Felietony

HP zaprzestaje prac nad urządzeniami z webOS: czy to koniec systemu?

Miłosz Hendel
HP zaprzestaje prac nad urządzeniami z webOS: czy to koniec systemu?
18

HP kończy z rozwojem urządzeń wykorzystujących webOS - taką zaskakującą informację przekazała firma w czwartek wraz z kwartalnymi wynikami finansowymi. Tym samym scheda przejęta przez Hewlett-Packard po zakupie Palm w 2010 roku przestanie funkcjonować na poziomie sprzętu. Może to zarazem oznaczać o...

HP kończy z rozwojem urządzeń wykorzystujących webOS - taką zaskakującą informację przekazała firma w czwartek wraz z kwartalnymi wynikami finansowymi. Tym samym scheda przejęta przez Hewlett-Packard po zakupie Palm w 2010 roku przestanie funkcjonować na poziomie sprzętu. Może to zarazem oznaczać o jednego konkurenta mniej na rynku platform mobilnych. Ale czy to oznacza, że Android, Black Berry, iOS i Windows Phone pozostaną same na placu boju?

WebOS stworzony został przez Palm, jako system dla smartfonu Palm Pre. Po raz pierwszy świat ujrzał go na targach Consumer Electronics Show 2009, by pół roku później trafić na półki sklepowe. Praca tego systemu zbudowanego na jądrze Linuxa, oparta jest - tak jak większość obecnie funkcjonujących na rynku platform - na obsłudze ekranu dotykowego i graficznego interfejsu użytkownika. W jego skład wchodzi pakiet aplikacji korzystających z technologii HTML 5, JavaScript i CSS.

HP w komunikacie przekazanym prasie użyło sformułowania:

In addition, HP reported that it plans to announce that it will discontinue operations for webOS devices, specifically the TouchPad and webOS phones. HP will continue to explore options to optimize the value of webOS software going forward.

Przyjąć zatem należy, że rozwój system nie zostanie wstrzymany. Co więcej, tłumaczy to także poniekąd zakup w ubiegłym roku za sumę 1,2 miliarda dolarów twórcy webOS - Palm. Tylko czy ten kierunek jest aby rozsądnym. Wyniki badań analitycznych comScore za okres trzech miesięcy od marca do maja 2011 wykazują, że zaledwie 2,4 proc. rynku należy do systemu rozwijanego przez HP. Jak zatem producent chciałby walczyć o zwiększenie udziałów (a zarazem wpływów) nie mając w zanadrzu żadnego nośnika? Niewykluczone, że chciałby pójść tą samą drogą, którą poszedł Android - rozwijając system, który oferowany byłby w formie licencji producentom o ugruntowanej na rynku pozycji. Taką opcję potwierdził w wypowiedzi dla Engadget dyrektor generalny HP, Leo Apotheker.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu