Gry

Humble Bundle dla graczy i… dla twórców!

Marcin M. Drews
Humble Bundle dla graczy i… dla twórców!
7

Zostały Wam już tylko trzy dni, by wysupłać parę groszy i zakupić kolejny pakiet Humble Bundle. Tym razem otrzymacie nie tylko sutą paczkę gier, ale też silnik do tworzenia własnych produkcji! A co w tym najlepsze, nie musicie umieć programować, by wykreować w nim grę. A to wszystko za... 3,20 zł, c...

Zostały Wam już tylko trzy dni, by wysupłać parę groszy i zakupić kolejny pakiet Humble Bundle. Tym razem otrzymacie nie tylko sutą paczkę gier, ale też silnik do tworzenia własnych produkcji! A co w tym najlepsze, nie musicie umieć programować, by wykreować w nim grę. A to wszystko za... 3,20 zł, choć oczywiście warto zapłacić więcej!

Multimedia Fusion 2

Nie wiem, ile kosztuje w detalu wersja 2, którą oferuje Humble Bundle, ale za dostępny na stronie producenta pakiet oznaczony numerem 2.5 trzeba dać... 79 euro czyli około 340 złotych! To sprawia, że z oferty HB warto skorzystać już dla tego jednego narzędzia. A przecież dostajemy jeszcze worek gier i soundtracków!

Ale do rzeczy. Czym jest w praktyce oferowany silnik?

Program jest reprezentantem gatunku click & create, służy do tworzenia aplikacji multimedialnych i gier bez znajomości języków programowania. (...) Program pozwala tworzyć proste gry 3D oraz zaawansowane 2D przy użyciu myszki. Dla legalnych posiadaczy programu Clickteam udostępnił wiele dodatków. Możliwości programu można bardzo rozszerzyć używając rozszerzeń. Program posiada interfejs typu click&create dzięki czemu jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala on na bardzo szybkie stworzenie swojej gry (może to nawet być 1 godzina). (źródło)

Być może pamiętacie, że opisywałem swego czasu na łamach Antyweb inny silnik - Adventure Maker - do tworzenia gier przygodowych w konwencji point&click. Jako urodzony humanista (żałuję, że nie jestem ścisłowcem!) nie ogarniam programowania powyżej języka Basic na ZX Spectrum. A jednak, dzięki AM, udało mi się stworzyć grę przygodową, która poradziła sobie całkiem nieźle, o czym dowiecie się z tej recenzji.

Nie, nie chwalę się - wskazuję tylko na fakt, że jeśli taki drewniany kołek jak ja jest w stanie stworzyć grę bez wsparcia programistycznego, oznacza to, że przed nami wszystkimi stoją naprawdę wielkie możliwości, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Dlatego od lat promuję tezę, że warto zapoznawać się z silnikami, które pozwalają tworzyć gry laikom - wszak nie brakuje ludzi, którzy nie umieją programować, ale mają znakomite pomysły na fabułę czy rozwiązania gameplayowe.

Oczywiście Multimedia Fusion 2, podobnie jak Adventure Maker, umożliwia programowanie (pierwszy w C++, drugi w Visual Basic), jednak w obu spokojnie można tworzyć gry bez kodowania. W dużym uproszczeniu powiedzieć można, iż konstruowanie własnej produkcji przypomina trochę mariaż metody drag&drop z budowaniem prezentacji w Power Point.

Co można w tym zrobić?

Tego dowiecie się, uruchamiając gry dostępne w pakiecie - stworzone one zostały właśnie w załączonym silniku! A oto, co dostajemy za dolara...

Vincere Totus Astrum (Gamesare Studios)

Gra strategiczna, w której pięć odrębnych ras walczy o panowanie nad galaktyką. Budujemy statki, rozwijamy technologie, negocjujemy z pozostałymi stronami.

OddPlanet (Indievision)

Na ten tytuł szczególnie warto zwrócić uwagę - pochodzi on bowiem z Polski, a dokładniej z Wrocławia! Za nazwą Indievision ukrywa się dwóch zdolnych twórców - Piotr Król (programista) i Sewer Hrehorowicz (grafik). Wizualnie gra przypomina kultowe Limbo. Naprawdę przyciąga wzrok i budzi zainteresowanie! Przyznam szczerze, że jeszcze w nią nie zagrałem, ale po obejrzeniu trailera ostrzę sobie zęby na taki kąsek!

Czym właściwie jest OddPlanet? Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina Limbo. Bardzo ładne artworki, ręczne rysowane levele, to wszystko czeka nas podczas eksploracji obcej planety. (...) Nasza mała dziewczynka będzie nas informować o tym co odczuwa, a jej interakcja z otoczeniem pozwoli nam na głębsze poznanie gry. Produkcja ta to interaktywna historia, która nie polega na zabijaniu potworów. Nasze decyzje będą miały znaczący wpływ na akcję i eksplorację oraz to, co napotkamy.  (źródło)

Splotches (Jolly Crouton Media)

Z opisem tej gry mam problem przez niesmaczne skojarzenia. Być może zrozumiecie mnie, ogladając początek trailera (ten dźwięk i ten kolor, hmmm...). Nie zmienia to jednak faktu, iż mamy tu do czynienia z bardzo ciekawą grą logiczno-zręcznościową, polegającą w równym stopniu na tworzeniu i niszczeniu - naszym zadaniem jest malowanie plansz w ten sposób, by finalnie uzyskać kolor brązowy, który eksploduje efektownym kleksem (ponownie: hmmm...). Niesamowicie kolorowa i wybuchowa produkcja, która spodoba się dzieciom i dorosłym! Co więcej, gra ma wbudowany edytor, dzięki któremu stworzycie własne misje!

Faerie Solitaire (Subsoap)

Jeśli lubicie komputerowe pasjanse, a do tego elfy i wróżki, ta gra jest dla Was. Cthulhu mi świadkiem, że popularność tego typu produkcji nigdy nie przestanie mnie zadziwiać... Gdyby spojrzeć w statystyki, może się okazać, że Windowsowy pasjans jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Nie starcza mi wyobraźni, by zrozumieć ten mechanizm, ale zdaję sobie sprawę, że miliony fanów znają odpowiedzi, które dla mnie pozostają tajemnicą.

Faerie Solitaire to nieco inny niż nasz systemowy pasjans. Celem gry jest usuwanie kart z planszy i zdobywanie punktów. W produkcji mamy 8 światów, 40 poziomów i ponad 400 rozdań gry, dzięki którym możemy kupić ulepszenia i bonusy. Tytuł posiada następujące tryby: adventure, free play, challenge. (źródło)

MANOS: The Hands of Fate (FreakZone Games)

Kolejna ciekawostka! Gra inspirowana jest filmem pod tym samym tytułem, z 1966 roku. Dodajmy, filmem uznanym za jeden z najgorszych obrazów w historii kinematografii - palmę pierwszeństwa odbiera mu ponoć jedynie Plan dziewięć z kosmosu.

Odwagi jednak! Sama gra to znakomita platformówka w stylu retro. Jeśli więc jesteście pixelomaniakami, lubicie Mario, a noga wdzięcznie wybija Wam rytm przy elektronicznej muzyce rodem z 8-bitowców, MANOS bardzo się Wam spodoba!

Pitiri 1977 (ILIKESCIFI Games)

Wspaniała, klimatyczna platformówka! Kierujemy w niej Eli - dziewczynką, która wyrusza w epickich rozmiarów podróż, by odnaleźć młodszego brata porwanego przez kosmicznego potwora. Nasza bohaterka dysponuje różnej maści mocami, które ułatwiają jej pokonywanie przeszkód. Gra zapewni Wam nie tylko rozkosz łamania palców, ale i głowy!

Co jeszcze?

W pakiecie otrzymujemy ponadto pięć soundtracków z opisanych powyżej gier (niestety, nie ma ścieżki z MANOS). Jeśli natomiast zapłacimy sześć dolarów lub więcej, pakiet wzbogacony zostanie o trzy dodatkowe, doprawdy wyborne gry wraz ze ścieżkami dźwiękowymi.

Knytt Underground (Nifflas' Games)

Really Big Sky (Boss Baddie)

NightSky (Nifflas' Games)

Jeśli zapytacie, czy warto, odpowiem - jak najbardziej! To wspaniały pakiet gier niezależnych wzbogacony o silnik, który pozwoli Wam stworzyć swoją własną, autorską przygodę!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GryIndiehumble bundleengine