Huawei

Pierwsze “tanie” smartfony bez usług Google od Huawei jednak tańsze niż myśleliśmy

PW
Paweł Winiarski
127

Jeszcze niedawno słyszałem o tym, że Huawei będzie walczył na polskim rynku cenami nowych smartfonów. Najwyraźniej się przesłyszałem, bo Huawei P40 Lite i P40 Lite E usług Google nie posiadają, a ceny nie są atrakcyjne.

Aktualizacja wpisu po oficjalnej zapowiedzi smartfonów

Huawei P40 Lite i P40 Lite E bez usług i aplikacji Google

Zgodnie z przewidywaniami, nowe smartfony Huawei, w tym następca niezwykle popularnego w naszym kraju Huawei P30 Lite nie otrzymają dostępu do usług Google i będą całkowicie bazować na Hauwei Mobile Services. Spodziewano się jednak, że ten brak będzie się wiązał z niższą ceną urządzenia i choć tak Huawei będzie się starał wynagrodzić przyszłym klientom brak dostępu do znanych i używanych powszechnie usług (ale też braku wielu innych aplikacji, choćby tych bankowych czy dających dostęp do treści wideo). Tak się jednak nie stało. Oficjalna zapowiedź smartfona planowana jest na ten tydzień, jednak w sieci można już zamówić telefony.

Przeczytaj też: Wszystko, o Huawei P40 Lite

Ceny Huawei P40 Lite i P40 Lite E

Przed oficjalną premierą telefony pojawiły się w ofercie sklepów i ceny nie były zachęcające:

  • Huawei P40 Lite - 1599 złotych (czarny, różowy i zielony)
  • Huawei P40 Lite E - 999 złotych (czarny i niebiesko-zielony)

Jak taka oferta na P40 Lite wygląda w konfrontacji z premierową ceną poprzednika? Huawei P30 Lite w kwietniu 2019 roku kosztował w przedsprzedaży 1599 złotych, dodatkowo w bonusie dorzucano wtedy opaskę Huawei Band 2 Pro.

Dziś Huawei zorganizował oficjalną prezentację nowych smartfonów i ceny w przedsprzedaży są zdecydowanie ciekawsze - powiedziałbym wręcz, że konkurencyjne i bardzo zachęcające. Co więcej, to stałe ceny za oba modele:

  • Huawei P40 Lite - 999 złotych (czarny, różowy i zielony)
  • Huawei P40 Lite E - 699 złotych (czarny i niebiesko-zielony)

Widzę też, że choćby X-kom na bieżąco, w trakcie konferencji zaktualizował ofertę w swoim sklepie:

Jestem bardzo ciekawy jaka jest historia za tym zamieszaniem, bo trudno mi uwierzyć, że sklepy dostały nieaktualne informacje odnośnie ceny smartfonów w przedsprzedaży lub wszystkie wzięły je "z kosmosu". Ale najważniejsze jest to, że różnica jest na tyle konkretne, by skusić osoby, które wahały się czy P40 Lite będzie odpowiednim smartfonem dla nich.

Czy Huawei P40 Lite w takiej cenie ma na polskim rynku szanse?

Niedawno informowałem o tym, że Huawei spadł z drugiego na trzecie miejsce jeśli chodzi o udział w polskim rynku. Trzeba pamiętać, że to nie flagowcami, a średnią i niższą półką robi się wyniki i tu podobno modele P Lite sprzedawały się najlepiej. Czy tak będzie w przypadku P40 Lite? Śmiem wątpić, Polacy nie są póki co gotowi na HMS i raczej nie wybiorą smartfona Huawei pozbawionego usług i aplikacji Google jeśli nie idzie za tym konkretna korzyść finansowa w postaci dużo niższej ceny. A ta, jak sami widzicie, jest taka sama jak w przypadku P30 Lite rok temu. No i nie można zapomnieć o Xiaomi, które w tym przedziale cenowym wydaje się na naszym rynku rządzić. Huawei jak widać walczy ceną i jestem bardzo ciekawy jaki będzie tego efekt. Ale o tym przekonamy się dopiero za kilka miesięcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu