Smartfony

Kiepski żart. Z Huawei P30 Pro sfotografujesz Księżyc na kartce papieru

Albert Lewandowski
Kiepski żart. Z Huawei P30 Pro sfotografujesz Księżyc na kartce papieru
38

Huawei P30 Pro już w oczach wielu zyskał opinię najlepszego smartfona do mobilnej fotografii. Okazuje się jednak, że obecny w nim tryb do fotografowania Księżyca mocno modyfikuje rzeczywistość.

Huawei P30 Pro i genialny tryb

Coraz częściej smartfony służą do fotografii i trudno nie dostrzec tego, że dla wielu wyparły już one tradycyjne aparaty czy kamery. Progres w urządzeniach mobilnych bardzo łatwo zauważyć na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Jednocześnie producenci doszli do perfekcji, jeżeli chodzi o oprogramowanie, naszpikowane najróżniejszymi opcjami i trybami dodatkowymi. Mimo wszystko cały czas w tym sprzęcie mówimy o bardzo niewielkich matrycach i małych układach optycznych. Niestety, fizyki nie da się tu pominąć i z pewnością przez jeszcze długi czas będziemy musieli akceptować tą słabość telefonów.

Ostatnio na Reddicie pojawił się interesujący wątek dotyczący Huawei P30 Pro. Dysponuje on poczwórnym modułem aparatu z tyłu: 40 Mpix z f/1.6, 20 Mpix z f/2.2 i szerokokątnym obiektywem, 8 Mpix z f/3.4 oraz sensor ToF do wykrywania głębi ostrości. To naprawdę świetne połączenie, które przekłada się na zdjęcia i wideo wysokiej jakości.

Okazuje się jednak, że dostępny tryb do fotografowania Księżyca nie działa w taki sposób, jaki byśmy mogli sobie wyobrazić. Na trop całej sprawy udało się wpaść dzięki zauważeniu różnicy w liczbie detali między zdjęciami w trybie profesjonalnym, a automatycznym. O dziwo, to w tym drugim telefon rejestrował więcej szczegółów i jak dowiodły testy, Huawei P30 Pro używa predefiniowanych tekstur, dzięki którym jest w stanie robić tak szczegółowe fotografie ziemskiego satelity.

Wang Yuexi, który odkrył całą sprawę, zdołał nawet oszukać algorytmy aparatu. Użył zdjęcia Plutona i fragmenty kaligrafii, a telefon uznał, że to Księżyc, więc dodał od siebie kilka elementów, jak np. kratery księżycowe.

Poniżej możecie zobaczyć przykład działania trybu księżycowego.

Moim zdaniem taki dodatek w Huawei P30 Pro to zabawna sprawa. Niewątpliwie ośmiesza to nieco sam aparat, który należy do absolutnej czołówki na rynku, ale z drugiej dla sporej liczby osób będzie to genialny dodatek.

Komunikat ze strony Huawei na ten temat:

Zdjęcia Księżyca wykonywane smartfonem Huawei P30 Pro wspierane są przez technologię AI Super Resolution, bazującą na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki niej smartfon, z poziomu oprogramowania, może podnieść rozdzielczość zdjęcia i zwiększyć jego szczegółowość. Oprogramowanie jedynie poprawia obraz zarejestrowany w danej chwili przez matrycę aparatu w smartfonie.

Kompletny test znajdziecie na stronie Zhihu (po chińsku).

źródło: Reddit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu