Motoryzacja

Serwis Historia pojazdu wreszcie pokaże informacje o autach z Niemiec

Kamil Pieczonka
5

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że pod koniec kwietnia w serwisie Historia pojazdu pojawią się wreszcie bardziej rozbudowane informacje na temat aut sprowadzanych z zagranicy. Dotyczy to przede wszystkim dodania nowych krajów, w tym Niemiec, których do tej pory brakowało.

Historia pojazdu z nowymi informacjami

Serwis Historia pojazdu ruszył jeszcze w 2014 roku, ale do czasu uruchomienia bazy danych CEPiK 2.0 jego funkcjonalność była mocno ograniczona. Teraz jednak jest to całkiem niezłe źródło informacji o samochodach zarejestrowanych w Polsce, w którym można między innymi sprawdzić przebieg spisywany podczas różnorakich kontroli, ważność polisy OC czy badania technicznego. Od jakiegoś czasu w serwisie dostępne są też informacje o autach sprowadzonych z zagranicy, jednak do tej pory były to mniej popularne kraje jak USA, Kanada, Belgia czy Włochy. Teraz wreszcie trafią tam dane pochodzące między innymi z Niemiec.

Dlaczego to takie istotne? Według instytutu SAMAR w 2019 roku z nieco ponad miliona sprowadzonych do Polski aut, blisko 58% pochodziło właśnie zza naszej zachodniej granicy. Brak informacji o pojazdach pochodzących z Niemiec było dużym ograniczeniem. Teraz ma się to zmienić, a do danych z Niemiec dojdą również informacje z takich krajów jak  Francja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwajcaria, Austria, Czechy, Węgry, Rumunia oraz Dania. To już całkiem pokaźna lista.

Z informacji, jakie znajdziemy w bazie serwisu Historia pojazdu dowiemy się między innymi o kradzieży auta za granicą, czy nie miało wypadku lub szkody całkowitej, a także czy nie służyło jako taksówka albo nie zostało zezłomowane. W zależności od kraju pojawią się również odczyty drogomierza, co powinno pomóc ustalić właściwy przebieg samochodu, który potencjalnie chcielibyśmy kupić. Jednym słowem osoby zainteresowane autami sprowadzonymi z zagranicy otrzymają bardzo wartościowe narzędzie, które powinno zmniejszyć ryzyko zakupu auta, które w przyszłości może sprawiać problemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu