Android

Google ostatecznie rozprawi się z HTTP w nowym Chrome

JS
Jakub Szczęsny
38

Google bardzo mocno promuje wprowadzenie protokołu HTTPS do powszechnego użycia w internecie - całkiem niedawno przeglądarka Chrome zaczęła informować użytkowników o tym, że niektóre strony bez obsługi szyfrowania są niebezpieczne. Od czerwca tego roku już wszystkie takie strony zostaną tak oznaczone.

Google Chrome od wersji 68 powiadomi użytkowników o tym, że dosłownie wszystkie strony, które nie są oparte na protokole HTTPS nie są bezpieczne i w pewnych warunkach, dane wysyłane przez użytkownika na tych witrynach mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców. Obecnie, na pasku adresu wyświetla się jedynie szara ikonka, pod którą można znaleźć informacje o wykorzystywanym protokole. Jeżeli strona bazuje na HTTPS, pojawi się tam "zielona kłódka" poświadczająca, że korzystamy z szyfrowanego połączenia.

Google zamierza uświadamiać użytkowników w kwestii bezpieczeństwa danych

Google Chrome 68, który zadebiutuje tego lata zacznie wyświetlać napis "not secure" (w Polsce "niezabezpieczona / niebezpieczna"), dzięki czemu użytkownik od razu będzie wiedział, że ma do czynienia z niedostatecznie chronioną witryną. To ponadto ma skłonić niektórych usługodawców do tego, aby jednak zadbać o obecność szyfrowania na swoich stronach po to, aby nie tylko utrudnić działalność cyberprzestępcom, ale i chronić dane osób, które wchodzą na ich strony. Google chwali się, że obecnie 68 procent stron otwieranych w Chrome zarówno na Androidzie jak i na Windows to te, w których występuje szyfrowanie HTTPS, a w przypadku Chrome OS oraz macOS mowa jest już aż o 78 procentach całego ruchu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: