Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Masz coś do przetestowania? Skorzystaj z pogromców błędów na testuj.pl

GM
Grzegorz Marczak
33

Testuj.pl to startup z którym miałem okazję rozmawiać podczas Startup Fest. Teraz strona internetowa projektu jest już online więc można coś więcej też napisać o samym pomyśle. Tak więc testuj.pl ma być platformą z jednej strony dla firm i osób poszukujących testerów oprogramowania a z drugiej stron...

Testuj.pl to startup z którym miałem okazję rozmawiać podczas Startup Fest. Teraz strona internetowa projektu jest już online więc można coś więcej też napisać o samym pomyśle. Tak więc testuj.pl ma być platformą z jednej strony dla firm i osób poszukujących testerów oprogramowania a z drugiej strony tych którzy testować umieją.

Na szczęście dobór testerów do konkretnych projektów odbywa się za pośrednictwem ludzi stojących za testuj.pl - oznacza to, że nie jest to zwykłe automatyczne pośrednictwo w usługach. Testuj.pl będzie starało się wytypować do projektów testerów najlepiej odpowiadających jeśli chodzi o umiejętności i doświadczenie. Z jednej strony jest to spora odpowiedzialność, z drugiej strony metoda na to aby kontrolować jakość dostarczanych usług i co za tym idzie własnego biznesu.
Cały proces w Testuj.pl opiera się o to, że firma produkująca oprogramowanie (aplikacje desktopowe, webowe, mobilne) ustala budżet jaki chce przeznaczyć na testy oraz stawkę za znaleziony błąd. Oczywiście można zdefiniować różne stawki w zależności od krytyczność czy też rodzaju znalezionego błędu. Oczywiście klient musi też podać informacje o specyfice testów czyli na jakich systemach, przeglądarkach, urządzeniach chciałby aby testy były dokonane. Następnie testuj.pl dobiera grupę testerów, którzy zgłaszają błędy do wewnętrznego Bugtrackera w serwisie. Testerzy otrzymują pieniądze tylko za zaakceptowane przez klienta błędy.

W całym procesie testowania i kontaktów z klientem jest dla mnie sporo pytań. Co jeśli kilka osób zgłosi ten sam błąd - czy pieniądze dostanie ten co był pierwszy ? Co jeśli testy będą wymagały specjalnych scenariuszy testowych przygotowanych przez klienta? Co innego jest bowiem testowanie serwisu WWW a co innego na przykład aplikacji transakcyjne w której do sprawdzenia są zarówno pojedyncze transakcje jak i cały proces składający się z wielu kroków. Co z testami wydajnościowymi tak ważnymi dla aplikacji www itp ?

Trzeba jednak przyznać, że jeśli testuj.pl będzie dobrze zarządzane to może stać się przydatnym miejscem w internecie (a sam proces i model zawsze można modyfikować tak by dopasować do potrzeb klientów). Jest spora szansa na to, że małe i średnie firmy (agencje interaktywne) skuszą się na kompleksową usługę testowania zarządzaną przez specjalistów. Organizowanie grupy testerów na własną rękę jest czasem bardzo pracochłonne a efekty nie zawsze są zadowalające.

Ciekawy jestem co się z testuj.pl urodzi? Model biznesowy i pomysł na usługę moim zdaniem mają szansę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup