Telewizja

[Tylko u nas] UPC wprowadza Horizon Go na telewizory! Sprawdziliśmy aplikację przed premierą

Konrad Kozłowski
[Tylko u nas] UPC wprowadza Horizon Go na telewizory! Sprawdziliśmy aplikację przed premierą
146

Jakiś czas temu mogliście usłyszeć hasło "telewizja jest wszędzie", co miało odnosić się do nowych formatów treści wideo w Internecie. Ale jest też druga strona tego medalu, czyli ekspansja klasycznej telewizji na nowoczesne platformy, jak urządzenia mobilne - smartfony czy tablety. Rynek zmusza jednak nadawców do jeszcze świeższego spojrzenia na potrzeby użytkowników, którzy telewizję z Internetu chcą oglądać też na telewizorach. I choć dość długo musieliśmy zaczekać na ten krok ze strony UPC, to wszyscy klienci wyczekujący tej decyzji mogą teraz zakrzynknąć: "nareszcie!" Horizon Go wkracza na telewizory i urządzenia z Android TV oraz przystawki Fire TV.

Przedstawiając sytuację w telegraficznym skrócie mółbym napisać po prostu: UPC wprowadza Horizon Go na telewizory! Ale sprawa wcale nie jest tak prosta, bo jest to dopiero pierwszy krok operatora w tym obszarze i naprawdę liczę na to, że nie będzie ostatnim. Dla tych którzy nie wiedzą: Horizon Go to oczywiście usługa pozwalająca oglądać tradycyjną telewizję przez Internet. Do tego dochodzą materiały na żądanie. Dotychczas można było z niej korzystać w przeglądarce internetowej oraz na smartfonach i tabletach. I często to właśnie dzięki niej miałem szansę być na bieżąco z niektórymi wydarzeniami (kanały informacyjne), śledzić rozgrywki piłkarskie lub inne wydarzenia sportowe na żywo, a także wypełnić chwilę nudy w trakcie oczekiwania w kolejce jakimś przypadkowym filmem lub serialem. Znam takich, którzy oglądają telewizję w ten sposób naprawdę często, by nie rzec nagminnie. Wcale się temu nie dziwię, bo taka swoboda w dostępie do kanałów telewizyjnych na przenośnym ekranie jest jeszcze swego rodzaju nowinką.

Horizon Go na Android TV i Fire TV - telewizja przez Internet nareszcie na telewizorach

Założenia takiej usługi jak Horizon Go są więc proste - UPC pragnęło wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy potrzebują wygodnego dostępu do już opłaconych pakietów telewizyjnych, gdzie tylko się ruszą. Ale czy obecność telewizji w Internecie powinna być ograniczana do przenośnych urządzeń? Co z tymi wszystkimi dodatkowymi ekranami, które mamy w domach? Niektórzy wyposażają inne pomieszczenia niż salon w telewizory podłączone tylko do Sieci, rezygnując z wykupowania dodatkowego dekodera telewizyjnego. Najprostszym z możliwych rozwiązań byłoby oczywiście wykorzystanie dodatkowych możliwości telewizorów i/lub podłączonych do nich urządzeń - przecież tutaj obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku smartfonów, a o tym dobitnie przypominały nam reklamy iPhone'a 3G i 3GS ponad dekadę temu, gdy w kółko powtarzana była fraza "There's an app for that". Skoro mogą istnieć aplikacje do wszystkiego, to niech i telewizja na żywo od UPC wkroczy na telewizory właśnie w ten sposób.

 

Ale dlaczego właśnie Android TV i Amazon Fire TV?

Android TV cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów stworzyliśmy więc dedykowane rozwiązanie, która pozwala uruchomić Horizon Go na tej platformie. Aplikacja została przygotowana specjalnie z myślą o „dużych ekranach”, ma bowiem zupełnie inną specyfikę niż aplikacja mobilna. Oprócz tego, przygotowaliśmy również Horizon Go w wersji na platformę Amazon Fire TV. W planach mamy również dostarczenie aplikacji na inne platformy. - opowiada Antywebowi Łukasz Firs – Product Manager w UPC Polska

Aplikacje Horizon Go powstały dla dwóch platform i to na nich UPC będzie skupione w najbliższym czasie. Mowa o Android TV, czyli systemie, który w Polsce jest jednym z najpopularniejszych systemów Smart TV — obecny na telewizorach Sony, Philipsa i Sharpa. Ponadto najpopularniejsze przystawki, jak Shield TV czy MiBox 4K, także działają pod jego kontrolą. Zdaję sobie sprawę, że we wstępie znalazła się nazwa, która mogła Was odrobinę zaskoczyć - uwierzcie mi, że na mnie zrobiła równie spore wrażenie. UPC zdecydowało się bowiem na udostępnienie aplikacji Horizon Go również dla Fire TV, czyli rodziny urządzeń/przystawek od Amazonu, które nie są szerzej znane nad Wisłą. Część modeli Fire TV można już zamówić na Amazon.de i dodając kilka słów na marginesie napiszę, że pod niektórymi względami te urządzenia są naprawdę atrakcyjną i dość przystępną propozycją dla osób zainteresowanych rozszerzeniem możliwości zwykłego telewizora o funkcje smart. Ale dlaczego UPC wzięło pod uwagę platformę, która w Polsce jeszcze nie zaistniała?

Rozwiązanie Amazon Fire TV nie jest jeszcze bardzo popularne w Polsce. UPC Polska jest jednak częścią Liberty Global – największego na świecie międzynarodowego operatora telewizji i szerokopasmowego internetu działającego na wielu rynkach, dzięki temu możemy być beneficjentem skali działania i wdrożeń w innych krajach - tłumaczy Łukasz Firs

To bardzo ciekawy ruch i szansa dla Amazonu na uzyskanie w Polsce solidnego partnera w przypadku oficjalnego startu sprzedaży Fire TV w naszym kraju. Skupmy się jednak na samej aplikacji, bo to ona jest tu najważniejsza i to z nią spędziłem ostatnie tygodnie testując przedpremierowe wydania Horizon Go dla Android TV.

Jak działa Horizon Go na telewizorze (Android TV)

Użytkownicy aplikacji mobilnej Horizon Go oraz wersji dla komputerów, z której korzystamy w przeglądarce, nie będą czuć się zagubieni po uruchomieniu usługi na telewizorze. Interfejs oczywiście delikatnie różni się od tego, co znajdziemy na innych platformach, co wynika ze specyfiki dużego ekranu i obsługi za pomocą pilota. Jest jednak wiele punktów wspólnych, jak znajdujące się po lewej stronie menu nawigacyjne z głównymi kategoriami oraz układ innych elementów, jak kanały telewizyjne ułożone w formie mozaiki.

Na ekranie domowym znajdziemy listę najczęściej oglądanych stacji, a także tytułów z oferty VOD. W podmenu "TV" znajdują się trzy zakładki: oglądaj TV, program tv i kanały na żądanie. Pierwsza z nich to oczywiście klasyczny układ miniaturek stacji telewizyjnych (kolejność może pokrywać się z tą z dekodera), druga to doskonale nam znany widok linii czasu z nazwami programów nadawanych na poszczególnych kanałach, a ostatnia zawiera spis stacji, które oferują swoje programy do odtworzenia na żądanie w dowolnej chwili. Bez zbędnego kombinowania udało się stworzyć łatwy i prosty w obsłudze interfejs.

W trakcie oglądania telewizji również nic nas nie zaskoczy. U dołu ekranu, klasycznie, widoczne są podstawowe informacje o nazwie kanału, aktualnie nadawanego programu. Za pomocą klawiszy sterujących można przejrzeć program wstecz i naprzód, a także podejrzeć treści na innych kanałach. Aplikacja, przy pierwszy użyciu, podpowiada w jaki sposób poruszać się po tym menu, co jest bardzo potrzebne, ponieważ nie każdy może na to wpaść.

Telewizja przez Internet - Horizon Go staje na wysokości zadania

Według informacji, które pochodzą bezpośrednio z aplikacji, na telewizorze mamy do czynienia z maksymalną jakością 720p przy bitrate około 3,5 mbits i dźwiękiem stereo aac przy 96 kbps. Te wartości mogą różnić się w zależności od kanału czy wybranego tytułu z VOD, a także urządzenia z jakiego korzystacie, dlatego wydanie oceny aplikacji w kwestii jakości obrazu nie jest takie łatwe. Niektóre programy są bowiem nadawane w HD na dekoderach, ale może się zdarzyć że w Horizon Go nie będzie ta rozdzielczość HD dostępna, co wynika z umów licencyjnych.

Muszę jednak powiedzieć, że na klasycznym 39-calowym telewizorze z panelem 1080p treści prezentują się zadowalająco. Co istotne, w trakcie testów nie natrafiłem na żadne poważniejsze problemy w działaniu usługi - jakość obrazu nie spadała, nie zdarzyły się żadne przycięcia. Streaming odbywał się zupełnie płynnie, ale należy mieć na uwadze fakt, że na obiektywną ocenę stabilności i wydajności usługi będzie można sobie pozwolić dopiero po premierze.

Aplikacja Horizon Go dla telewizorów jest niezwykle prosta w obsłudze - takie wrażenie pozostało u mnie po kilku tygodniach, gdy z niej korzystałem. Ze swojego zadania wywiązuje się należycie, choć jest oczywiście kilka miejsc na drobne poprawki. Skoro usługa dostępna jest już na tylu urządzeniach, to natuarlnym wydaje się zapytać UPC o możliwość zdalnego dostępu do nagrań - klasyczny dekoder przechowuje je tylko lokalnie, więc nagrywarka w chmurze byłaby czymś naprawdę przydatnym.

Możliwość nagrywania programów w chmurze jest w kręgu naszych zainteresowań. Jesteśmy świadomi zarówno potrzeb naszych konsumentów, jak i potencjału związanego z wprowadzeniem tego rozwiązania. - odpowiada Łukasz Firs

Kiedy Horizon Go trafi na Tizena na Samsungach i webOS na LG?

Jeśli zastanawia Was, dlaczego na liście wspieranych platform zabrakło najpopulaniejszych w Polsce systemów, jak chociażby Tizen na telewizorach Samsunga, to zadalibyście to samo pytanie, co ja. W odpowiedzi usłyszałem:

Rozważamy implementację systemu TIZEN, na ten moment trudno mówić jednak o konkretnych datach.

Posiadaczom telewizorów Samsunga i LG pozostaje więc cierpliwie czekać, choć alternatywą jest zakup przystawki z Android TV lub Fire TV od Amazonu. Horizon Go trafia do sklepów z aplikacjami dla obydwu platform już dzisiaj.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu