Mobile

Huawei zabiera się za Firefox w iście low-endowym stylu. Oto Ascend II Y300

Tomasz Popielarczyk
Huawei zabiera się za Firefox w iście low-endowym stylu. Oto Ascend II Y300
12

Kiedy Tizen OS przeżywa problemy oddalające go coraz bardziej od zapuszczenia korzeni na rynku mobilnym, rodzina produktów z Firefox OS rozszerza się. Jest to tym bardziej zaskakujące, gdyż wydawać by się mogło, że to rozwijany przez Samsunga, Intela i spółkę system ma większy potencjał i możliwości...

Kiedy Tizen OS przeżywa problemy oddalające go coraz bardziej od zapuszczenia korzeni na rynku mobilnym, rodzina produktów z Firefox OS rozszerza się. Jest to tym bardziej zaskakujące, gdyż wydawać by się mogło, że to rozwijany przez Samsunga, Intela i spółkę system ma większy potencjał i możliwości. Tymczasem do partnerów Mozilli dołącza Huawei.

Marki Huawei nie trzeba nikomu na pewno przedstawiać. Istotne jest tutaj na pewno to, że Chińczycy przystąpili swego czasu do Tizen Association i teoretycznie są zaangażowani w rozwój alternatywnego systemu. Tymczasem na tegorocznych targach CES zaprezentowali swojego pierwszego smartfona z Firefox OS, który niebawem ma trafić do sprzedaży na wybranych rynkach.

Jak się można było spodziewać model Ascend II Y300 nie jest high-endem. Na szczęście nie jest to też mydelniczka o znikomej mocy obliczeniowej, jak to miało miejsce w przypadku debiutanckich ZTE Open i Alcatela One Touch Fire. Smartfon posiada 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480 px (zagęszczenie pikseli wynosi 233 PPI). Napędza go natomiast dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8225 (Cortex-A5) z zegarem 1 GHz wspierany przez GPU Adreno 203 i 512 MB RAM-u.  Do dyspozycji użytkownika oddano też 4 GB pamięci flash i slot na karty MicroSD.

Pierwszy smartfon Huawei z Firefox OS posiada dwa aparaty: 5 Mpix z autofocusem i diodą LED oraz 0,3 Mpix. Wewnątrz znajdziemy moduł WiFi zgodny z sieciami 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 (sic!), a także wsparcie dla łączności GSM w standardzie 3G (do 7,2 Mb/s). Całość ma być zasilana przez baterię 1730 mAh oraz pracować pod kontrolą systemu w wersji 1.1. Trochę mało optymistyczna wizja, zważywszy, że ZTE i Alcatel zapowiadają już rychłe wdrożenie wydania z numerem 1.3. Pozostaje mieć nadzieję, że Huawei też nie będzie na tym polu próżnował.

Co ciekawe, pierwowzór modelu Ascend II Y300, czyli Ascend Y300 pracuje pod kontrolą Androida i posiada identyczne parametry oraz konstrukcję. Najwyraźniej Chińczycy nie chcą angażować zbyt dużych środków w ten projekt, a pierwszy smartfon bazujący na platformie Mozilli będzie dla nich eksperymentem, od którego zależne staną się kolejne przedsięwzięcia.

Jak widać na wideo, nowy smartfon działa bardzo płynnie, co napawa jakimś optymizmem. Czy wobec takich zapowiedzi może napisać, ze rok 2014 będzie okresem powolnego zdobywania pozycji przez Firefox OS? Na horyzoncie pojawił się szereg interesujących projektów, wśród których są nie tylko smartfony, ale również tablety, desktopy i... telewizory. Mozilla nie również próżnuje. Wydania 1.2 i 1.3 eliminują wiele błędów i braków, które raziły tuż po debiucie systemu. Zresztą analogii nie trzeba szukać zbyt daleko - podobnie startował przecież Android, który dopiero gdzieś w okolicach wydania 1.5 czy 1.6 stał się używalny.

To zaskakujące, ale na razie, spośród wszystkich alternatywnych systemów Firefox OS wysuwa się na prowadzenie. Mityczny Tizen OS niczym Yeti będzie jeszcze pewnie przez jakiś czas straszył tylko zapowiedziami. Sailfish OS na razie jest na zaledwie jednym, niszowym (i zdecydowanie za drogim...) urządzeniu. O mobilnym Ubuntu wszyscy chyba póki co zapomnieli, bo nie ma ono do zaoferowania praktycznie niczego interesującego. Wybaczcie to dość ignoranckie podejście. Po prostu wydaje mi się, że plan fundacji, mimo swoich niedoskonałości, ma szansę się udać.

 

Zdjęcia: [1&2]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu