Pomysł

W tym hełmie poczujesz sie jak Mega Man i nikt ani nic nie odciągnie cię od pracy

Marcin Hołowacz
W tym hełmie poczujesz sie jak Mega Man i nikt ani nic nie odciągnie cię od pracy
6

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Mega Man nosi ten swój dziwny hełm? Moim zdaniem odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się to wydawać: on po prostu chce pracować w skupieniu.

Niezależnie od tego czy twoja praca polega na bieganiu z armatą zamiast ręki i atakowaniu swoich wrogów (Mega Man), czy po prostu na siedzeniu przy biurku z laptopem, i tak będziesz potrzebował odrobiny ciszy i spokoju, żeby móc się odpowiednio skupić na wykonywanych zadaniach.

Jak zapewnić ciszę i spokój, a zarazem stymulować do kreatywnego myślenia, będącego wynikiem ułatwionego kontaktu ze współpracownikami, którzy stanowią inspirację dla nietuzinkowych pomysłów o kluczowym znaczeniu dla firmy? Cóż, odpowiedź nie jest łatwa, ale wydaje mi się, że ją znam.

Open space

Nie ma mowy o rezygnowaniu z biur o otwartej przestrzeni. Zbyt dużo pracy poszło  forsowanie tej idei, żeby teraz z niej rezygnować. Poza tym, jakoś trzeba stymulować do kreatywnego myślenia, będącego wynikiem ułatwionego kontaktu… dobra, nie będę się powtarzał. Chciałem tylko podkreślić, że zbudowanie biura, które jest jedną wielką otwartą przestrzenią, jak najbardziej może zostać w mojej wizji idealnego biura przyszłości.

Same problemy

Niektórzy ludzie potrzebują pokoju ciszy, inni chcieliby zebrać niewielki zespół i omówić nową strategię, a do tego niezbędna jest jakaś sala konferencyjna. Jedna sala konferencyjna to zdecydowanie za mało, więc trzeba zapewnić ich więcej, ale kiedy jest ich więcej, wtedy stoją puste, bo to wcale nie jest tak, że wszyscy ciągle organizują jakieś grupowe zebrania… Skoro stoją puste, to przestrzeń biurowa się zwyczajnie marnuje.

Można zatem zrobić ich trochę więcej, ale nie za dużo, a dodatkowo jeszcze zorganizować jakiś sensowny system rezerwowania tych pomieszczeń. Przecież trzeba się jakoś dogadywać… co jeżeli ktoś przezornie zamówi salę na 2 godziny, ale skończy już po 30 minutach? Pomieszczenie będzie stało puste przez pozostałe 1,5 godziny? Dobry system do komunikowania tego typu rzeczy może temu zaradzić, dlatego jest potrzebny.

To tylko jeden aspekt, a już brzmi jak istny koszmar.

Helmfon to doskonałe rozwiązanie

Jak zmieścić możliwie najwięcej ludzi na jednej otwartej przestrzeni, a przy okazji zapewnić im ciszę i spokój? Odpowiedzią jest przeogromny hełm Mega Mana… tak jakby. Helmfon ma blokować dźwięki z otoczenia, które inaczej stanowią przeszkodę w spokojnej pracy. Pozwala to na pełne skupienie chociażby w biurze typu open space. Najlepsze jest to, że skuteczne izolowanie użytkownika helmfonu działa w dwie strony, tzn. on nie będzie słyszał hałasu innych ludzi, a ludzie nie będą słyszeć tego co mówi użytkownik hełmu. Genialne! To jak zjeść ciastko i mieć ciastko… Mamy open space, ale wcale go nie mamy.

Twórcą tego rozwiązania jest ukraińska firma Hochu rayu. Trzeba przyznać, że nasi sąsiedzi ze wschodu pomyśleli o wszystkim, bo Helmfon jest wyposażony w mikrofon, głośniki, akumulator, czy np. specjalne miejsce na smartfona. Nie musicie mi dziękować… znalazłem idealne rozwiązanie dla każdego biura na tym świecie! Od tej pory każdy może kupić/wynajmować wielki magazyn, ustawić tam biurka w niewielkich odstępach i dać wszystkim wielkie hełmy Mega Mana. Potrzebujesz ciszy? Załóż swój wielki hełm Mega Mana. Potrzebujesz zorganizować konferencję z określoną grupą ludzi? Zrób konferencję na Skype i skorzystaj z wielkiego hełmu Mega Mana (przecież ma głośniki, mikrofon). Chcesz zaprosić kogoś z zewnątrz i spokojnie z nim porozmawiać? Żaden problem, daj mu Helmfon dla gości i komunikujcie się za pośrednictwem swoich hełmów.

Pozostaje trzymać kciuki za Helmfony

Po tym jak Helmfon został odkryty przez blogi technologiczne z całego świata, jego twórcy otrzymali spory odzew od amerykańskich firm, które chętnie przetestują to rozwiązanie. Miejmy nadzieję, że testy zakończą się pomyślnie i kiedyś Helmfony opanują cały świat.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu