Felietony

Humble Indie Bundle - podsumowanie akcji. Zebrano ponad 2,1 mln dolarów

Jan Rybczyński
Humble Indie Bundle - podsumowanie akcji. Zebrano ponad 2,1 mln dolarów
Reklama

Dwutygodniowa akcja zbiórki pieniędzy, o której pisałem dwa razy [1] [2], właśnie się zakończyła. Przypomnę, że polegała ona na przekazaniu kwoty dowo...

Dwutygodniowa akcja zbiórki pieniędzy, o której pisałem dwa razy [1] [2], właśnie się zakończyła. Przypomnę, że polegała ona na przekazaniu kwoty dowolnej wielkości w postaci darowizny, dzieląc ją również dowolnie pomiędzy dwie organizacje charytatywne, twórców gier Indie oraz organizatorów samej akcji. W zamian za wsparcie otrzymywaliśmy w sumie 12 gier, w trzech wersjach na Windows, Mac i Linux, bez zabezpieczeń DRM.
Reklama

Czas podsumowania. Przez dwa tygodnie zebrano w sumie 2,167,878.92 dolarów, co jest nowy rekordem ustanowionym przez Humble Indie Bundle. Na tę kwotę składało się w sumie 372,368 osobnych wpłat, to znaczy tyle razy internauci zakupili zestaw gier za dowolnie wybraną przez siebie kwotę. W sumie średnia wpłata za zestaw 12 rewelacyjnych gier wynosiła 5.82 dolara.

Jak pokazuje wykres, najwięcej wpłat pochodzi od użytkowników Windows, co nie jest niczym nadzwyczajnym, w końcu użytkowników tego systemu jest zdecydowanie najwięcej, w przypadku Humble Indie Bundle stanowią oni trochę ponad połowę. Ilość darowizn ze strony miłośników nagryzionego jabłka i użytkowników Linuksa jest mniej więcej równa.


Najciekawiej jednak prezentują się średnie wpłaty z podziałem na systemy operacyjne. Najmniej płacili użytkownicy Windows, zaniżając średnią swoimi 4.89$, trochę lepiej przedstawiają się użytkownicy Maków, średnio wpłacając 7.73$. Zaskakują nas użytkownicy darmowego systemu operacyjnego Linux, którzy średnio wpłacali aż 12.04$, czyli prawie trzykrotnie więcej niż użytkownicy Windows. Spodziewałem się, że pod koniec trwania akcji średnie się wyrównają, zbliżą do siebie, a jednak tak się nie stało.

Najwyraźniej, tak jak wspominałem w swoim poprzednim artykule na temat HIB, użytkownicy Linuksa chcą zwrócić uwagę, że są chętni na zakup komercyjnych programów na swój darmowy system i nie są już niszą całkowicie niegodną, z biznesowego punktu widzenia, uwagi. Również mały wybór gier z natywnym instalatorem dla Linuksa mógł wpłynąć na ostateczny wynik. Wiele gier biorących udział w HIB wprowadza wersje na Linuksa specjalnie na potrzeby tej właśnie akcji.

Zwracam również uwagę, że największej wpłaty dokonał MtGox.com, serwis wymieniający Bitcoins na USD. Najwyraźniej uznał udział w akacji za dobrą reklamę, wartą ponad 4 tysiące dolarów.

Na więcej danych trzeba poczekać, aż organizatorzy całej akcji opublikują bardziej szczegółowe podsumowanie.

Reklama

Mnie nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejna edycje akcji, którą, jak zawsze, wesprę z przyjemnością i będę zachęcał innych do wzięcia w niej udziału.

Na koniec zwracam uwagę, że niedługo przed końcem całej akcji do Humble Indie Bundle dołączyła jeszcze jedna gra - Atom Zombie Smasher. Jeżeli braliście udział w zabawie, ale nie pobraliście jeszcze wszystkich gier, przypominam, że można to w dalszym ciągu zrobić. Wystarczy odszukać maila z linkiem do pełnych wersji gier. Każdy kto przekazał darowiznę ma dostęp do wszystkich gier biorących udział w zbiórce, nawet jeżeli nie wszystkie były na liście w momencie dokonywania wpłaty.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama