza nagranie, ale jednocześnie tak dobiera i przekształca poszczególne klatki, że film jest całkowicie stabilny i płynny, jakby kamera unosiła się przyczepiona do drona, płynnie pokonującego trasę na wysokości oczu człowieka, zamiast być przeczepioną do jego głowy. Różnica pomiędzy Hyperlapse Video, a zwykłym przyspieszonym wideo jest po prostu ogromna.

vlcsnap-2014-08-11-11h23m55s194

vlcsnap-2014-08-11-11h23m13s30

Aby osiągnąć taki finalny efekt, algorytm najpierw rekonstruuje trajektorię kamery w 3D, jak i przybliżoną geometrię elementów na każdej z klatek, następnie wytycza nową, gładką trajektorię kamery, która jest możliwie najbliższa pierwotnej, ale pozbawioną szarpnięć i jednocześnie możliwą do renderowania z dostępnych ujęć. Na koniec dobierane są odpowiednie klatki z filmu i uzupełniane są ewentualne braki na krawędziach obrazu za pomocą składania jednej klatki z kilku ujęć. Algorytm upewnia się, że każda klatka składa z jednego ujęcia, które jest nieporuszone i zajmuje większą część powierzchni, resztę uzupełniając z innych klatek. Tak powstaje całkowicie płynne wideo, pokazujące trasę, ale pozbawione dłużyzn i skaczącego obrazu.

vlcsnap-2014-08-11-11h21m28s4

vlcsnap-2014-08-11-11h23m01s167

Różnicy pomiędzy wideo źródłowym, a efektem po zastosowaniu Hyperlapse Video nie da się uchwycić na zrzucie ekranu, ponieważ jest to bezpośrednio powiązane z ruchem, dlatego polecam obejrzeć poniższe filmy wideo. Krótszy skupia się na porównaniu samych efektów, dłuższy tłumaczy jak działa sam algorytm.

Więcej informacji na stronie projektu.