Akcja Partnerska

Od nowoczesnego stadionu Tottenham Hotspur po całe miasta podłączone do sieci – Hewlett Packard Enterprise wdraża w życie idee Smart Cities już dzisiaj

KK
Konrad Kozłowski
6

Istnieją takie kategorie technologii, w których postępy wydają się być na wyciągnięcie ręki, a jednak wciąż dzieli nas naprawdę sporo od wykorzystania potencjału niektórych rozwiązań w maksymalny sposób. Zmiana codzienności to proces długotrwały, dlatego ważne jest, by wszystkie działania były wykonywane krok po kroku, a tu bardzo istotna jest determinacja podmiotów i osób odpowiedzialnych za popychanie rynku do przodu. HPE doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wpływa na to, jak wygląda rzeczywistość wokół Was, kiedy Wy się nawet tego nie spodziewacie.

Hasło: “IoT”, czyli “Internet of the Things” powraca jak bumerang. Odnosi się do tak wielu zagadnień, rozwiązań i zastosowań, że próba zebrania tego wszystkiego w jednym miejscu zajęłaby nam kolejne kilka godzin. Wszystko wynika z tego, że obszar do działań jest przeogromny, tak duży jak nasze miasta, budynki, miasta, kraje. IoT może zostać zaaplikowane dosłownie wszędzie. Każdy nawet drobny aspekt codziennego życia może ulec poprawie dzięki technologii. Namiastką tego są smart domy, gdzie temperaturą, oświetleniem i urządzeniami AGD zaczyna sterować sztuczna inteligencja. To ona, choć nie tylko ona, będzie odgrywać sporą rolę w tym, jak kreowane będą miasta przyszłości. Krok ku temu wykonano nawet w Polsce w kilku miejscowościach, natomiast w Londynie spotkało to stadion Tottenhamu Hotspur, gdzie HPE będzie odpowiedzialne za budowę infrastruktury technologicznej (m. in. łączność bezprzewodowa i system wykorzystujący mnóstwo wielorakich czujników).

Dotyczy to także tak trywialnej, a tak istotnej i oczywistej rzeczy jak łączność Wi-Fi zapewnianej kibicom. To wiąże się z zapewnieniem nie tylko stabilnego i wydajnego połączenia, ale również bezpieczeństwa. Dzięki rozwiązaniu Aruba ClearPass, deweloperzy mogą tworzyć i edytować zasady funkcjonowania sieci, a także chronić użytkowników oraz ich urządzenia. Tutaj pojawiają się nowe możliwości w kontekście wzrostu zaangażowania klientów i jednocześnie szansa na właściwe wykorzystanie zgromadzonych danych. Według badań Aruba Networksaż 77% przedstawicieli sprzedaży detalicznej uważa, że IoT kompletnie zmieni ich branżę. W końcu do systemu IoT podłączone mogą być kamery, sensory, oświetlenie, klimatyzacja czy nawet kasy. 73% tych, którzy już wdrożyli rozwiązania IoT, deklaruje spadek kosztów a 78% z nich odnotowało poprawę w obsłudze klienta. To nie koniec optymistycznych sygnałów płynących z rynku –56% zapytanych przewidywało wzrost produktywności, 37% spodziewało się ekspansji na nowe rynki – wszystko dzięki IoT.  

A wspomniany obiekt, gotowy pomieścić 61 559 osób, gości fanów piłki nożnej, futbolu amerykańskiego oraz sympatyków muzyki, bo jest to nie tylko miejsce zmagań sportowych – na stadionie koncerty grają artyści z całego świata. Nic dziwnego , że plan zakłada uczynienie areny najnowocześniejszym obiektem w swojej kategorii, a o to zadbać ma kompleksowo właśnie HPE.

Dla użytkownika istotne są rzeczy, które sprawią, że obecność na stadionie będzie przyjemna i bezproblemowa. Dla organizatorów i właścicieli znaczenie mają koszty przedsięwzięć, bezpieczeństwo oraz organizacja pracy. Korzyści dostarczane obu stronom powodują, żeIoT staje się obiektem zainteresowania coraz większej liczby firm. Technologia IoT systematycznie zyskuje popularność, a są tego trzy główne powody. Po pierwsze dostępne rozwiązania pozwalają na optymalizację kosztów, np. w systemach przemysłowych lub biurach i budynkach. Po drugie wdrożenie IoT ułatwia wygenerowanie nowych źródeł przychodów. Umożliwiają to systemy do analityki zakupów lub marketingu. Po trzecie IoT jest podstawą systemów pozwalających na poprawę jakości życia (Smart City) lub warunków pracy w firmach – tłumaczy Piotr Zacharek, Alliance Business Manager w HPE Polska. IoT to dla HPE ważny segment rynku. Dotyczy to przemysłowego IoT oraz tzw. Enterprise IoT, czyli systemów wykorzystywanych w biurach, marketingu, handlu lub do obsługi targów.

O jakich konkretnie rozwiązaniach możemy mówić? Linia produktów Edge Line od HPE jest dość różnorodna. W jej skład wchodzą miniserwery przeznaczone do konwertowania danych z czujników lub kontrolerów IoT do postaci, jaka umożliwia ich przesłanie do systemu centralnego lub urządzeń przetwarzających informacje na brzegu sieci, które również wchodzą w skład HPE Edge Line – wyjaśnia Zacharek. To wszystko uzupełnia szeroka oferta systemów i aplikacji do centrów danych, dzięki czemu klienci HPE mogą stworzyć rozwiązania ściśle dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Otwartość HPE pozwala na skorzystanie z czujników i innych urządzeń od firm trzecich, co zwiększa swobodę przy projektowaniu systemów do wdrożenia.

Całości dopełnia oferta opracowana wraz z partnerami: Na przykład we współpracy z Deloitte opracowaliśmy model sprzedaży rozwiązań na zasadzie subskrypcji. Jest on adresowany głównie do samorządów planujących wdrożenia szeroko rozumianych systemów Smart City – wymienia Piotr Zacharek. To bardzo ważny aspekt współpracy, bo zwiększa możliwości wielu podmiotów w kwestii finansowania nowoczesnych rozwiązań. W efekcie HPE jest nie tylko dostawcą, ale przede wszystkim katalizatorem, który ułatwia zaplanowanie i wdrożenie rozwiązań IoT – podsumowuje swoją wypowiedź Zacharek.

Wygląda więc na to, że im wcześniej firmy zainteresują się IoT, tym szybciej uda się uzyskać prawdziwe zyski z wdrożenia nowych rozwiązań. Dobrym miejscem na zdobycie wiedzy i znalezienie odpowiadających danej firmie rozwiązań jest konferencja HPE Discover More, która odbywa się 27 marca w Warszawie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, szkołę, fabrykę czy inne przedsiębiorstwo, HPE może pomóc Ci przekształcić doświadczenia klientów i pracowników, tak aby stymulować rozwój, produktywność i wydajność – czytamy na oficjalnej stronie internetowej, co potwierdza fakt, że nowoczesne systemy i rozwiązania są na tyle elastyczne i uniwersalne, że wprowadzenie ich przez przeróżnych przedsiębiorców jest możliwe już dzisiaj.

Wśród prelegentów znajdą się specjaliści HPE oraz firm partnerskich, którzy przedstawią innowacyjne technologie, wspierające cyfrową transformację. Będą poruszane rozmaite kwestie, m.in, rozwiązanie określane mianem Connected Employee Experience mające na celu umieszczenie pracownika w centrum uwagi oraz metody na ograniczenie kosztów w przypadku obsługi baz danych. Agenda przewiduje wykłady i warsztaty od godzin porannych do późnego popołudnia, a dodatkowo zorganizowane zostaną strefy demo, gdzie na własne oczy będzie można  przekonać się, jak IoT działa i pomaga już dzisiaj.

Konferencja HPE Discover More odbędzie się 27 marca w Warszawie w Arche Hotel Krakowska. Rejestracja na wydarzenie jest niezbędna, dlatego odsyłam Was do formularza online, po którego wypełnieniu będziecie mogli zapisać się na konferencję.

 

--

Materiał powstał we współpracy z HPE

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu