Motoryzacja

Szybki, pojemny, stylowy. Oto Hyundai i30 N Fastback

AL
Albert Lewandowski
14

Hyundai i30 N jest już dostępny w salonach od pewnego czasu, jednak dopiero teraz pojawiła się jego piękniejsza wersja. Co powiecie na sportowego kompakta z nadwoziem typu fastback?

Nuda, nuda i wreszcie to

Dotychczas hot hatche mieliśmy okazję poznawać z nadwoziami typu hatchback. Zwarta bryła dobrze pasowała do zwinnego auta, które miało dawać radość kierowcy i zapewniać więcej niż przyzwoite osiągi. Taki Volkswagen Golf GTI czy R albo też Ford Focus ST i RS doskonale pasują do tego obrazu, podobnie jak Mercedes A45 AMG i kilka innych przykładów. Mimo wszystko do tego segmentu po latach braku jakichkolwiek propozycji wdarła się nuda.

Sam Hyundai rozpoczął od wprowadzenia właśnie tradycyjnej wersji nadwoziowej w sportowej wersji N. Jak sama nazwa wskazuje, za jego opracowanie odpowiada sportowy dział firmy o takiej samej nazwie. Skoro ten model został ciepło przyjęty, przyszedł czas na poprawki i zaprezentowanie świata czegoś jeszcze lepszego.

Zanim przejdziemy do różnic, warto zacząć od napędu. Ten pozostał niezmieniony i dalej mamy do czynienia z 2-litrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym w dwóch wariantach mocy: 250 i 275 koni mechanicznych. Obydwa oferuję ten sam maksymalny moment obrotowy na poziomie 353 Nm, choć w różnym zakresie (1450 - 4000 vs. 4700). Całością sterujemy za pomocą sześciostopniowej przekładni manualnej, a napęd przenoszony jest na przednie koła. To pozwala na osiągnięcie prędkości 100 km/h w czasie 6,4 lub 6,2 sekundy.

Hyundai i30 N Fastback - po prostu piękny

Adaptacyjne jest zawieszenie, wydech i układ kierowniczy, co ma pozwalać dostroić auto pod siebie. Świetną sprawą jest dostępność w standardzie elektronicznej szpery w mocniejszym wariancie, która również będzie konfigurowalna. W takim aucie wydaje się być wyposażeniem wręcz obowiązkowym.

Do salonów trafi w 2019 roku, a oficjalna prezentacja odbędzie się w Paryżu. W tym przypadku najważniejszy pozostaje wygląd - obecnie trudno znaleźć coś porównywalnego. Do głowy przychodzi mi Mercedes CLA45 AMG, ale pod względem cenowym to zupełnie inna liga. TU Hyundai i30 N Fastback oferuje mocny silnik, porządne możliwości oraz świetną stylistykę, dzięki czemu ma szansę zdobyć serca wielu klientów. Elegancka linia fastbacka przypomina o wiele droższe samochody i nieco ożywia ten stosunkowo przewidywalny segment.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu