Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

HP Slate to jednak będzie pomyłka za 799 dolarów

GM
Grzegorz Marczak
28

Okazuje się, że HP jednak wyprodukuje tablet o nazwie Slate. Zapowiadany wcześniej na połowę roku przez wszystkich został uznany za projekt, który umarł. Dziś jednak HP oficjalnie ogłosiło cenę za to urządzenie która wynosi 800 dolarów. Widać Jobs miał racje twierdząc, że konkurenci ipada będą mieli...

Okazuje się, że HP jednak wyprodukuje tablet o nazwie Slate. Zapowiadany wcześniej na połowę roku przez wszystkich został uznany za projekt, który umarł. Dziś jednak HP oficjalnie ogłosiło cenę za to urządzenie która wynosi 800 dolarów. Widać Jobs miał racje twierdząc, że konkurenci ipada będą mieli problem z utrzymaniem niskiej ceny na swoje produkty.

Cena za Slate jest szalona. Co dostajemy w zamian? Slate ważący 0.68 kg ma być tabletem PC wyposażonym w system operacyjny Windows 7, ekranu to 8.9 cali o rozdzielczości 1024×600. Tablet będzie napędzany przez procesor Intel Atom Z540 który, 2 GB RAM i 64GB pamięci SSD. W paczce razem z urządzeniem znajdziemy stację dokującą oraz pokrowiec. Oczywiście Windows 7 nie ma problemu z flashem także będziemy mogli na Slate cieszyć się brakiem ograniczeń w tym obszarze. Będą też dwie kamery dzięki którym będziemy mogli prowadzić min video konferencje. Zapomniałem o dotykowym pojemnościowym ekranie? Oczywiście będzie.
Niestety według pierwszych informacji od HP - Slate nie będzie miał żadnej nakładki na system operacyjny ani też dodatkowego oprogramowania. Co utwierdza mnie w przekonaniu, że produkt ten nie będzie w stanie rywalizować z iPadem. Owszem można założyć, że Slate to narzędzie biznesowe ale czy na pewno biznesowy użytkownik oczekuje od tableta tego aby miał wszystko to co jego laptop? Łącznie z wszystkimi niewygodami płynącymi z używania pełnego systemu operacyjnego?

W tym przypadku zgodzę się z Jobsem, że w tych czasach liczy się prostota i sprzedawanie nawet narzędzi takich jak tablet jako usługę. Powinniśmy dostać proste w obsłudze urządzenie, do którego można w prosty sposób dodać potrzebne aplikacje.

Pełny system operacyjny bez żadnej nakładki na pewno nie daje uczucia prostoty - trzeba będzie go aktualizować, instalować programy antywirusowe, dodatkowe aplikacje itp. Nawet na filmie z engadget.com widać jak niewygodne jest korzystanie z windowsowego menu na tak małym ekranie. Moim zdaniem nie taki są oczekiwania jeśli chodzi o tego typu urządzenia.

Patrząc na Slate mam wrażenie, że w HP były spore przepychanki czy faktycznie tego typu urządzenie powinno trafić na rynek. No i ta cena? Rozumiem, że technologicznie może to być kawałek dobrego sprzętu ale razem dla mnie robi wrażenie nie przemyślanego do końca produktu i nie sądzę aby biznesowi użytkownicy rzucili się do zakupów mają pod ręką iPada, który jest w stanie spełnić większość ich potrzeb.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPad