Bezpieczeństwo w sieci

Czesi ostrzegają przed Huawei. Firma: pokażcie jakiekolwiek dowody

Piotr Kurek
Czesi ostrzegają przed Huawei. Firma: pokażcie jakiekolwiek dowody
14

Huawei spotkało się z mocnym sprzeciwem rządu USA w związku z ekspansją chińskiego giganta technologicznego. Kolejne kraje wydają ostrzeżenia i wzywają firmy telekomunikacyjne do zaprzestania korzystania z rozwiązań dostarczanych przez tę firmę. 

Stany Zjednoczone, czy Australia to nie jedyne kraje, które informują o zagrożeniach płynących z wprowadzania na masową skalę produktów Huawei. W Europie ostrzeżenia dotyczące chińskiej firmy płyną między innymi z Wielkiej Brytanii. Dziś dowiadujemy się, że także Czechy na poważnie biorą sytuację wykorzystywania technologii Huawei i ZTE w rozwiązaniach mogących stać się celem cyberataków z zewnątrz.

Zobacz też: Najlepszego szpiega mamy w kieszeni. Teraz Huawei złapany na gorącym uczynku

Takie ostrzeżenie w poniedziałek wydał Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB). Urząd ostrzega przez wprowadzeniem do rozwiązań telekomunikacyjnych technologii firmy podlegającej chińskiemu prawu. Chodzi tu w głównej mierze o konieczność współpracy spółek z agencjami zajmującymi się działalnością wywiadowczą. NUKIB obawia się, że to może otworzyć furtkę do tak zwanych „backdoorów”, które mogą być zagrożeniem bezpieczeństwa cyfrowego kraju.

Huawei naturalnie odrzuca te oskarżenia i nazywa ich bezpodstawnymi. Chińska firma powołuje się na zagranicznych partnerów i kraje z którymi współpracuje od dawna, a jest to 150 krajów i ponad 500 operatorów. Wymienia między innymi wspomnianą Wielką Brytanię i firmy telekomunikacyjne BT, EE, Vodafone, czy Three.

Oświadczenie Huawei dotyczące stanowiska Czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB)

Kategorycznie zaprzeczamy wszelkim sugestiom, że stanowimy zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zwracamy się do Czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) o dostarczenie dowodów, zamiast kwestionowania reputacji Huawei bez uzasadnienia.

Bezpieczeństwo cybernetyczne zawsze było naszym najwyższym priorytetem i mamy udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu bezpiecznych produktów i rozwiązań dla naszych klientów w Czechach, Europie i na całym świecie. W naszej 30-letniej historii nie było absolutnie żadnych dowodów na to, że Huawei dokonał jakiegokolwiek naruszenia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki temu, jesteśmy zaufanym partnerem dla wszystkich głównych czeskich operatorów telekomunikacyjnych i lokalnych klientów oraz współpracujemy ze wszystkimi partnerami branżowymi w celu zapewnienia bezpiecznych i niezawodnych sieci w tym kraju.

W Chinach nie istnieją żadne przepisy ani regulacje prawne, które nakazywałyby Huawei lub jakiejkolwiek innej firmie instalowanie „backdoorów”. Huawei nigdy nie otrzymał takiej prośby od żadnego rządu i nigdy nie wyrazilibyśmy na to zgody.

Źródło: TechRadar i informacje prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu