Gra, w której samodzielnie konstruujesz świat, wyznaczasz reguły oraz zasady nim rządzące, a następnie bawisz się z nim i cieszysz własną kreacją. Min...
Gra do tworzenia gier, czyli Project Spark już gotowy. Zanosi się na hit
Gra, w której samodzielnie konstruujesz świat, wyznaczasz reguły oraz zasady nim rządzące, a następnie bawisz się z nim i cieszysz własną kreacją. Minecraft? Nie, Project Spark. Zanim Microsoft przejął Mojang, zbudował fundamenty dla innego projektu o równie ogromnych możliwościach i szerokim zastosowaniu. Teraz w końcu wychodzi on z bety.
O Project Spark pisałem już kilka miesięcy temu na AW. Wówczas projekt dopiero debiutował, a dostęp do niego można było uzyskać po otrzymaniu wcześniejszego zaproszenia. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Dziś aplikacja ta ma 1 mln aktywnych użytkowników, którzy spędzili tutaj łącznie 4 mln godzin. Zaowocowało to 70 tys. różnego rodzaju poziomów, w których gracze mogą grać wspólnie ze znajomymi. Przy czym nowości pojawiają się tu właściwie codziennie, więc nie ma mowy o stagnacji czy nudzie.
Ukończenie Project Spark zajęło Microsoftowi dwa i pół roku. Celem była "demokratyzacja tworzenia gier". Dotąd przywilej ten był zarezerwowany tylko dla tych, którzy zgłębili tajniki programowania. Dzięki projektowi MS teraz właściwie każdy może spróbować swoich sił. I choć efekty nie będą może tak oryginalne, a możliwości duże, to z całą pewnością jest to rozwiązanie godne uwagi. Spędziłem z nim kilkanaście godzin i muszę przyznać, że frajda płynąca z rozgrywki jest niesamowita.
Całość bazuje na Kodu - języku programistycznym opracowanym przez MS, którego opanowanie nie sprawia trudności nawet 8-latkom. W Project Spark został on zmodyfikowany i okraszony elementami grywalizacji. Efekt jest taki, że użytkownik cieszy się grą, tworzy nowe światy, a przy tym nieświadomie uczy podstawowych zasad programowania. A wszystko to bez żadnego wpisywania ciągów znaków czy żmudnego wykorzystywania skomplikowanych narzędzi. Project Spark jest bowiem dostępny jako aplikacja dla Windows 8.1, gdzie może być obsługiwany za pomocą dotyku lub też myszy i klawiatury, a także Xboksa One.
Sam Project Spark działa na zasadzie free-to-play. Microsoft przygotował jednak też pakiety, w ramach których za 40 dolarów otrzymamy miesięczną subskrypcję premium oraz pakiet pięciu dodatków DLC. W trakcie zabawy będzie można odblokowywać dodatkowe elementy za pomocą waluty zdobywanej w grze (lub kupowanej za rzeczywiste pieniądze).
Microsoft jest zatem obecnie w posiadaniu dwóch stosunkowo podobnych projektów o ogromnym potencjale edukacyjnym (Satya Nadella sam przyznał się do tego, że widzi w Minecrafcie tego typu zastosowanie). To nie tylko bardzo dobry ruch wizerunkowy ze strony MS, ale również skuteczna metoda na zdominowanie tego segmentu. Trudno bowiem wskazać inne projekty realizowane z takim rozmachem (a w przypadku Minecrafta cieszące się taką popularnością), które realizowałyby zasadę "nauczanie przez granie".
Aplikacja jest już od jakiegoś czasu dostępna w sklepie Windows Store, do którego odsyłam.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu