Polska

MSWiA zablokowało konta bankowe federacji High League

Grzegorz Ułan
MSWiA zablokowało konta bankowe federacji High League
3

Gale freak-fightowe z niezrozumiałych względów cieszą się w Polsce rosnącą popularnością, niektórzy nazywają je nawet pato-galami, niemniej dziś jedna z federacji je organizujące znalazła się na liście sankcyjnej MSWiA, co stawia pod znakiem zapytania jej bieżącą działalność w Polsce.

Lista sankcyjna MSWiA to lista podmiotów wspierających bezpośrednio lub pośrednio Federację Rosyjską, która prowadzi działania wojenne na Ukrainie. Sankcje, którymi objęte są te podmioty reguluje ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - ich aktualizowaną listę możecie podejrzeć na stronie MSWiA (na liście tej znalazły się dziś też podmioty związane z reżimem Aleksandra Łukaszenki).

Polecamy na Geekweek: AI z Polski będzie walczyć z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w internecie

Dziś pojawiła się na niej federacja High League, organizująca w Polsce gale freak-fightowe - więcej o nich przeczytacie w podlinkowanym wpisie. MSWiA podało w swoim komunikacie uzasadniającym tę decyzję (bezpośredni link w pdf), iż beneficjentami federacji są obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva:

High League Bielski sp. Komandytowo-akcyjna działa w ramach federacji High League, która zajmuje się organizowaniem gali typu freak show fight. Beneficjentami rzeczywistymi tego podmiotu są m.in. obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Ramzanem Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Oddziały specjalne Ramzana Kadyrova zaangażowane są w działania wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a rekrutacja do nich odbywać ma się m.in. za pośrednictwem klubów mieszanych sztuk walki.

Jakimi sankcjami została objęta federacja High League? Przede wszystkim są to zablokowane konta i możliwość finansowania działalności z innych źródeł:

  • zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych,
  • zakaz udostępniania podmiotowi lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
  • zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie wyżej wymienionych środków,
  • wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

Jak podaje Interia, federacja na ten moment wydała tylko krótkie oświadczenie, wyrażające zaskoczenie decyzją MSWiA i poinformowała o trwających jej analizach z działem prawnym.
Źródło: Interia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news