Testuj.pl to startup z którym miałem okazję rozmawiać podczas Startup Fest. Teraz strona internetowa projektu jest już online więc można coś więcej te...
Na szczęście dobór testerów do konkretnych projektów odbywa się za pośrednictwem ludzi stojących za testuj.pl - oznacza to, że nie jest to zwykłe automatyczne pośrednictwo w usługach. Testuj.pl będzie starało się wytypować do projektów testerów najlepiej odpowiadających jeśli chodzi o umiejętności i doświadczenie. Z jednej strony jest to spora odpowiedzialność, z drugiej strony metoda na to aby kontrolować jakość dostarczanych usług i co za tym idzie własnego biznesu.
Cały proces w Testuj.pl opiera się o to, że firma produkująca oprogramowanie (aplikacje desktopowe, webowe, mobilne) ustala budżet jaki chce przeznaczyć na testy oraz stawkę za znaleziony błąd. Oczywiście można zdefiniować różne stawki w zależności od krytyczność czy też rodzaju znalezionego błędu. Oczywiście klient musi też podać informacje o specyfice testów czyli na jakich systemach, przeglądarkach, urządzeniach chciałby aby testy były dokonane. Następnie testuj.pl dobiera grupę testerów, którzy zgłaszają błędy do wewnętrznego Bugtrackera w serwisie. Testerzy otrzymują pieniądze tylko za zaakceptowane przez klienta błędy.
W całym procesie testowania i kontaktów z klientem jest dla mnie sporo pytań. Co jeśli kilka osób zgłosi ten sam błąd - czy pieniądze dostanie ten co był pierwszy ? Co jeśli testy będą wymagały specjalnych scenariuszy testowych przygotowanych przez klienta? Co innego jest bowiem testowanie serwisu WWW a co innego na przykład aplikacji transakcyjne w której do sprawdzenia są zarówno pojedyncze transakcje jak i cały proces składający się z wielu kroków. Co z testami wydajnościowymi tak ważnymi dla aplikacji www itp ?
Trzeba jednak przyznać, że jeśli testuj.pl będzie dobrze zarządzane to może stać się przydatnym miejscem w internecie (a sam proces i model zawsze można modyfikować tak by dopasować do potrzeb klientów). Jest spora szansa na to, że małe i średnie firmy (agencje interaktywne) skuszą się na kompleksową usługę testowania zarządzaną przez specjalistów. Organizowanie grupy testerów na własną rękę jest czasem bardzo pracochłonne a efekty nie zawsze są zadowalające.
Ciekawy jestem co się z testuj.pl urodzi? Model biznesowy i pomysł na usługę moim zdaniem mają szansę.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu