HP

HP Multi Jet Fusion - nowa jakość w druku 3D

Maciej Sikorski
5

Rano na AW pojawił się HP Sprout - nowa maszyna amerykańskiej korporacji łącząca w sobie kilka urządzeń. Prezentuje się ciekawie, ale nie wiem, czy się przyjmie - z pewnością nie będzie używane na masową skalę. HP zaprezentowało ostatnio nie tylko wspomniany komputer: w ich ofercie znajdzie się takż...

Rano na AW pojawił się HP Sprout - nowa maszyna amerykańskiej korporacji łącząca w sobie kilka urządzeń. Prezentuje się ciekawie, ale nie wiem, czy się przyjmie - z pewnością nie będzie używane na masową skalę. HP zaprezentowało ostatnio nie tylko wspomniany komputer: w ich ofercie znajdzie się także drukarka 3D. Multi Jet Fusion raczej nie trafi pod nasze strzechy, ale i tak robi wrażenie.

Jakiś czas temu, gdy poinformowano, że HP dzieli się na dwie firmy, pojawiło zapewnienie, że jedna z tych korporacji weźmie się za druk 3D. Zapowiedź nie może dziwić, do dawna zastanawiano się, czy i ewentualnie kiedy amerykańska legenda wkroczy do tego biznesu. Pojawiały się plotki, niejasne zapowiedzi i domysły, brakowało konkretów. Gigant z rynku "tradycyjnych" drukarek wciąż omijał branżę druku przyszłości. Jednak jak wiadomo: co się odwlecze...

Korporacja w końcu zaprezentowała swój produkt i jeśli zostaną spełnione wszystkie zapowiedzi, to będzie można nad tym projektem przystanąć i z uznaniem pokiwać głową. HP anonsuje rewolucję w druku 3D i chociaż należy podchodzić do takich tekstów ze sporą rezerwą, to ogólne informacje robią wrażenie: znaczne przyspieszenie szybkości drukowania, wykorzystanie nowych materiałów (obok tworzywa sztucznego ceramika i metal), zastosowanie różnych kolorów, poprawa dokładności i jakości druku - finalny produkt ma być bardzo wytrzymały. Brzmi dobrze, prawda?

HP nie przygotowało maszyny, którą każdy postawi sobie za kilka lat w domu (urządzenie nie trafi w najbliższym czasie na rynek - to kwestia następnych lat). Stworzono sprzęt z myślą o klientach biznesowych. Prawdopodobnie całkowicie poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba, ale może relatywnie tanio dla firm. Owe firmy wykorzystując nowy sprzęt mogą tworzyć naprawdę ciekawe produkty i wprowadzić druk 3D na nowe tory. Nie chodzi jedynie o upowszechnienie tej technologii, ale też o znajdywanie dla niej kolejnych zastosować. HP dostarczy narzędzie, które po prostu może dać branży kopa.

Jestem ciekaw, ile z zapowiedzi amerykańskiej korporacji znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości, jak zareagują na to inni producenci i kiedy poznamy efekty tych przemian. Specem od druku 3D nie jestem, ale nie wydaje mi się, by wcześniej ktoś podchodził do tego zagadnienia (z sukcesem) tak, jak zrobiło to HP i próbował połączyć tradycyjne metody druku z zupełnie nowymi funkcjami i technologiami. Bo tak swój projekt opisują Amerykanie. Chociaż temat pewnie ucichnie na kilka kwartałów, to mam nadzieję, że nie będzie przykładem małego deszczu z dużej chmury. HP zapowiedziało coś dużego i chciałbym to zobaczyć w użyciu. Masowym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

druk 3DDrukarka