Regularne akcje z serii Humble Bundle stały się już właściwie stałym krajobrazem tej bardziej gamingowej części internetu. Mimo pewnej rutyny twórcy j...
Regularne akcje z serii Humble Bundle stały się już właściwie stałym krajobrazem tej bardziej gamingowej części internetu. Mimo pewnej rutyny twórcy jednak ciągle potrafią nieźle zaskoczyć. Najnowsza edycja o nazwie Humble Mozilla Bundle to tytuły, które nie tylko możemy podpiąć na Steam czy pobrać bez DRM, ale również uruchomić w przeglądarce bez instalacji ani żadnych dodatkowych wtyczek.
Głównym bohaterem tej edycji Humble Bundle jest technologia asm.js, o której wzmianka pojawia się nawet w logo akcji. Od poprzednich wyróżnia ją z całą pewnością to, że każdy z dostępnych w promocji ośmiu tytułów może zostać uruchomiony w przeglądarce. Co ciekawe, nie musimy go nawet kupować, bo twórcy osadzili na stronie Humble Bundle widżet, w którym wszystko działa bez zająknięcia. Przez najbliższe 2 tygodnie dostęp do nich będzie miał zatem właściwie każdy - potem jedynie Ci, którzy zdecydują się na zakup.
Do uruchomienia potrzebujemy jedynie przeglądarki, ale ważna jest jej wersja. Gry zadziałają tylko na Firefoksie 22 i nowszym lub Chrome 28 i nowszej. Naturalnie większych problemów nie powinny też sprawiać Safari oraz Opera, ale tutaj twórcy niczego nie obiecują, więc pozostają jedynie samodzielne testy i gorliwe modlitwy.
Jakie smakołyki tym razem nam zaserwowano? Są to przede wszystkim tytuły z gatunku indie i szczerze powiedziawszy nie należą do najświeższych. Super Hexagon, Osmos, Zen Bound 2, Aaaaa! for the Awesome oraz Dustforce DX otrzymamy wpłacając dowolną kwotę. Po przekroczeniu średniej, która aktualnie wynosi 5,17 dol. dodatkowo możemy liczyć na Voxatron, FTL: Advanced Edition oraz dodatkowe tytuły, które zostaną najprawdopodobniej ujawnione w drugim tygodniu trwania akcji. Jest też oferta specjalna - za 8 dol. i więcej otrzymamy wszystkie wymienione wcześniej produkcje oraz rozbudowany symulator państwa Democracy 3.
Naturalnie nasze wpłaty są dzielone pomiędzy deweloperów oraz organizacje charytatywne. Tym razem w gronie tych ostatnich znalazła się również Fundacja Mozilla, a więc jeżeli chcecie bezpośrednio wesprzeć twórców Firefoksa i dać im do zrozumienia, że odwalają kawał dobrej roboty (a odwalają), możecie śmiało majstrować pozwalających na podzielenie wpłacanej kwoty wedle własnych preferencji.
Wszystkie gry poza Voxatron mogą zostać podpięte do Waszych kont na Steam. Wszystkie też działają na OS X oraz Linuksie. Co więcej, Super Hexagon jest dostępny również w wersji dla Androida. Naturalnie istnieje też możliwość pobrania zakupionych produkcji bezpośrednio na dysk bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń DRM.
Biblioteka JavaScript o nazwie asm.js to obecnie jeden z najbardziej intensywnie rozwijanych przez Mozillę projektów. Pozwala on na uruchamianie rozbudowanych aplikacji - w tym przede wszystkim gier - w oknie przeglądarki. Co jednak najważniejsze, mają one cechować się wydajnością nie odbiegającą w jakiś rażący sposób od natywnej. Po dodaniu do tego wsparcia dla padów (Gamepad API) oraz szeregu innych dodatkowych interfejsów programistycznych otrzymujemy właściwie pełnokrwistą platformę. Brzmi to przekonująco, choć jak dotąd chyba największym problemem była mała popularność. Akcja Humble Mozilla Bundle ma najwyraźniej przyczynić się do poprawy sytuacji. A jeżeli gry zrobią na graczach, deweloperach i innych internautach takie wrażenie, jakie wywarły na mnie, to powinno się udać.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu